• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде да видам дали имам DDR1 или DDR2 рам

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Стварно немам појма, т.е. не сум имал потреба да видам па сега ке ве прашам вас каде да видам кој тип на рам имам, евентуално на која фрекфенција работи...позз фала
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
100-пати до сега сум го препорачал еве ќе го препорачам уште еднаш CPU-Z е надобар:bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Програмите се супер, ама најбрз начин, отвараш кукиште вадеш плочката и од неа ги добиваш сите информации како тип, фрекфенција, модел, производител .)
 
Програмите се супер, ама најбрз начин, отвараш кукиште вадеш плочката и од неа ги добиваш сите информации како тип, фрекфенција, модел, производител .)
Замисли си човек кој што е до толку дудук за компјутери што не знае дека постојат CPU-Z и Everest. Е сега, замисли го истиот човек да го отвори куќиштето, да го извади рамот и да прочита што пишува на него, па после да го врати во слотот и да го затвори куќиштето....

You get my point?:tainstven:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
добро Sephiroth браво за тебе што знаеш дека постои CPU-Z и Everest, јави ми се ке ти купу точак, ја видиш не сам знаја, или ке ти га поклону мој пошто ја не знам за CPU-Z и Everest а ти знаеш не е ред да одиш пешки стварно.............
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
добро Sephiroth браво за тебе што знаеш дека постои CPU-Z и Everest, јави ми се ке ти купу точак, ја видиш не сам знаја, или ке ти га поклону мој пошто ја не знам за CPU-Z и Everest а ти знаеш не е ред да одиш пешки стварно.............
Мислам дека намерата не му беше да те навреди, туку споредуваше симболички... Како и да е, ако ни дадеш модел од матична, ќе можеме да утврдиме дали имаш ДДР1 или ДДР2 РАМ, но неможеме да ти ја кажеме точната фреквенција. За тоа провери во Everest.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
гледај сга, иако испада дека се ваду, едно мое другарче сакаше да знае, а ја искрено не сам чуја ни за тј ни за тј програм и стварно не знам куде можу тој да виду(256mb ddr2 na 333mhz на прв и 512mb ddr2 na 333mhz на друг ако некога интересира, занам кд ги купува па памту, служи ме меморија)...независно дали си сакаја или не, дали на мене или на некога другога члена, "човек кој што е до толку дудук" кажуе нешто друго(пиши не га отварај може да поебеш нешто инсталирај овој ке видиш), а плус тој ако е форум ограничен и недоступан за "лица кои се дудуци за компјутери" затворите га, правите испитивање што ја знам, на крај краева боље кд не знам да прашам него да не знам и да тресу глупости дека знам, а мислу дека една од цели е првонаведената од двете наведени. позз
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Off topic:

@Stefan.Taz LOL..
Ова на глас ако го прочитам, јазиков со дупки ќе го направам.. :)) Како ги изговарате овие Кумановскиве... Чудна работа :))

Ама узбуна се крена за еден коментар.. Ајде не бидите деца.. Јасно се гледа замислата на Sephiroth. Се мислеше на тоа дека, за почетници во оваа тематика, тешко дека добро решение е да го иставаат рамот. Е сега, не дека со иставање и ставање, можеш да направиш некоја штета но.. Софтверското решение е каде каде подобро.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно