1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде има локации за фрлање на батерии?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 31 oктомври 2015.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,965
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дечки,
  пред некој ден требаше да фрлам мал акомулатор од мотор и типот ми вика фрли го у контејнер, ние така праиме. Пола акомулатор е слики да не се фрла било каде, он ми вика у контејнер.

  Исто и за батерии (обични и од мобилни).
  Знае некој каде точно да се носат или складираат овие работи?

  Фала.
   
  Глупав, Војвода и на kirev им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,425
  12,583
  2 Август 2012
  Машко
  Во Тinex обични батерии
   
  На ImWiked му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  402
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Сум видел по маркетиве Тинекс, Кам итд. Имаат пластични канти за потрошени батерии, сега за акумулатор незнам али исто е, остај го по крај :)
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  827
  1,757
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  За обични батерии, батерии од мобилни... во Тинекс, Веро... за акумулатори, обично во продавниците за акумулатори...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,032
  1,154
  11 Март 2011
  Ако купуваш нов акумулатор и го вратиш стариот добиваш 10% попуст. Ако само го фрлаш можеш да го дадеш на некој што продава акумулатори и тој ќе го "фрли". :) Имаш две-три фирми една до друга на раскрсница Орце Николов со Ленинова.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. emet_

  emet_
  Гостин

  или ова ти е прв акумулатор за фрлање или кој знае другите акумулатори каде завршиле!? :oh:
  скоро сите што продаваат акумулатори имаат опција и да ги откупуваат старите (истрошени) или „старо - за ново“. прашај во некоја продавница за авто-делови дали откупуваат акумулатори.
  http://www.e-akumulatori.mk/


  за батерии ти кажаа другите членови, а имаме и фирма за електронски отпад која може да ги откупи оние предмети кои се субвенционирани. подигнувањето од нивна страна е бесплатно.
  http://www.ekocentar97.com/fizicki-lica/
   
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,802
  9,509
  15 Јануари 2011
  Машко
  Остави го до контејнер, некое баце ќе го земе за 5 минути и ќе го продаде за олово. Мислам до 200 или 300 денари им ги откупуваат. Чим е за мотор, има малку олово, 100че ќе му дадат.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. emet_

  emet_
  Гостин

  сите да оставиме по еден акумулатор до контејнер на што ќе личи?:(
  само во центар нема доволно контејнери за хартија, а не па акумулатори да се остават до нив.

  после власта или опозицијата ни биле криви што сме живееле во загадено место.:(
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,251
  6,365
  27 Март 2014
  300 денaри ти гo ценaт aкo земaш нoв aмa зa кoлa вo прoдaвницa при купувaње нa нoв aкумулaтoр. Пoшo е пoмaл 100-150 денaри зaвиси кoј кaкo ке гo цени. Акo не ти се нoси зa 100-тинa денари некaде дaј гo нa oние штo oткупувaaт стaри железo или oстaј гo пoкрaј кoнтејнер, зa 1 чaс ке гo немa. :)
   
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  784
  1,285
  12 Септември 2013
  Машко
  Пoрaнo вo oтпaд ги нoсев, aкo немa блиску стaрo купуем ќе гo oднесе.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,091
  8,391
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Фирмата Пакомак има бесплатна линија за такви работи. Види на сајтот и орашај по телефон.
  Иначе стар акумулатор можеш да однесеш во било која продавница за акумулатори и да го оставиш, па иако не купуваш нов акумулатор може да ти дадат 150-200 денари за стариот. Понатаму, пластична амбалажа и батерии можеш да оставиш по градинкиве или основните училишта, имаат они секоја недела посета од камион за рециклирање.
  М
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  По отпадите за железо .
   
 13. ImWiked

  ImWiked
  Gaining Experience

  402
  343
  14 ноември 2014
  Машко
  Во сите градови бе пријателе :D
   
  На Стап и psyside им се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,321
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Купен акумулатор у Козле на раскрсницата, после некој ден го носам стариот и сметката и све. Ме откачи ладно - не откупуеле акумулатори, викам од тука е купен, не ја интересира. И реков, ќе го јадете од инспекција некој ден, обврска имате да си се грижите за стариот отпад. Нормално не трзна... Уште го возам у гепек упм
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,321
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Сега Пакомак ја проширил акцијата во основните школи и на собирање на батерии. Значи, законска ОБВРСКА на секој увозник или производител да си се грижи за отпадот. Пакомак тоа им го прави на тие десетина фирми што го формирале.
   
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Во Хемпро на раскрсницата на Орце Николов со Ленинова можеш да оставиш од акумулатор за упс па поголеми.

  Знае некој каде да фрлам е-отпад (куќишта, принтери, монитори) во Скопје?
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Раздај ги низ форумов .
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,193
  25,518
  4 Септември 2008
  :oh::oh::oh::oh::oh:
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  861
  885
  24 Февруари 2008
  Оди во Техномаркет кај стадион, имаат некоја акција за прибирање старудии, ќе ти дадат и ваучер за попуст за да си купиш нешто од таму. Еден другар собра стари CRT телевизори од по дома, авторадија, двд плери и ресивери и си доби 50% попуст за ново авторадио, наместо 3600 ден. си плати 1800 ден.. И да не купиш ништо бар ќе се исчистиш од старудиите.
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,965
  3,090
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мали акомулатори од мотори не ги вреднуваат кај шѓто се продаваат акомулатори, само големи. Не ми беше муабетот за акомулатор. Старата батерија од ајфонот ми стои на маса и несакам да ја фрлам во ѓубре, а треба да се раатисам од неа.
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Хахаха цела тема отвори за една малецка батерија :D
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,091
  8,391
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Така, така. That's what i call an initiative son. I wish i had ten more like Skullmonkey, светов би бил за нијанса подобар.
   
  На TylerMkD и borcep им се допаѓа ова.
 23. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,343
  3,013
  4 Септември 2008
  Јас стари батерии собирам во ќесе и еднаш годишно внуциве го зимаат и го носат на школо кога има акција за рециклирање, така ем нив им се стекнува навика ем јас веќе со години батерии во канта не сум фрлил.

  Мој совет е и ти истото да го правиш па кога ќе потпораснат децата да има што да однесат во градинка или на школо, да ги сликаат таму да се радуваат и да се воспитаат од корен дека такви работи треба да се рециклираат. :)
   
  goce03, skullmonkey и на kirev им се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,652
  6,809
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја богами си пазам што како фрлам откако пред неколку години 2 куршума од калаш ми завршија во ѓубре по грешка, и ден денес ги мислам упм, пратев вести едно време нонстоп ко шлакнат да не се десило нешто не дај боже :oops:

  А за акумулатори и батерии и слични ѓаолштини, или дај на некој бацка или носи у отпад, не се препаѓајте толку :)
   
  goce03, borcep и на Стап им се допаѓа ова.
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007

Сподели

Вчитување...