• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде е известувањето!?

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Денеска прегледувајќи ги веб порталите на македонски и англиски јазик, чисто информативно и нешто што го правам многу често кога ќе имам барем малку слободно време, налетав на следново:

Имено, при отворањето на порталот tocka.com.mk како главна статија стои:

Со кликање на линкот ќе бидете одведени до екплицитни материјали/слики од новата Playboy ѕвезда....

Имено, чисто се прашувам - зарем не треба да стои известување дека линкот можат да го посетат само лица со над 18 години и слично?

Се обидов да пребарам по закониве што и како од pravo.org.mk, но немам доволно време за да го најдам законот кој регулира вакви содржини.

Се обидов да најдам Услови за користење на порталот, да видам што и како кажуваат - но ги нема.

Според моето миселње, навистина ова треба да се на некој начин регулира.

Update: Pазгледајте ги сите попознати македонски портали (on.net.mk, 365.com.mk, kajgana.com, idividi.com.mk) и ќе видите дека никој од нив нема услови за користење или било какви информации за авторски права и слично. Многу лошо...
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ne sum proveril, no ne veruvam deka ima regulativa za toa. Na TV seuste nema, pa za internet nema sansi...
Daleku sme od Parental Control i sl...
Maloletnici mozat da iznajmat ili kupat "film za vozrasni" pa duri i vo sexy shop da kupat so sakaat...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
мое лично мислење е дека број на години не се мерка за тоа што треба некој да види а што не.

мислам, во што е разликата помеѓу личност што има 17 години и личност што има 19? сите знаеме дека првиот може да биде многу повозрасен и позрел од другиот.
лично, би предупредил за некоја содржина ако се работи општо за луѓе, а не за ограничување во однос на староста на посетителот..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,758
Мислења
849,948
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно