• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кабелски интернет прашање

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Здраво!

Имам врзано два компјутера во свич, и во свичот кабелчето од кабелскиот интернет. Е сега имам направено конекција и на двата компјутера, кога ќе пуштам на едниот конекцијата се си работи. Кога ќе пробам од другиот [исто го стартувам како на претходниот] ама ми дава грешка, запира кај Verifying user name and password. Со sharing работи, ама јас не сакам да ставам sharing на конекцијата. Интернетот е од Bo-net

Благодарам од напред.

Поздрав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
User/Pass ? Хм.. прв пат слушам дека кабелскиот интернет имал јузер и пассворд.... Чудно.

Иначе пробај да ја клонираш мак адресата од едниот на другиот компјутер и обиди се пак. Ова ти го прави оти сигурно операторот има ставено само една конекција да може да се прави од секој јузер..
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
И тоа го имам направено и пак нема. Ова ти е од стариот кабелски интернет, кога се пишува јузер и лозинка. Чаре?
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Работата е што неможам да работам истовремено со истиот јузер и пасс на двата компјутера, а инаку знам дека со рутер супер ќе работи, ама не ми се даваат пари.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Работата е што неможам да работам истовремено со истиот јузер и пасс на двата компјутера, а инаку знам дека со рутер супер ќе работи, ама не ми се даваат пари.
Па и ти многу сакаш.

Ако се конектираш од два компјутера со ист јузер у исто време: добиваш 2 ИП адреси, добиваш 2 х брзина што ја плаќаш.

Како друго. Тоа е за твоја заштита. Видиш провајдерот мисли и на тебе, да не ти краде некој интернет.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
52
Велес - Скопје
Mislam deka ne mozes da angaziras dve IP adresi istovremeno na ista konekcija na kabelski.

Па и ти многу сакаш.

Ако се конектираш од два компјутера со ист јузер у исто време: добиваш 2 ИП адреси, добиваш 2 х брзина што ја плаќаш.

Како друго. Тоа е за твоја заштита. Видиш провајдерот мисли и на тебе, да не ти краде некој интернет.

Убаво му кажа, провајдерот го штити да не му крадат интернет. Инаку тоа е направено да не можеш да ти продаваш интернет, инаку еден ќе се уклучи на нивната мрежа и он ќе дава на сите интернет.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Убаво му кажа, провајдерот го штити да не му крадат интернет. Инаку тоа е направено да не можеш да ти продаваш интернет, инаку еден ќе се уклучи на нивната мрежа и он ќе дава на сите интернет.

100% tocno. Nema logika poveke IP da koristat ista konekcija. Da mozese taka, nemase da plakam kabelski... ke si zemav od kaj komsijata. :))
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Ок фала дечки, така и си мислев. Само уште некој да ми одговореше на другата тема за sharing-от.
 

shemko

Gaining Experience
15 јули 2008
231
56
ke pojdis vo BONET,i kemu kazis deka imas 2PS so swic vo mreza,i tie na userr KETI PUSTAT 2 konekci ,jas taka RABOTAM veeke 3MESECI SUPER e i 2ta PS ja imaat BRZINATA KOJA JA PLAJKAM!KONSTANTNO !
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.134
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно