• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кабелски интернет на десктоп и ЛапТоп компјутерот истовремено

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како можам да ги држам истовремено двата компјутери со интернет конекција, имам еден кабел.

знам дека има повеќе теми ама ништо не разбрав !!!
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
за конекцијата

ке семиш еден swich и ке ги поврзиш мрежно компјутерите
или пак ке земеш една бежична мрежна картичка доколку и лап топот има
бежична мрежна картичка и ке ги поврзиш со add-hoc network ( тоа е конекција од копмјутер на компјутер ).
јас мислам дека првото ти е поевтино
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
ке земеш една бежична мрежна картичка доколку и лап топот има
бежична мрежна картичка и ке ги поврзиш со add-hoc network ( тоа е конекција од копмјутер на компјутер ).

Јас вака го решив и функционира беспрекорно
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
а колку одприлика би ме коштал switch ot?

...имам мислам дека се вика wireless USB za vo laptopot.....kako da go iskoristam za na mesta kade sto ima bezzicen internet ???
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Ако имаш еден мрежен кабел и еден усб кабел тогаш би ти препорачал вака :

- лаптопот приклучи го на модем со помош на усб кабел директно
- десктопот приклучи го со помош на мрежен кабел директно исто така на модемот

тоа е тоа кај мене функционира така
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
SUPER

Ако имаш еден мрежен кабел и еден усб кабел тогаш би ти препорачал вака :

- лаптопот приклучи го на модем со помош на усб кабел директно
- десктопот приклучи го со помош на мрежен кабел директно исто така на модемот

тоа е тоа кај мене функционира така

така е супер само не знам дали тоа го можи и на ADSL модемите
само знам дека на кабелски можи така
така само нема да има мрежа помеѓу компјутерите тоа е лошо
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
така е супер само не знам дали тоа го можи и на ADSL модемите
само знам дека на кабелски можи така
така само нема да има мрежа помеѓу компјутерите тоа е лошо


може и двата да ги спои во мрежа па еден да му биде као сервер со модем прилучен преку USB ili мрежен кабел.

Јас би ти советувал ако можеш најубаво со 2 мрешни кабла да си приклучиш се затоа што УСБ-то знае да прави проблеми ..

едниот мрежен од PC1 до PC2, а другиот мрежен кабел за конекција од едниот PC сервер со модемот ... Од серверот ќе му дадеш пристап на интернет вториот компјутер односно ќе му делиш интернет конекција (sharing)
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Па сега еден безжичен рутер е некаде околу 3000ден., што го мачите човеков да експериментира. Поздрав!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Па сега еден безжичен рутер е некаде околу 3000ден., што го мачите човеков да експериментира. Поздрав!

Добро е да му се предложат сите можни варијанти, а конечната одлука за избор како ќе го реши проблемот останува на него. Така да, различни мислења секогаш се добредојдени. :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Наједноставно и најскапо решение - безжичен рутер, или стандарден жичен, со тоа што лаптопот ќе ти биде ограничен на кабел доколку се решиш за второто решение.
Најевтино е како што ти кажа Sonic, со тоа што компјутерот кој ќе служи како сервер ќе мора нонстоп да биде вклучен, односно да биде вклучен кога ќе бидеш на интернет.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Наједноставно и најскапо решение - безжичен рутер, или стандарден жичен, со тоа што лаптопот ќе ти биде ограничен на кабел доколку се решиш за второто решение.
Најевтино е како што ти кажа Sonic, со тоа што компјутерот кој ќе служи како сервер ќе мора нонстоп да биде вклучен, односно да биде вклучен кога ќе бидеш на интернет.

Наједноставно да, но не и најскапо! Спомнав колку кошта еден рутер, плус тоа, не бучи и не троши струја како компјутер. За мене тоа се вика исплатлива инвестиција. Поздрав!
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
најчесто кабелските оператори имаат заштита преку мак адресата на компјутерот на кој користите интернет, значи ќе ти треба рутер што може да клонира мак адреса и после преку рутерот можеш да имаш интернет на колку сакаш компјутери. За жал мојот кабелски оператор има уште некоја заштита која не можев ни да ја откријам а камоли да ја пробијам и сега плаќам уште 300 денари секој месец заради рутирањето, што мислам дека не е фер што им е галје нив јас на колку компјутери користам интернет!
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Ova epten ne e fer! Jas sum siguren deka ima resenie i za tvojot problem. Pisi povekje informacija, od kade si, na koj provajder si i slicno, ako si zainteresiran da ne davas povekje po 300 den meseno, kje probam da pomognam! Pozdrav.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Интернетот го зема од инфел кабловски оператор од Охрид, пробав да клонирам мак адреса и во статус на рутерот ги давше сите вредности ip адреса dns сервери значи рутерот добиваше интернет но никако не предаваше интернет на компјутерот пробав и со кабел и гајтанлес цела вечер се мачев никако нејќеше.
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Pusti Ping kon yahoo.com ili google.com i vidi sto pisuva na TTL=? naprimer kaj mene e:

Pinging yahoo.com [216.109.112.135] with 32 bytes of data:
Reply from 216.109.112.135: bytes=32 time=140ms TTL=52

Ako kaj tebe vrakja TTL=1 , znaci zatoa ne mozes da koristis ruter, zatoa sto posle sekoj ruter taa brojka se namaluva so 1. Ako e toa problemot i tvojot ruter e so linux firmware, togas ima care. Pozdrav!
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
најчесто кабелските оператори имаат заштита преку мак адресата на компјутерот на кој користите интернет, значи ќе ти треба рутер што може да клонира мак адреса и после преку рутерот можеш да имаш интернет на колку сакаш компјутери. За жал мојот кабелски оператор има уште некоја заштита која не можев ни да ја откријам а камоли да ја пробијам и сега плаќам уште 300 денари секој месец заради рутирањето, што мислам дека не е фер што им е галје нив јас на колку компјутери користам интернет!

da toa tocno deka imaat zastita preku MAC adresa, dobro so velis ima resenie za toa no kako da se razbere drugata zastita?
 

Vick

Intern
11 јануари 2008
48
0
Pa daj povekje detalji za toa kade si, uslugite na koj provajder koristis i sto tocno ne ti uspeva, ako si probal?!
 
23 јули 2007
338
8
Istoto se slucuva vo Prilep so Kabelnet
Интернетот го зема од инфел кабловски оператор од Охрид, пробав да клонирам мак адреса и во статус на рутерот ги давше сите вредности ip адреса dns сервери значи рутерот добиваше интернет но никако не предаваше интернет на компјутерот пробав и со кабел и гајтанлес цела вечер се мачев никако нејќеше.
 

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
Интернетот го зема од инфел кабловски оператор од Охрид, пробав да клонирам мак адреса и во статус на рутерот ги давше сите вредности ip адреса dns сервери значи рутерот добиваше интернет но никако не предаваше интернет на компјутерот пробав и со кабел и гајтанлес цела вечер се мачев никако нејќеше.
И јас со истиов нет на 1 место се мачев да го делам , ја копирав мац адресата на рутерот , едно време си функционираше , ама после незнам шо му се деси , не работит појке/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.807
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно