• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каде може да најдам - Официјална тема

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
621
760
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво,
Каде низ Скопје може да најдам бели Cable organizer clips или како се викаат на Македонски за Cable management ?
Фала однапред.
beli.png
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје
Здраво,
Каде низ Скопје може да најдам бели Cable organizer clips или како се викаат на Македонски за Cable management ?
Фала однапред.
Не знам дали има баш вакви, ама видов неколку видови во Џамбо пред некое време. Кај тоа компјутерската галантерија беа.
 

musicenthusiast

Gaining Experience
15 октомври 2021
111
152
Здраво,
Каде низ Скопје може да најдам бели Cable organizer clips или како се викаат на Македонски за Cable management ?
Фала однапред.
Погледнете го атачментот 119666
Нешто слично

 

bristlebac

Gaining Experience
21 декември 2020
160
385
Skopje
Дечки каде да најдам држачи за Cooler DeepCool IceEdge Mini FS V2 сакам да го ставам на интел процесор и на плоча Gigabyte H270-HD3, ги имам изгубено?
315345470_10229811450457283_9018111407586707801_n.jpg
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.935
Јави се во Анхоч сервис, можеби имаат зафрлено некаде..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
621
760
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Имам рутер кој треба да стои под маса/биро, како на сликава.
Ми треба некаков држач за да стои таму но да можам да го извадам и додавам кабли по потреба.
Најверојатно ке склопувам нешто сам, но дали некој знае или може да препорача некој држач или решение ?
Димензии 11 x 11 x 3.5 cm.
20221214_152505.jpg
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
932
1.158
Здраво дечки.
Имам рутер кој треба да стои под маса/биро, како на сликава.
Ми треба некаков држач за да стои таму но да можам да го извадам и додавам кабли по потреба.
Најверојатно ке склопувам нешто сам, но дали некој знае или може да препорача некој држач или решение ?
Димензии 11 x 11 x 3.5 cm.
Погледнете го атачментот 120200
Штом треба да може да се вади, тогаш ја би одел со варијанта чичак/велкро трака. Евентуално ако има на самиот рутер дупки за штрафови, па така да го закачуваш, само за тоа ќе треба да ставиш штрафчиња во биро.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.935
Каде може да се најде 4 канален HDMI spliter? Доволно е FHD не ми треба поголема резолуција.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.708
5.610
Skopje
Каде може да се најде 4 канален HDMI spliter? Доволно е FHD не ми треба поголема резолуција.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.935
Ова е свич, мене ми треба сплитер. Од еден сигнал да извадам 4.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
621
760
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Штом треба да може да се вади, тогаш ја би одел со варијанта чичак/велкро трака. Евентуално ако има на самиот рутер дупки за штрафови, па така да го закачуваш, само за тоа ќе треба да ставиш штрафчиња во биро.
Имав по дома од оние пластиките што се ставаат над штрафови во ѕид, идеално беа 3.5 мм високи :)

da23f69b2ca818ab1c833a5d282e9afb.jpg
 

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.231
1.165
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Имав по дома од оние пластиките што се ставаат над штрафови во ѕид, идеално беа 3.5 мм високи :)

da23f69b2ca818ab1c833a5d282e9afb.jpg
Ако е тоа што мислам фрли го одма и ако ти го дале од телеком да им се ИЗНА** * ** со тоа крпениците cisco od 2007 година.
Купи си свич за 1000дарче и скрати си ги маките.
Осеќам дека е тој што мислам али кога е гага и киселина е блага.
И воедно да знаеш ако имаш некој проблем со уреди кои ти се приклучени во него да знаеш дека е до него 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000% тоа ти го гарантирам со прст мал.
 
Последна промена:

LambertGolden

Gaining Experience
4 декември 2019
132
58
Здаво, каде можам да најдам вакви?
BF82B2FE-E7A1-481C-AD60-8E98D6AD6372.png
 

Атачменти

  • D6A84A47-F00B-44B8-93A5-3D7DE745F5D9.png
    D6A84A47-F00B-44B8-93A5-3D7DE745F5D9.png
    4,3 MB · Прегледи: 37
Последна промена:

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
213
173
Дечки, каде можам да најдам splitter за поврзување на неколку вентилатори од куќиштето (барем 2 одеднаш), бидејќи немам доволно приклучоци за CASE_FAN на матичната?
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
416
614

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
213
173

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Јазлите(„hub“) им треба „Sata“ кабел од напојувањето за да функционираат, додека обичните одвојувачи работат на струјата што ја добиваат од приклучокот на матичната плоча. Разликата е дека ќе треба да се бориш со плус кабли отколку со два кабли или еден зависи како ти е местоположбата во куќиштето.
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
416
614
Нема разлика, hub-от од анхоч и кабелот од арктик се истата работа, не се напојувани со сата кабел од напојување и може да поврзиш кулери до мах 1 ампер. Јас 3 ргб кулери имам поврзано нема проблем.
Ако ти треба повеќе од 1 ампер, ќе мора сата напојуван hub.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Моја грешка, не го отворив да видам зошто по навика знам дека сите јазли кога се викаат јазли значи „Sata“ напојување. Ова е само одвојувач со вдомување на целосна плоча што го крстеле Јазол.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
667
707
Моја грешка, не го отворив да видам зошто по навика знам дека сите јазли кога се викаат јазли значи „Sata“ напојување. Ова е само одвојувач со вдомување на целосна плоча што го крстеле Јазол.
Извини, ама кој е твојот native јазик (mother tongue)?
Немам предрасуди, само сум љубопитен од каде доаѓаат вака конструираните реченици?

Испратено од телефоно.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
304
249
Македонски ми е мајчин јазик.
Во овој контекст јазол може да се користи зошто се користи за раскрсници или места каде има многу концентрација на сообраќај, и од тука не гледам причина да вришти зборот зошто приклучуваш повеќе кабли на едно место.
Мислам дека не се користев со некој чуден начин на искажување на мислите.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
667
707
Македонски ми е мајчин јазик.
Во овој контекст јазол може да се користи зошто се користи за раскрсници или места каде има многу концентрација на сообраќај, и од тука не гледам причина да вришти зборот зошто приклучуваш повеќе кабли на едно место.
Мислам дека не се користев со некој чуден начин на искажување на мислите.
Не алудирав баш конкретно на "јазол", ама ми имаше останато во сеќавање од некои други постови на други теми предходно, имаше некои реченици, каде според редоследот на зборчињата, се добиваше впечаток како да доаѓаат од некој со англиски (или друг сроден) прв јазик.
Пак ќе повторам (и тука ќе завршам, многу офтопик отидов), само бев љубопитен за морфолошкото потекло на редоследот на зборови во речениците. Ништо навредливо.

Испратено од телефоно.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.935
Има ли кај да се најде BT 5+ верзија адаптер за пц? Во Сет има еден ама 1000 ка тешко...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.012
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно