• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

kabelski internet + linksys wr54gl

rti70

Intern
18 ноември 2007
1
0
Koristam kabelski internet od cabletel i sakam da povrzam linksys router wr54gl.
Se obiduvam nekolku pati no ne mi odi. Pri instalacijata na internetot mi bese posoceno deka treba da ja kloniram MAC adresata od modemot na ruterot. Ja klonirav ne ne dobivam internet vrska preku ruterot. Ima li nekoj resenie?
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Treba da ja kloniras MAC adresata na mreznata kartica vo ruterot. Sigurno ima opcija "clone MAc".
E sega ova vazi za ethernet konekcija modem-PC. Ako ima USB konekcija na kablovskiot modem do PC. Toa ne znam.
Ako ni pokazes nekoj screenshot moze poveke da pomogneme.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
I jas imams licen problem. Kabelski motorola modem SB5101E i Roline router.
Ruterot javuva deka e konektiran na net, no na WAN ne prima nikakvi paketi. Probav i so kloniranje na MAC adresi i pak ne odi.

Drugo prasanje. Pri podesuvanjeto treba da odberam Static IP? Koe e Default Gateway? Primary DNS? Moze i bez niv?
 

zdravce

Intern
8 април 2007
4
0
Prvo kloniras tvojata MAC adresa od mrezna karticka na ruterot(kloniranje e obavezno zatoa sto kabelskite operatori te registrirat po MAC adresa). Za da doznaes MAC adresata na mreznata karticka kucas ipconfig /all i ke ja vidis fizicka adresa nesto kako 00-50-XX-XX-XX-XX. Posle toa ja podesuvas internet konekcija na automatska(kabelot od modemot treba da bide vklucen vo Internet port na ruterot). Vo status proveruvas da li tvoj ruter ima dobieno IP adresa od provajderot. Podesavas DHCP na avtomatski, a vo DNS stavas tie sto gi imas od kablovskiot operator. Ruterot treba da bide podesen na Gateway. Se ovo zaedno treba da raboti.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
ama ne site provajderi. Mislam deka kaj Telekabel ne treba kloniranje na MAC (barem taka mi kaza toj na telefon), ama kaj Cabletel sigurno treba.
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Ние имавме таков проблем и прво ни рекоа дека они од таму требале да наместат, а ние ќе требало да им се јавиме да им ја кажеме физичката адреса на рутерот, ама се откажавме од таа опција(ваљда они ќе ја сменеле од таму или така нешто).
Кај Cabletel иде вака:
Прво со ipconfig /all ко што си праеш скриншот на конфигурацијата на модемот додека е со USB поврзан со компјутерот(делот одма под motorola surfboard исл).
Потоа го поврзуваш рутерот со еден компјутер и ги отвараш сетирањата на рутерот(најчесто 192.168.1.1) и у WAN делот(или connection, не знам точно) местиш статична адреса и едноставно ги препишуваш ip и Mac адресите и DNS серверите и селектираш нешто као "Mac cloning" и после тоа би требало да си работи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.302
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно