1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде можам да ги купам или да го порачам овие компоненти?

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од BlackPaw, 17 Јуни 2011.

 1. BlackPaw

  BlackPaw
  Intern

  72
  7
  2 Февруари 2009
  Се извиниувам ако ова не е секција на форумов за конфигурации, али на друго место не видов таква секција.

  Ме интересира дали овие делови постојат во македонскиве продавници, ако не дали можи да се порачаат преку некој од нив.

  Колку ќе биди цената поголема во споредба со оние од newegg.com ?

  CPU:

  Intel Core i3-2100 Sandy Bridge 3.1GHz 2 x 256KB L2 Cache 3MB L3 Cache LGA 1155 65W Dual-Core Desktop Processor

  MOBO:

  GIGABYTE GA-Z68A-D3H-B3 LGA 1155 Intel Z68 HDMI SATA 6Gb/s USB 3.0 ATX Intel Motherboard

  HDD:

  Seagate Barracuda ST3500413AS 500GB 7200 RPM 16MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5"

  MEMORY:

  G.SKILL Ripjaws X Series 4GB (2 x 2GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1333 (PC3 10666) Desktop Memory Model

  PSU:

  XFX P1-650X-CAH9 650W ATX12V v2.2 / ESP12V v2.91 SLI Ready CrossFire Ready 80 PLUS BRONZE

  CASE:

  Xigmatek ASGARD II B/O CPC-T45UE-U01 Black / Orange 0.8 mm SECC / Aluminum and Aluminum Mesh Bezel ATX Mid Tower Computer Case

  GPU:

  XFX HD-687A-ZNFC Radeon HD 6870 1GB 256-bit DDR5 PCI Express 2.1 x16 HDCP Ready CrossFireX
   
 2. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,772
  4,327
  20 Февруари 2011
  Машко
  1 person likes this.
 3. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  Земи i5-2300, за 3000 денари повеќе, добиваш многу помоќен процесор, помина времето на дво-јадрените процесори.


  За истите пари земи си WD Caviar Blue 500GB.

  Мислам ги имам видено негде овие рамови, ама сигурно не беа ефтини, земи си Kingston HyperX 2x2GB ќе пројдеш поефтино.

  XFX делови има во ТнТ ИТ маркет, ама ептен слаб избор, пробај да го нарачаш од кај нив, иако во Сет компјутери имаш Corsair 650W, за парите добиваш феноменален квалитет.

  Од XFX тешко дека ќе најдеш, но во Анхоч, Мебиус, Вортекс итн. ќе најдеш од Sapphire.
   
 4. BlackPaw

  BlackPaw
  Intern

  72
  7
  2 Февруари 2009
  Е фала многу за одгорворите! Од кога ќе го сотавам конечниот ќе поставам слики овде од деловите. Значи не е само колку да си прашувам јас за конфигурации. Вашите сугестии и одговори многу ќе влијаат врз одлуката за што да се одлучам.

  Зошто да не е премногу слаба матичната за тој процесор?
  ________________________________________________________

  http://www.anandtech.com/bench/Product/289?vs=363

  Да гледав нешто споредби - ова погоре linkов е со i5-2400.

  Е сега за напојувањето незнам дали ќе одговара со приклучоците на матичната и компонентите на незе.
  __________________________________________

  Овие од sapphire што квалитет се во споредба со другиве?
   
  1 person likes this.
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,772
  4,327
  20 Февруари 2011
  Машко
  Se gleda deka si nov na forumov.

  i3 procesorite se dvo jadreni ( Dual Core CPU's) vo sporedba so i5 koi sto se cetri jadreni procesori ( Quad Core CPU's ) vo tvojot slucaj ne vikam deka procesorot e slab za maticnata ili obratno...samo sto bi bilo mnogu po pametno na Z68 maticna da se stavi i5/i7 procesor za posilni pretformanci da se dobie

  za i5-2400 za taa maticna e TOP i da za 3000 denari dobivas mnogu podobar procesor odkolku i3-2100

  za graficka jas imam ATI sapphire HD6950 2gb do sega sum nemal problem a i 2te drugi graficki sto gi imav bea Sapphire Edition ( 4870 512MB , 4870x2 2GB i 6950 2GB i site 3 se pokazaa silni vo igri i pretformanci )

  za Corsair 650W pred 2 dena psyside gi naredi napojuvanjata po pretformanci
  1.thermaltake
  2.Corsair
  3.Coolermaster
  4.gigabyte
  5.chieftec

  znaci e vtora od ovie giganski proizvoditeli na napojuvanja
  za XFX mislam deka moze da mu go zazeme mestoto na gigabyte .
  XFX ili Corsair sto i da zemes nema da zgresis.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  Fixed.
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,182
  13 Јуни 2009
  Се извинувам за офтопик и не знам дали има веќе ваква информација на форумов но од НИКО добив информација дека на лагер веќе имаат Thermaltake куќишта и слични тракатанци па можеби на некој ќе му е од помош.

  Од куќишта најново им е Dokker Black, V3 Black Edition, V4 Black Edition, V9 BlackXEdition, Element G Black, Element V Black и Level 10 GT кое ептен ми фаќа очи :D.

  Не сум во СК за да потврдам дали се пуштени во малопродажба сите делови. Поздрав.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  Да веќе видов пред некој ден дека имаат најава на наслoвоната, одлично! се повеќе и повеќе добри брендови во државава/градов :)

  Level 10 GT е ненормално добро куќиште но е доста солено :D
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  кучето лае :) Level 10 GT го симна тронот на HAF :) Ќе отидам деновиве да го опипам да ја осетам изработката,материјалот на рака.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,184
  1,612
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Kolku pari e Level 10? Go nemaat na cenovniot online ...

  Po interesen dizajn nemam videno dosega navistina e TOP, mislam site drugi kukista se vodat dore dole na ist konvencionalen dizajn so razlicni sminki no ova e veke nesto sosema nadvor od konvencionalno i ima futuristicki izgled :bravo:.
   
 11. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,512
  14 Мај 2008
  Машко
  Ако им се пристојни цените ќе си купам и јас едно куќиште. Ама Нико е во прашање.....цените никогаш не им биле пристојни........
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,170
  25,491
  4 Септември 2008
  True.


  Да одличен е дизајнот, но она што ме секира е големиот број на поплаки во врска со контролата на квалитет на куќиште од 300 долари, (читај 300 евра кај нас) стварно некоректно...не е првпат Thermaltake да имаат проблеми со QC- контрола на квалитет.

  Морам да признаам дека баш се наложив на куќиштево, ама ете...малце ми се спласнаа желбите после неколку поплаки на Newegg кои јасно укажуваат на проблеми со квалитетот на изработака, куќиште со таа цена треба да биде безпрекорно, и никаков пропуст не смее да се прости.


  Сега знам некој ќе рече дека можда биле изолирани случаи, но на хај енд производ, не смее ни мал број на поплаки да има, и кога ќе се сетам дека ова не е единствен ваков случај со производите на Thermaltakе во минатото и сега, малце се разочарав. Сепак сеуште не сум скроз оладен и можда ќе го вментам во план за некој иден билд :))
   
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,182
  13 Јуни 2009
  Малопродажната цена на Level 10 кај нас очекувам да гравитира околу 200 евра.

  И јас ќе бидам еден од тие кои ќе го посети НИКО за да се уверам во моќта на ова куќиште.
   
 14. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  Нико отсекогаш исто така имале екслузивни производи, пример до некни имаа Radeon 9800XT 256 AGP по цена од околу 18000 (???некоја таква цифра беше) не сум сигурен...можно е да ја продале веќе :plachko2:
   
  1 person likes this.
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,772
  4,327
  20 Февруари 2011
  Машко
  Jas vidov GTX285 po cena od 18.000 denari sedese pokraj mojata sapphire HD 6950 koja bese 16.400 denari...ludilo se od NIKO !
   
 16. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Ако сте гледале онлине цени мислам дека воопшто не им се точни. Ако сте ги виделе во продавница, тогаш no comment... :D
   
 17. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,772
  4,327
  20 Февруари 2011
  Машко
  Jas vo prodavnica vo GTC skopje
   
 18. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Епа ако продолжат така, брзо ќе им дојде крајот. Вакви цени во комбинација со персоналот кој им работи ќе биде epic fail комбинација
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...