• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде да најдам дуплофан трака за LED лента?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
764
898
По насловот, ми треба somewhat итно за проект а не ми се чека од ибеј т.е зависно од сумата ако кај нас е х10 со цена тогаш ќе почекам.
На самите лед ленти траката е чкартотија тешка и одма се одлепува...

Ми треба нешто 10 до 12мм со ширина, околу 2м секако и повеќе да е не е проблем.

Нешто како на линков:

Широка дуплофан лента/трака имам, но не ми врши работа сакам точно по димензија да е. Па ако сте виделе некаде да има или сте купиле плс споделете.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,249
28,441
kalco.ru
Имам гледано во офис плус ако добро ме служи меморија
Мислењето е автоматски споено:

И гугл ова ми го даде
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
По насловот, ми треба somewhat итно за проект а не ми се чека од ибеј т.е зависно од сумата ако кај нас е х10 со цена тогаш ќе почекам.
На самите лед ленти траката е чкартотија тешка и одма се одлепува...

Ми треба нешто 10 до 12мм со ширина, околу 2м секако и повеќе да е не е проблем.

Нешто како на линков:

Широка дуплофан лента/трака имам, но не ми врши работа сакам точно по димензија да е. Па ако сте виделе некаде да има или сте купиле плс споделете.
Имаш во офис плус и во хубо. Ама...
Џабе ќе ставаш. Не стои, паѓа ако не одма, за ден два. Лентата грее и се одлепува. Пробано неколку пати, со различни дуплофани.
Подобро и трајно решение ти е надградна шина, 380 денари е 2 метри, алуминиумска шина со пластично капаче. Има и пластични, поефтини. И убаво изгледа, и ќе трае 100 години.
Види тука
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,806
3,173
Има во продавници за бои и лакови. Има(ше) и во поголемите супермаркети од асортиманот на Теса, не сум забележал дали ги носат уште.

Тој што го ставаат на кинеските ленти не е лош, но не е соодветен на намената. Од топлината ги губи лепливите својства. Тие што се отпорни на повисоки температури, поскапи се од лентата со диоди :)

Јас ги лепам со пиштол за топло лепење со силикон. И тоа не ни ставам по целата должина, на секои 10-15 сантиметри лента по 2-3 сантима лепак. Држи цврсто, нема шанса да падне, лесно се одлепува ако има потреба и не остава траги.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
265
366
1cm е широк, малку е дебел (види слика) ама се шо сум залепил држи. Имам и диоди лепено. 100ден кај курвите кисела вода.
IMG_20210307_211621.jpg
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
310
353
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Или дуплофан или ако ти е за позади маса, под маса само жежок лепак, јас со тоа ги лепев позади маса не се мрднати.
 

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
215
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Побарај дуплофан од Tesa како овој на сликата (линк).

Можеш да го најдеш во Hubo маркет, Bricolage, а веројатно и во некои поголеми и поопремени дуќани. Цена е околу 600 денари (еден од најскапите дуплофани), но со сличен квалитет досега не сум купил друг, а сум пробал доста. Го користам во индустриски услови, во уреди кои стојат 24/7 на надворешни услови и нема шанса да се одлепи.

Мал дисклејмер: немој да залепиш по цела должина на лед лентата бидејќи нема никогаш да ја извадиш без да ја скршиш (толку е јак).
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,615
5,183
Топла препорака и од мене за ТЕСА дуплофанот.
Јас имав ист проблем како твојот, се одлепуваа се додека не го пробав дуплофанот на теса. И тоа оној за огледала.
Можеби чинеше околу 500 и кусур денари ама лепење и еве и после 5 години држи без никаков проблем.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
+1 за ТЕСА. Оли ако најдеш Fost. Друго се ќе се нервираш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
764
898
Фала ви дечки, најдено 15мм дуплофан во Бриколаж. Фирма Геко, околу 150денари беше.
Ги имаше и тие Теса и тоа доста избор од нив, но секако беа малку посолени :).
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,279
2,642
Фала ви дечки, најдено 15мм дуплофан во Бриколаж. Фирма Геко, околу 150денари беше.
Ги имаше и тие Теса и тоа доста избор од нив, но секако беа малку посолени :).
Ајде кажи искуство за 1недела 1 месец. Може и се нашло нешто поевтино а квалитетно. Дајбоже да не испадне онаа сиромавиот плаќа двапати.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
172
123
1cm е широк, малку е дебел (види слика) ама се шо сум залепил држи. Имам и диоди лепено. 100ден кај курвите кисела вода.
Погледнете го атачментот 98265
Кај е то поточно во К.Вода?
(За другар прашвам...
Ногу му се бендиса...
Дуплофано бе, а шо друго!)

Испратено од телефоно.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
265
366
Кај е то поточно во К.Вода?
(За другар прашвам...
Ногу му се бендиса...
Дуплофано бе, а шо друго!)

Испратено од телефоно.
На семафори мечкаров одма после спорт лајф по скалите долу.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,373
8,661
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имаш во офис плус и во хубо. Ама...
Џабе ќе ставаш. Не стои, паѓа ако не одма, за ден два. Лентата грее и се одлепува. Пробано неколку пати, со различни дуплофани.
Подобро и трајно решение ти е надградна шина, 380 денари е 2 метри, алуминиумска шина со пластично капаче. Има и пластични, поефтини. И убаво изгледа, и ќе трае 100 години.
Види тука
Пиши како ги сечеш има некој алат или? Нуб сум за алу профили.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,100
2,409
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Пиши како ги сечеш има некој алат или? Нуб сум за алу профили.
Ќе земеш бонсек од било кајде, најефтин, со лист за метал (генерално така идат од мајка).
Има тонсформ во хубо или електрометал за 150 денари. Салата ги прави. Обележи добро, засечи полека и немаш мака.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
172
123
На семафори мечкаров одма после спорт лајф по скалите долу.
Фала ти, стварно ме интересираше од кај да си купам добар дуплофан, а да не ми е многу далеку.
Го знам дуќанчево, имам пазарвано од кај него штрафој и сл...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно