Каде ми отиде Linux Boot Screen - от???

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Вака.. Имав инсталирано Win XP и после него си инсталирав Linux. После инсталацијата на линуксот кога се бутираше системот се појавуваше boot менито со тоа кој OS да го изберам. Е сега win како win се расипа нешто (don't send :LOL:) и ја форматирав партицијата што ми беше со win. Средив се ама сега кога се boot-ира системот го нема менито за избор на OS. Како да го вратам назад тоа мени???

Многу многу софтверов не ми е јака страна :D хехехе
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Ако немаш мени, дали тоа значи дека ти се подига XP то сега? Тоа е нормално ако (ре)инсталираш Windows после Linux. Имаш милиони постови за ова на секој форум за Linux само побарај на Google.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Toa znachi deka Linux loaderot (toa shto go vikash meni) e izbrishan od MBRto. Koj linux ko gorishtish? Ako ubuntu napraj vaka:

Bootiraj go Live CDto i otvori terminal.
Pishi: sudo grub
Sega treba da znaesh na koja particija ti e instaliran linuxot, ako neznaesh napraj vaka: pishi root(hd0, i pretisni TAB, kje ti se pojave lista na particiite shto gi imash na kompjuterot, vidi koja od particiite e Linux particija (ext2 ili ext3) i neja ja vpishi (eve primer: root(hd0,4) )
Sega ako ne kaze nekoja grashka pishi: setup (hd0)

I gotovo, Menito kje ti e vrateno
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Help. Ist problen, ama resenieto ne pasuva.
Koga pisam root(hd0, i pritisnam TAB nisto ne se pokaziva, kursorot odi samo ponapred.
Nesto drugo mozi da se napravi?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
пробај root (hd1,<tab>

ps.
за секој случај: треба да имаш space меѓу root и (hd
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
I toa ne vrshi rabota.

Ke mozi nesto da sr napravi ili ke traba da formatiran.:lut2: (mrazam format)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
vik, таа е постапката за реинсталација на GRUB мора да работи. Ај објасни како правиш све по ред, како и што пишуваш и што ти се појавува. Ако има многу за пишување напрај копи/пасте во некој текст фајл и после постирај овде.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Znaci prvo butiram od LiveCD.
Otvaram terminal i pisam

sudo grub

posle pisam

root (hd0, ili root (hd1, i koga stisnam TAB kursorot samo se pomestuva i nisto ne izleguva.

Toa e toa.:(
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм..... Оки Поки .)

Влези во партицијата на локалниот ХДД каде што ти е инсталиран Линуксот после влези во boot/grub во таа партиција и копи пасте menu.lst овде ...
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Pred toa da prasam ova...
Si igrav nesto. fdisk vika deka Linux particijata mi e /dev/sda7

I sega pisam root (hd0,7) ili (hd0,6) ne sum siguren kako bese tocno i toa uspea, ama setup (hd0) vika Cannot mount partition.:zbunet3:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
значи не е таа.... ај значи пастирај menu.lst и излезот од fdisk -l
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,720
Членови
30,376
Најнов член
7ea734
На врв Дно