• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кабловски интернет на Linux

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Е сега вака... Инсталирав Линукс , но немам интернет... ми говореа нешто дека треба да се подеси, али заборавив што како беше... па ај ве молам за помош, имам кабловски.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Epa .. bi trebalo kablovskiot internet da e preku pppoe konekcija. Ako imash Ubuntu mnogu e lesno:

pisi: pppoeconf - za GNOME
pisi: pppoe-setup - za KDE

i sledi gi upastvata.. next > next > finish

posle, za konektiranje : pon dsl-provider
za diskonektiranje: poff dsl-provider

i ima prednost, samo kje se stave da se konektira na startup, i ako padne konekcijata samo kje se rekonektira

a i denes sekoe novo distro na linux ima gi ovie pppoe alatki so nego.. znaci preku koj i da e linux moze da gi koristis

pozz
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
istoto e i za ADSL .. i :LOL: sekako deka mena da se konektira avtomaski na Live CD ... oti e LIVE, i site podatoci gi stava vo RAM i po restartiranje se ojde fajron :p
 

Demonce14

Intern
20 октомври 2007
104
5
mypokemongames.com
abe se arno ama vidi gi screen shotovite

i sto treba da napravam>?

85pc1ue.png
[/IMG]6poj6tf.png
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
помош wi-fi on Ubuntu

Имам бежичен интернет
Убунтуто ми ја чита конекцијата на рутерот но не сака да се конектира
помогнете ми
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
A1TEAM mislam deka ne ZASLUZUVAS da ti pomognam no sepak ke se obidam.

Prvo treba da zadades IP adresa na kompjuterot bidejki ne ja dobivas avtomatski.
sudo ifconfig eth0 <IP-ADDRESS> netmask <NET-MASK> up
posle treba da go postavis gateway
sudo route add default gw <GATEWAY>

primer
ako jas imam ip adresa 172.18.11.100
koristam net-mask 255.255.255.0
imam gateway 171.18.11.1

togas komandite treba da glasat vaka
sudo ifconfig eth0 172.18.11.100 netmask 255.255.255.0 up
sudo route add default gw 172.18.11.1

otkako si go napravil ova ke bides priklucen na mrezata no seuste nema da imas namesteni DNS serveri. za da gi vneses DNS serverite vo konzola pisi
sudo gedit /etc/resolv.conf <!!! gedit go koristis samo ako imas GNOME a za drugite ne sum siguren kakvi editori imase!!!>
vo fajlot ke pises

nameserver <FIRST-DNS>
nameserver <SECOND-DNS>

Primer: ako moite DNS serveri se
88.87.15.254
172.18.12.56
vo resolve.conf ke vnesam

nameserver 88.87.15.254
nameserver 172.18.12.56

ke go snimis i ke izlezes

otkako ke go napravis ova togas veke mozes da prodolzis so pppoeconf ili pppoe-setup

so plog mozes da go sledis statusot na konekcijata (dali pravi autentication, dali ti e gresen pass i slicno) koga ke si povrzan togas ke ja vidis IP adresata so koja pristapuvas na internet.

so ifconfig mozes da gi pregleduvas site konekcii, konektiranja itn.
za da proveris dali si konektiran probaj da go pingas google

ping www.google.com
ako dopies ping od nego togas se e ok a ako ne togas neso ne si napravil kako so treba.
za da proveris dali ti se dobro konfigurirani IP adresite probaj da pingas nekoj kompjuter vo mrezata
pozdrav
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
da, ova kje rabote.. samo neznam kako funkcionira kablovskiot internet, jas smetav deka koriste PPP protokol .. nema veze, super e shto objasni kako :)
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Типот со кабловскиот интернет нема потреба ништо да подесува само во еден случај а тоа е ако кабелскиот модем му е приклучен преку USB (страшно лошо). Но, доколку е преку мрежната карта тогаш самиот оператор автоматски ти доделува IP и DNS значи на компјутерот треба да ти е наместено автоматски да добива адреса.
Не се согласувам со QBox исто и со Aleks дека треба pppoe* тоа е сосема непотребно затоа што едноставно не е таков протокол.
Преку кабловски интернет само убацуваш у мрежната и чао пријатно но секако претходно на операторот треба да му ја кажеш твојата MAC адреса на мрежната картичка за да ти пуштат интернет.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Типот со кабловскиот интернет нема потреба ништо да подесува само во еден случај а тоа е ако кабелскиот модем му е приклучен преку USB (страшно лошо). Но, доколку е преку мрежната карта тогаш самиот оператор автоматски ти доделува IP и DNS значи на компјутерот треба да ти е наместено автоматски да добива адреса.
Не се согласувам со QBox исто и со Aleks дека треба pppoe* тоа е сосема непотребно затоа што едноставно не е таков протокол.
Преку кабловски интернет само убацуваш у мрежната и чао пријатно но секако претходно на операторот треба да му ја кажеш твојата MAC адреса на мрежната картичка за да ти пуштат интернет.

rekov, deka ne sum zapoznaen preku koj protokol dapoti kablovskiot internet, pomisliv deka e PPP ama vidov deka sum zgreshil
 

Demonce14

Intern
20 октомври 2007
104
5
mypokemongames.com
Да не отварам нова тема повторно за интернет, овде ќе прашам
Користам АДСЛ , имам напоменато погоре, и интернетот уште неможам да го наместам , секој божји ден се мачам, ми скисна веќе... :lut2:

Еве правам пппоецонф, пишувам пасвородот кој е потребен што го напишав при инсталацијата...
http://i13.tinypic.com/8171cmx.png

Друго што треба да направам... :lut2:
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
za kablovskiot

tocno e deka ne mora nisto da se mesti...no ete i9 jas sega sum so istiot problem....i ne znam da go resam...otvoriv i nova tema ali ne mi odgovori eden korisnik kako sto treba...on mi objasnuese za windows :D .....znam deka i live cd-to i instaliran ububntu treba avtomatski da dodeluva IP i DNS itn....no ete vcera otkako go upgrate-uvav od 7 vo 8.04 nejke neso da se konektira..probuev i so zadavanje na adresite i pak nejke.....koga ke go restartiram PC to ako e se ok treba samo da iskluci no mene mi javue nekoja greska d bus driver failed...ako e do nekoj driver ne mozam da doam zs neam net na ubuntuto

sto da praam!!!!!!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
mac-ufs, пиши ifconfig -a во терминал и види дали ти дава интерфејс со име eth0 ако ти дава значи нема проблем со препознавањето на мрежната картичка, и ако си мо можност побарај низ realese notes можеби има нечто спомнато во врска со тој проблем что ти се јавува

За жал немам работено на компјутер со интернет од кабелски оператор па со 100% сигурност неможам да знам што е проблемот... Но како што знам, модемот му дава ИП адреса на компјутерот via DHCP т.е. значи дека и на Линуксот ќе му даде автоматски ... Можеби се проблем ДНС серверите, погледај го /etc/resolv.conf и види дали има nameserver и ИП адреси ..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
870,975
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно