1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде LG 49WL95C-W во Македонија?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од spiritfly, 22 Јануари 2020.

 1. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
  Сакам да земам LG 49WL95C-W веќе некое време. Во Македонија го нема никаде, само на едно место ми кажаа дека треба да чекам 30-40 дена.

  Дали некој знае каде можам да го нарачам за побрзо? Од ComputerUniverse исто е опција, ама сакав локално да видам дали го има некој, сепак е голем, скап и би сакал да има валидна гаранција овде.

  Благодарам однапред.
   
  Последна промена: 22 Јануари 2020
 2. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 3. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
  1515.86 евра, доста скапо е дури и ддв да ми одбијат. Од ComputerUniverse излегува околу 1100 евра со се испорака + 5% ддв и шедиција/лежарина ќе дојде за 1200. Горе-долу исто ќе дојде ама барем нема да се возам до Солун. Сепак е валидна опциja, благодарам. Да беше лето ќе ја имав во предвид. :)
   
 4. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  244
  377
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  1222 евра е со вратен данок, е сега при увоз (бидејќи е над 800 евра) не знам како е. Можеш да го тргнеш од кутија при влез како користен, но не знам како им е комуникацијата на нашите со грчката царина, бидејќи таму кај нив на излез ќе го заведеш како нов со сметка.

  Солун е идеален за шетање во било кое време од годината, не гледам причина да се избегнува ако живееш било каде во МКД. А верувам дека пари за гориво не ти се проблем, сепак гледаш монитор од 1200+ евра.

  Ти си знаеш, јас не би купувал монитор на слепо, без да го видам уклучен пред мене. Сепак не е ова РАМ меморија. Ќе ти се погоди мртов пиксел, ќе ги колнеш computeruniverse.
   
 5. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
  Во право си за сите поенти. Не живеам далеку од Солун, би можел да скокнам до таму, но периодов не можам да губам работни саати, затоа и ми терба итно мониторов. Башка што е огромен и не ми се ризикува да го шмугнам преку граница. Би си платил уредно 5% да сум сигурен дека така функционира царинењето, брзо и лесно на граница. Некој да знае како оди царинење при личен внес?

  Од друга страна сепак би можел да ги замолам ComputerUniverse да го вклучат и испробаат пред испорака, не верувам да им биде проблем.
   
  Последна промена: 22 Јануари 2020
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,601
  1,834
  25 Март 2013
  Машко
  Друже, итно, брзо, ефтино, сигурно, достава до дома и 5% давачки не одат во иста реченица.

  Или нарачај го од кај нас и плати поскапо но сигурно,
  или купи поефтин монитор,
  или оди до Солун.

  Computeruniverse јас би го тргнал од равенката бидејќи е над 800 евра можат солено да те закрпат (не знам точно колку) и плус е прилично скап производ како што кажа Горан и може да има мртви пиксели и остали тракатанци.
   
  На Rukfash и Goran995 им се допаѓа ова.
 7. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
 8. kirems

  kirems
  Intern

  64
  38
  28 Април 2015
  Машко
  Јас ко шо знам то 5 проценти е само данок, кој треба да го платиш на сума шо е царинета околу 15 %. Т.е 15 % царина плус 5 % данок. Можи да сум грешка ама види прочитај.
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,161
  1,790
  13 Јануари 2014
  Машко
  За компјутерска опрема данокот е 5% и нема царина. Од друга страна, за пратки над 800 евра мораш шпедитерски услуги да платиш, без оглед на тоа дали ги внесуваш ти лично, или се нарачани од надвор.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  + За готови продукти, монитор, ссд, хдд, куќаре се плаќа 5%+18%. Тоа 5% е за компјутерски компоненти, матични, процесор, рам, графички. Имам нарачувано преку 10-15 пати од компјутер јуниверс, мониторов што го користам ми дојде 300 евра со давачки, а во анхоч беше 340 еу.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
  Само 5% е и 0 царина.

  И така и така ќе биде испратена по ДХЛ и си принуден да ги изнајмиш нивните шпедитерски услуги бидејки е најбрзо и ефтино. Би требало да е исто или има дополнителни процедури?
   
 12. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  DHL не е исто со DHL Express.

  DHL доаѓа преку ЕМС пошта (побавно, евтино, без шпедитерски услуги), DHL Express е ептен брзото + лежарина + шпедитерски услуги.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,169
  6,213
  21 Јануари 2009
  Не сфаќам што толку кажа @TATA_MATA за да те натера да му пратиш нешто по приватна порака што не би било за јавност???
   
  На CBB_6 и smole им се допаѓа ова.
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  541
  403
  26 Март 2016
  Jas zimava za malku ke kupev nov LG UltraGear monitor, najdov i kompanija koja uvezuva vo MK ama mi doagjase dosta poskapo pa se otkazav i cekam novata generacija na UltraGear (na leto ke gi ima). Ako najdes nekoe care za kupuvanje LG kaj nas po povolni uslovi, slobodno pisi, bidejki vo juni ke treba i jas da baram nacin.
   
 15. spiritfly

  spiritfly
  Gaining Experience

  67
  82
  19 Август 2011
  Така е, ама сепак по ДХЛ Експрес испорачуваат од Јуниверс.

  Грешка ја разбрав смислата на зборчето "нас" во неговиот пост. ;)

  Пойма немам овде нема никакви правила кога се работи за застапници за некој бренд, така да распрашај се насекаде. Едно време Риверсофт беа ама нели пропаднаа така да сега не знам. И користи кирилица те молам, нели е забранета латиница на форумов или поминува тука таму..
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  541
  403
  26 Март 2016
  Оди кај мене во историја ќе најдеш само 2 мислења напишани на латиница од сите 380. Пред да го напишам овој одговор, во друга тема напишав: извинете ама немам поддршка кирилична на овој компјутер. Сега се префрлив на мој работен компјутер па еве ти враќам на кирилица. Исто така, имам отворено тема за најлесно пишување на „е“ и „и“ со надредени знаци со кирилична поддршка (без фонтови). Ова ти го кажувам бидејќи до толку сум строг за пишување на кирилица и следење на правописот.

  Да се навратиме на важната тема: Не прашав точно кој е увозникот на LG опрема, треба да се распрашам ама божем ќе ми донеле којшто сакам LG Монитор во рок од 2 недели. Тој што сакав да го земам тогаш беше 1300 долари на официјалната страна, тие бараа 74.000 денари.

  EDIT: Тој што размислував да го земам БАШ пред 2 недели беше 1200 долари (Freesync верзијата не G-Sync)

  LG 34GK950F-B : 34GK950F-B 34 inch 21:9 UltraGear™ QHD Curved IPS Gaming Monitor with Radeon FreeSync™ | LG USA.

  Сега отворам наново гледам го намалиле на 900 долари. Ме интересира да ги прашам овие увозниците сега дали би ми дале нова цена за истиот монитор.
   
  Последна промена: 23 Јануари 2020
  На spiritfly му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...