Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каде да најдам кулери големина 90 милиметра?

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Пробав во продавницине во ГТЦ ама сите имаат 80 или 120 милиметра кулери.
Дали знаете каде на друго место може да се најде ваква големина на кулер, 90 милиметри?

Или да купувам преку Интернет?
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Во моментов на залиха имаш само во Логинг, ама цена лудница. :)
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Немаш од тој вентилатор во Сетек ако им стои на залиха.
Во Сетек да најдеш нешто на залиха треба да биде штиклирано зелено во повеќе од 80 проценти од продавниците.
Кога беа попустиве го земав последниот G3930 што се вика едвај го најдоа и уште им стоеше на страната дека го имаат, во Анхоч зимам последно нешто излагам доле од Веро трговскиот и оп залиха црвено, нема више. :p
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
215
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
Скоро нигде нема, барав 92мм за да сменам фан на ТХ3. Само во ЈСВ има ноктуа таа димензија, 1000 денари. Поскап од самиот ТХ3 :)
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Скоро нигде нема, барав 92мм за да сменам фан на ТХ3. Само во ЈСВ има ноктуа таа димензија, 1000 денари. Поскап од самиот ТХ3 :)
Бев во Логинг Електроникс во Беверли Хилс трговскиот.
Имаа 90 милиметра кулери, само доаѓаат без приклучок. Значи или сам ќе лемиш приклучок за на плоча/молекс или можеш подоле во нивниот сервис они ќе ти залемат.
Ме кошташе 600 денари кулерот и 80 денари молекс приклучокот. Беспари беше лемењето.

Е сеа, овој што го зедов е со 2 жици, па не може да се мести брзината. Пука до даска и бучи, као да си у некој погон за производство на струја, генератор некој што врти.

Има и 90 милиметра со 3 жици. Овој може врти со избрана брзина ама кошташе, кхххкммм... чекај... 1600 денари, или така ми ми се причу :rolleyes: :)

Ааа, да, не добијаш штрафои, ќе треба сам да си купиш. Не сум проверил, ама би требало на пазарче да има... таа големина, не знам баш...
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Стави го на 7v да ти работи.
То ест си требало да им кажеш да ти го залемат на жолтата и на црвената на молексот, а тебе ти е претпоставувам на 12v залемен на жолта и црна.

FJVRDRPH97JYC7S.MEDIUM.jpg

Имаш и вакви адаптери, ама ако ти беше за на плоча.

ADAPTER_4_3_7V_01.png

Значи си комбинираш ако сакаш:

12v = жолта/црна
7v = жолта/црвена
5v = црвена/црна

На 7v ти е најдобро да го ставиш ќе се смири, јас така ги смирувам тие што имат по две жици да не шибаат на максимум. :p
 
Последна промена:

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
230
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
215
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
Бев во Логинг Електроникс во Беверли Хилс трговскиот.
Имаа 90 милиметра кулери, само доаѓаат без приклучок. Значи или сам ќе лемиш приклучок за на плоча/молекс или можеш подоле во нивниот сервис они ќе ти залемат.
Ме кошташе 600 денари кулерот и 80 денари молекс приклучокот. Беспари беше лемењето.

Е сеа, овој што го зедов е со 2 жици, па не може да се мести брзината. Пука до даска и бучи, као да си у некој погон за производство на струја, генератор некој што врти.

Има и 90 милиметра со 3 жици. Овој може врти со избрана брзина ама кошташе, кхххкммм... чекај... 1600 денари, или така ми ми се причу :rolleyes: :)

Ааа, да, не добијаш штрафои, ќе треба сам да си купиш. Не сум проверил, ама би требало на пазарче да има... таа големина, не знам баш...
Аман бе 1600 денари.... Па тогаш Noctua 92мм е џабе, плус да не зборам што следува во пакет како за куќиште со 300 штрафови, гумички, раздвојувачи, молекс, 2пин во 3пин, 3пин во 4пин и останати тракатанци.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.249
Мислења
977.406
Членови
35.554
Најнов член
dorchek
На врв Дно