• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kaде кај нас (Македонија) можам да купам iPhone?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Луѓе, ве молам кажете ми каде можам да го најдам кај нас iPhone и колку пари би ме коштал од 4 гигабајти (не ми е потребен со 3G кажете ми за обичниот модел).
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
го има на повеќе места нелагално... Дуна не го продава. Во беверли дуќанот што е за елетроника мислам дека продаваа
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Не е нелегална продажбата на Iphone. Доста со тие неточни информации. Кој има може да го продава колку сака и како сака и не ти треба дозвола ниту лиценца за продажба на iphone.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Луѓе, ве молам кажете ми каде можам да го најдам кај нас iPhone и колку пари би ме коштал од 4 гигабајти (не ми е потребен со 3G кажете ми за обичниот модел).
od 4гб тешко и дека ќе најдеш, а го има по некои мобилари по скпоје, ама половен, досега не сретнав некој да има нов. цената се движи околу 350 евра отприлика, а го најдов и новиот 3г во мобилара пред јосип броз, веднаш до олимпус и човекот му бара 800 евра:isplashen::LOL:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Имаш нов iphone во скопје во една мобилара во буњаковец. На почетокот на буњаковец кога се движиш кон Ѓорче, уличката што врти на кај грчка амбасада и старото место на риверсофт. Не можеш да ја промашиш се гледа тука на ќошот, карши неа имаш зегин аптека.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Кога ќе одам во Скопје ќе видам како што велиш @MARTIN_MKD, а @stole_pesov не знам ќе размислам. Не ми треба за сега но од прилика за 1 или 2 месеца ќе ми треба.
 
Не е нелегална продажбата на Iphone. Доста со тие неточни информации. Кој има може да го продава колку сака и како сака и не ти треба дозвола ниту лиценца за продажба на iphone.
Од кога тоа?
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Отсекогаш.. Мислам кај си слушнал дека ако продадеш iPhone без некоја си "лиценца" дека е казниво според закон и дека ке дремеш во идризово или ќе плаќаш некоја казна:)
Сигурен си дека iPhone-от што се продава во Македонија е легално внесен и дека се платени сите давачки за него? Зашто Дуна не би го продавала, а да и биде дозволено тоа од Apple? Само прашувам, не тврдам дека не си во право :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Отсекогаш.. Мислам кај си слушнал дека ако продадеш iPhone без некоја си "лиценца" дека е казниво според закон и дека ке дремеш во идризово или ќе плаќаш некоја казна:)
Никој не рече дека ќе лежиш во затвор, меѓутоа iPhone е внесен во Македонија на ист начин како што се внесува и дрогата. Ти ако го ставиш во гепек, го пренесеш од грција и го продадеш тука, нема никој ништо да ти рече. Ама Дуна ако го направи тоа и почне во дуќан да го продава е друга прича.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Никој не рече дека ќе лежиш во затвор, меѓутоа iPhone е внесен во Македонија на ист начин како што се внесува и дрогата. Ти ако го ставиш во гепек, го пренесеш од грција и го продадеш тука, нема никој ништо да ти рече. Ама Дуна ако го направи тоа и почне во дуќан да го продава е друга прича.
Токму така...:)) За фирма е друга постапката.. но за обичните смртници како нас е сосема не битно како е внесено и не мора од грција туку од Хрватска :))
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Токму така...:)) За фирма е друга постапката.. но за обичните смртници како нас е сосема не битно како е внесено и не мора од грција туку од Хрватска :))
Што значи дека е нелегално продавањето во продавница(мобилара) ;)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Во мобилара преку фирма да од човек на човек односно од рака на рака не е нелегално
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ајде шиткам 100 парчиња ihpne
на секое 5то купено добиваш едно гратис

:LOL::LOL:
иначе баш ке ја проверам таа продавница во ск во понеделник
@MARTIN :bravo:
 
Спјадермен муабетот беше за Дуна и Невада зошто не го шиткаат ајфонот, ама другите членови ме преварија и објаснија. И не е работата за лежење затвор, него ако Дуна почнат да продаваат iPhone, Apple ке им стегне една мултимилионска тужба и ке отидат јабана кутрите.
 

puler

Intern
21 јуни 2008
124
25
od 4гб тешко и дека ќе најдеш, а го има по некои мобилари по скпоје, ама половен, досега не сретнав некој да има нов. цената се движи околу 350 евра отприлика, а го најдов и новиот 3г во мобилара пред јосип броз, веднаш до олимпус и човекот му бара 800 евра:isplashen::LOL:
Lol
800 евра!

Јас тука во Софија обичниот знам оти е некаде околу 350 евра значи сега за сега а за месец или два се смета оти цената ке се спушти на 200-250 евра најмногу и тоа 75% сигурност поради излевање на новиот модел 3G. Е тој се смета оти првична цена во Софија, Бугарија ке е некаде од 1100-1250 лева т.е. 550-625 евра.:ermm:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Lol
800 евра!

Јас тука во Софија обичниот знам оти е некаде околу 350 евра значи сега за сега а за месец или два се смета оти цената ке се спушти на 200-250 евра најмногу и тоа 75% сигурност поради излевање на новиот модел 3G. Е тој се смета оти првична цена во Софија, Бугарија ке е некаде од 1100-1250 лева т.е. 550-625 евра.:ermm:
500 е максимум првиот модел, али пак зависи од кого ќе го најдеш, а и кој го купува... Се наоѓаат и такви бауци што се за технологија, ќе го прелажеш дека вреди 1000 евра нели... Башка едно време мене бугари ми се јавуваа да ми бараат понуди за iPhone дека кај нив беше поскапо, не знам сега цените како им се движат.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Имаш нов iphone во скопје во една мобилара во буњаковец. На почетокот на буњаковец кога се движиш кон Ѓорче, уличката што врти на кај грчка амбасада и старото место на риверсофт. Не можеш да ја промашиш се гледа тука на ќошот, карши неа имаш зегин аптека.
бев таму пред една недела и ми рекоа дека последниот го продале и нема више:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,861
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно