• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каде можам да симнам од нет книга за хардвер?

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
Na koja internet stranica mozam da najdam kniga za hardver potocno kniga kade sto pisuva nakoj raboti za hardver so koja mozam da gi prosiram moite znaena. Sakam da mi kazete nekoja stvarno dobra i razbirliva kniga i po moznost isprobana i se razbira od kade mozam da ja simnam!:D:D:D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во зависност кое парче хардвер те интересира, ќе ги посетиш официјалните страници на некои производители и таму од прва рака ќе ги дознаеш сите информации, ревизии за тоа што те интересира.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Хардвер ти се деловите на компјутерот т.е се што можеш да фанеш со раката :)
Сега јас мислам дека нема многу да учиш некоја основа у хардверот туку мора да се учи делче по делче за да сванеш и да видеш, да научиш како работат сите делови заедно поврзано
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.755
30.378
kalco.ru
Хардвер ти се деловите на компјутерот т.е се што можеш да фанеш со раката :)
Сега јас мислам дека нема многу да учиш некоја основа у хардверот туку мора да се учи делче по делче за да сванеш и да видеш, да научиш како работат сите делови заедно поврзано

Па не би се сложил у целост со тебе За хардерот има многуууу да се учи... на пример за една графичка може многу да се учи...али сепак треба да те интересира тоа многу
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
@Аго не е се во читањето книги и туторијали,значи треба и да вежбаш,како и за во школо,така и ова,туторијали за почетници можеш да најдеш тука,и после вежбај,вади делови од компјутери,ставај итн :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Приватна Порака
Имаш одма горе, десно, кај непрочитани мислења.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Да си побараш најубаво на нет никој не може да ти ја даде правата книга сигурно.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@Ago, знам на што мислиш.

И јас се интересирав за тоа, па најдов едни многу добри туторијали, кои многу ми помогнаа. На македонски се, и се надевам и на тебе ќе ти помогнат, btw само за рам и за кулер.

РАМ

Кулер

Насловите на сајтот се со друго име, но сепак има што да се научи.
Се надевам модераторите или админите нема да го сфатат ова како спам.

Поздрав :bravo:
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
И јас се интересирав за тоа, па најдов едни многу добри туторијали, кои многу ми помогнаа. На македонски се, и се надевам и на тебе ќе ти помогнат, btw само за рам и за кулер.

РАМ

Кулер

Насловите на сајтот се со друго име, но сепак има што да се научи.
Се надевам модераторите или админите нема да го сфатат ова како спам.

Поздрав
Така треба да се споделува се овде на форумот а не ПП.
Зато што можеби има и некој друк што го интересира тоа, и потоа кога ќе сака да види што му препорачале на @ago ќе види дека мму ја пратиле книгата по ПП,и човекот ќе треба да отвара нова тема .
ПОззззззззззззз!:bravo:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Мене не ми е јасно едно,зш праќате е-букс по ПП кога нема тука кршење на права... електронските книги се бесплатни,можеш каде сакаш да ги добиеш...јас оставив линк за торент со многу добри книги за хардвер,гледам избришан е ... :ua:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Мене не ми е јасно едно,зш праќате е-букс по ПП кога нема тука кршење на права... електронските книги се бесплатни,можеш каде сакаш да ги добиеш...јас оставив линк за торент со многу добри книги за хардвер,гледам избришан е ... :ua:

Па секој торент што е например од торрент сајт како заливот на пиратите или зелениот ѓавол и други слични се рачуна како пиратерија...
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хмм бесплатни ?? Кој ти кажа ?? Доколку нема авторски права може,ама онака,и што сеа ако се во е форма мора да значи дека се бесплатни :isplashen:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Па секој торент што е например од торрент сајт како заливот на пиратите или зелениот ѓавол и други слични се рачуна како пиратерија...

Нема веза, баш пред некој ден ете симнав Microsoft Visual C++ 2008 Еxpress Edition(edited) од торент,кој е бесплатен и со бесплатна лиценца од Мајкрософт...
И што,тоа пиратерија е?

Ај да не се распраам у секој случај како кажуваат администраторите,така нека биде...
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Да ама тоа е со Мајкрософт Афторско Право...
Но за книгата ете како што рече Стане
Доколку нема авторски права може,ама онака,и што сеа ако се во е форма мора да значи дека се бесплатни
. Незнам, за тоа ете нека ти кажат Администраторите во што ти е грешката... :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.519
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно