• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде можам да регистрирам .com.mk домен?

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Кој и каде...

Kade moze da registriram com.mk domejn?
.com.mk или било кој друг домаин кој завршува на националниот top level .MK домен можеш да регистрираш во МарНет (http://dns.marnet.net.mk), но само доколку си регистриран како правно лице (фирма) во Република Македонија, те. имаш печат од фирма.

Доколку си приватно лице, тогаш имаш две опции:
1. или да позајмиш печат од пријател со фирма и тој да биде сопственик на доменот; или
2. да платиш на бил кој интернет провајдер или хостинг за услугата, па тие да го регистрираат доменот за тебе.
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
263
114
Мало дополнување на информацијата на zlochko: Доколку некој од нашите интернет провајдери ти го регистрира, тој ќе биде сопственик на доменот.
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Мало дополнување на информацијата на zlochko: Доколку некој од нашите интернет провајдери ти го регистрира, тој ќе биде сопственик на доменот.
Епа наместо да трчкам документи и апликации за еден .мк домен, ќе дадам да ми го регистрира некој провајдер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,189
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно