1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Каде да се најдат кодови од книги за програмирање

Дискусија во форумот 'ИТ книги и списанија' започната од tetoeco, 12 Март 2013.

 1. tetoeco

  tetoeco
  Intern

  5
  1
  13 Септември 2011
  Книги се наоѓаат на интернет но кодовите многу тешко (а едно без друго малце вреди). Така имав една феноменална книга Visual Basic 6 од Peter Norton со безброј одлични примери - но бидејќи цд-то се загуби, стварно се разочарав и не ја дочитав до крај. Ако некој знае каде може да се најдат (или купат) само кодови од добри програмерски книги (не Hello World примери) ...
   
 2. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  602
  615
  15 Септември 2012
  Машко
  Зар во книгите не се објавени source-кодовите од програмите т.е. примерите?
  Тешко дека ќе научиш некој програмски јазик на „заобиколен“ начин...
   
 3. tetoeco

  tetoeco
  Intern

  5
  1
  13 Септември 2011
  Многу е полесно кога го имаш цд-то со примери - немора да го куцаш сиот тој километарски код. Без практично пробување со примери - теоријата многу не ти користи.
   

Сподели

Вчитување...