1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде да се најде ЛАН контролер за ON/OFF уреди.

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Pane24, 12 Јули 2019.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,189
  3,168
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Потребен ми е некој вид на интернет контролер со 5 излези / релиња.
  Ке се користе за на мајнинг ригови за power on / off копчето .
  Ми треба само да ги стартува оддалеку преку интернет поврзан со џампер на матична.
  Барам низ алиекспрес ама не можам да се снајдам.
  Опцијата за smart switch на 220 волти опаѓа бидеќи не се практични.
  Или некоја друга опција/варијанта...
  Однапред благодарам за помошта.
   
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,368
  2,977
  4 Септември 2008
  Arduino или сличните на него микроконтролери.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  170
  107
  14 Декември 2010
  [​IMG]
  Link

  Не сум сигурен дали е дозволен линкот, ако не е делете :)
  Ова е со watch dog и auto reboot.

  Доколку ти треба баш ти да ги уклучиш тогаш можеш со Link
  ова се класични релиња и со порт форвард можеш да завршиш работа за ремоте.

  Само да знаеш со Саинсмартов можеш само еден таков уред да имаш дома ( сите имаат иста мак адреса).
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,189
  3,168
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Овоа со саинсмартот ми делува ок. АЛи дали е за тоа да бидам на еден исти рутер или можам на оддалечена локација да се поврзам на него ?
  Инаку ми треба само да биде како еден вид прекидач со кратко времетрање. Односно само да ја уклуче матичната плоча и толку.
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  Wake on lan не ти брка работа или?
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  170
  107
  14 Декември 2010
  Со некој динднс сервис и порт форвард ке завршиш работа за ремоте пристап.
  Или како што вика HardCorec можеш и со WOL да завршиш работа ако ти е само за палење.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,189
  3,168
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Некои плочи на риговите ја немаат таа опција , и знаат после снемување на струја да заборават да се уклучаат самите. Иако е наместена таа опција за auto power on У биосот ама бадијала е ...
  Па барам сеа решение барем преку некое уредче да можам само да уклучам плочата односно ко еден вид на тастер да служе за power on.
   
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  959
  566
  3 Јули 2007
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,397
  12,532
  2 Август 2012
  Машко
  goran_oh, StalkeR, Pane24 и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...