• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Каде да купам лап-топ????

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Вака се позабавив малце со читање на постовите од предходно, додека бев во дилема дали Фујицу Сименс, Тошиба или Асус сега ме разубедивте дека Тошиба би требало да е мојот избор иако имам еден другар кој на сименсот душа му вади и буквално се иживува со него али овој ни да мрдне така да може пак ако сака некој да пише и по тоа прашање(му се погоди). Е сега постот главно се однесува од каде да купам. Анхоч се некако најсаглам изгледа а потшо сум од Куманово не ги знам толку продавниците по Скопје купив еднаш од АМЦ и реков никад више, а гледам зборите и за некои други продавници (неќам да го мкнам секој месец на поправка)..инаку го купувам поради Dreamweaver, Flash, Corel, Photoshop Office и слично Core 2 Duo и околу 2-3 гига рам и можда нешто посаглам графичка и то....позз
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хмм од АМЦ немој да зимаш,мојот избор е исто така Анхоч :)
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
do sega 2 glasa za anhoc mislam deka se najdobri ... pa mozebi i ne najdobri ama sekako ke ti dadat nesto sosema solidno bas kako sto e opisano vo tvoite barana:bravo:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За Fujitsy Siemens и јас имам само слушано позитивни работи. Многу добар избор за цена-перформанси-име.

На времето Мебиус знам дека имаа доста конкурентни цени за тие лаптопи, и доста избор.

Провери таму http://www.mebius.com.mk

Исто така и Неоком како фирма се многу добри, имаат и избор http://www.neocom.com.mk/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=27&Itemid=16

Провери добро, спореди добро низ повеќе места.

За Амц слушам само жалби во однос на недај боже да ти притреба сервис.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Anhoch испробан од многу досега и засега се што сум купил било супер освен копчето на мониторот кое не ми функционира инаку друго се е супер. Некои од вработените таму не ми се допаѓаат, но се далеку попрофесионални од АМЦ.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@Ago, @stefan_sonce и @Stane

Кога веќе препорачувате да не купува од АМЦ туку да оди во Анхоч, нели би требало да објасните зошто мислите така? Мислам, можеби имате некое искуство со овие компании, но кога веќе давате препорака од каде да си купи човекот лаптоп, мислам дека треба да објасните зошто во никој случај да не купува од АМЦ, туку го препорачувате Анхоч. Без никакво образложение зошто и како?
:muahaha:
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
еве ја можам да се "пофалам" зошто не сакам веќе да купам во АМЦ...пред 4-5 години купив персонален компјутер и тогаш ми изгледаше дека се кул дечките..за некои 6 месеци користење хард-дискот се покварил т.е. почнал да се размагнетизра, и почнале да се појавуваат бед-а сектори оперативниот систем паѓаше како луд.....кога го носев на сервис таквиот хард диск треба да се смени, а кога го зимав од таму ми рекоа дека компјутерот ми стоел на тепих па повлекувал прашина од таму а прашината создавала статички електрицитет и краток спој па паѓал оперативецот?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? а најлошо беше што имаше гаранција 3 години..поотоа го однесов на друго место и ми рекоа што е работата, купив нов хард диск и од тогаш не е излезен од дома, па реков АМЦ вашиот непријател во дигиталната технологија.....па малку ме е страв да не налетам на некоја сериска производнња на компјутери па пак да висам по сервиси...инаку за Fujitsy Siemens или за Toshiba???? Може да земам појака конфигурација за исти пари од Fujitsy Siemens, многу ме разубеди тоа рангирањето кога го ставивте со Asus и Acer, а Toshiba со Sony
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Затоа што за неколку месеци ќе му се расипе тастатурата,маусот и уште што не,па ке чека 1 месец да му дадат други
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
фала за советот ама повеќе сакам да земам нешто со windows опреативен сисетем па и linux можда би си ставил.......а што мислите за ова

Fujitsu Siemens Pa2548
( Fujitsi Siemens )
Price: 42 499.00 den (including 5 % tax)
AMD Turion™ 64 X2 dual-core TL-60 (2GHz), NVIDIA® GeForce® 8400M G with 128 MB DDR2 dedicated video memory and up to 1408 MB total video memory size , 3GB 667MHz, 320GB, DVD±RW±R DL, Li-Ion battery, 6 cells, 11.1 V / 4400 mAh approximately 2:00 hrs battery runtime, depending on usage2, no OS, Built-in 56 K, V.92 international modem, 15.4” TFT WXGA, 1280 x 800 pixel, 3x USB 2.0 ports,

a wierless зш нигде не пишуе
што мислите за ривер софт
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.688
30.118
kalco.ru
Сет или риверсофт
СО АМЦ имав лошо искуство на конфигурацијаташто ја нарачав од кај нив ми имаа ставено две рам плочки со различни фреквенции...Иначе порано беа подобри сега се ептен down:ua:
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
За да си немаш проблеми со греење земи си некој со intel процесор. А иначе и јас сум за Dell зошто сум имал 2 до сега и не сум имал никакви проблеми со нив.
LANCOM се застапници за Dell во Mакедонија и мислам дека се поефтини од Макпетрол (исто застапници за Dell)
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
До сега не познавам некој што има Dell па и воопшто не сум ни размислил, додека на останатите што ви ги кажав сум видел (лично) како работат и доста ми се допаѓаат
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.154
615
Едно е да ти се допаѓаат, а друго е вистина добро да функционираат. Sony Vaio и Dell се две-три класи пред другите фирми кога станува збор за Лап-топ компјутери, едноставно името ти е гаранција за квалитет.
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
ова е нешто нај нај јако...кого и да прашаш сите викаат различно :D ке си земам ваљда Dell од макпетрол...а какви се во однос на издржливост од типот на слободно паѓање...:D
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
43
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
ќе се мрдну мајке ми
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Според мене Dell се најсаката марка за лаптопи и воопшто за компјутери. Едино XPS серијата им е добричка.

Можеби Инспирон не им беше сјајна серија, но XPS и Studio се топ класа. Така да, не ми гo дирај Dell. :p
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
210
203
Еј еј полека со навреди. Dell се баш меѓу подобрите за нашиот пазар. Издржливи се а не се скапи. И баш инспирон користам по 15 часа на ден веке 3 години и маки нема сеуште. Нека каже некој за HP или Fujitsu Siemens такво нешто.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
@Sephiroth

Баш ме интересира од каде такво тврдење? DELL има доста добри серии кои не може да се најдата кај нас така да не можеш да дадеш генерално тврдење. XPS, Studio, Precision...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.225
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно