• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Каде да купам 25v 3300uf Capacitor

 • Ја почнал/а темата
 • #1

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Каде да купам 250v 3300uf Capacitor?


Како на сликава, само овој е 200v мене ми треба 250v
3300UF-200V-Snap-in-Terminal-Electrolyti-Capaacitor.jpg
Ми требат дваИ зошто на форумов нема генерална тема за вакви работи:)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Логинг? и има, во неа си.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,049
29,072
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јави се и прашај.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Тоа што си го нашол е 3,3uF а не 3300uF, така да голема е разликата, а очекувај и голема разлика во цена.

Edit: Еве го, само за 450 волти, али и тој ке ти брка работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
waat? 2500 x 2 = 5k хаха па толку цел уред не вреди нов да го купам од продавница, вуфер со вградено појачало 5,1 нов го купив 9к пред скоро 10 години, сега ми прави проблем кога го уклучувам треба некое време да помине додека да се исчисти звукот, го отворив и тие два кондензатори се подуени па си реков да ги сменам ама 5к многу е:oops: друго чаре нема ли?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Има, да ги најдеш накеде на старо од старо напојување или слично, али тоа пак значи дека има шанси да бидат истрошени. Друга опција е и да прашаш во друга продавница, Логинг се познати по тоа што се скапи, али не очекувај дека кај другиве би биле 200 денари. Прашај во БТ електроника, они би требало да имаат. 250 волти би требало да е поефтин од 450 волти во секој случај.
Секако дека опција е и да ги измериш на инструмент и да ја утврдиш фактичката состојба со нив пред да пазариш нешто вака скапо. Многу фаради на многу волти е скап елемент. Контактирај го @Daniel86, однеси му ги, измерете си ги, па види, можеби и он има некои да ти понуди, половни.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,931
3,657
Најскап дел кај појачалата е напојувачката секција.

За 100W засилувач ова ти се потребните делови:
1. Трансформатор 2000 денари
2. Кондензатори 2000 денари
3. Се друго заедно 1500 денари.

Ориентационо зборувам секако, чисто да увидиш што е скапиот дел.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Се слагам со правилото на палецот (rule of thumb, get it? :)) на @mdeni, со тоа што би додал дека во се останато влегува и кутијата за уредот, кабелот и една месечна сметка за струја :D :D :D
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Контактирај го @Daniel86, однеси му ги, измерете си ги
Ај да си ги мериме :eek:h:

@windows8 Дали си сигурен дека е токму таа вредност? Малку ми е чудно затоа што досега не сум сретнал баш таква изведба со такви специфични електролити. Едноставно е overkill. Ај молимте провери уште еднаш да не имаш некоја нула повеќе додадено. Јас имам и од 15000uF, меѓутоа со помали напони, од 400V имам со помали капацитети. Ако е 250V, тогаш е half-bridge изведба, па можеби и би било можно, ама сепак ти треба од 400V затоа што 250V е мал рејтинг, затоа и се надувале.
Конкретно кога и да ми требало електролит за засилувач, во логинг биле по ~300 денари парче, за стандардниве засилувачи, рецимо 6800uF ~100V.

3. Се друго заедно 1500 денари.
@mdeni Туј си га погрешија малко, само малко :D
Еден STK чини толку а и повеќе, а во некои ги има по неколку комада. Ако рокне еден транзистор, по правило се менуваат сите за да бидат од иста серија и да нема конфликти. Еден пар може да биде по 20 евра, а може да ги има и по 20-тина во појачало, зависно од снагата.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #13

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Тоа е 250v 3300uf два такви и подуени се, барав по дома да извадам од напојувања некои ама нема такви, појачалото е 5 x 20w + 80w за буферот
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ајде сликај и прати ми слики од појачалото, било тука било во ПП.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дај тука, сите да видиме.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Во Гац електроник провери обично имаат поефтини цени од Логинг.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Тие БДС во ѓорче да ги прашаш? А стварно висока вредност, барем вака напишано. Кинезот може внатре во лимчето ставил и 100uF :D. Друга работа и на мене ми личат оверкил макар и за свичинг напојување. Фотка некоја ако може.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Decki uste ne sum nasol kondenzatori, ako znaete kaj da nabavam pisete.
 

EnableSTAT97

Gaining Experience
4 јули 2011
350
143
EnableSTAT97's setup  
Processor & Cooler
[email protected] 4.5 GHz Hyper 412S
Motherboard
Gigabyte Z68XP-UD3
Storage
1TB WD EZEX, 500GB Hitachi
PSU
"K"antol "900w"
RAM
HyperX Genesis 2x4GB 1600MHz
Video card
Radeon HD 6850
Monitor
BenQ G2225HDA
OS
Windows 7 64bit SP1
Нема ни да најдеш со тие вредности (погрешно ги имаш видено или се тешки кинези (погрешно напишани)). Стави слики (поголеми се шансите да се 25 v 3300uf)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Omg all these years :D
25v bile sega go otvoriv pak pojacaloto:oops:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
787
1,030
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
3300uf 25v tie se podueni
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,889
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно