1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

кабелска телевизија преку LAN кабел

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од goksil, 19 Мај 2016.

 1. goksil

  goksil
  Intern

  1
  0
  13 Април 2016
  Машко
  Дали може кабелската телевизија да се пренесе преку LAN кабел до телевизорот затоа што во објектот има само LAN инсталација која завршува во rack ормар, а не би сакал да се поставуваат внатрешно додатни коаксијални кабли.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,690
  3,016
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  директно - не. ако идеш преку тв картица преку компјутер, изводливо е, ама не вреди.
   
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,455
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Кабел ко кабел, ја би пробал. Ако не бива, би барал друго решение.
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,361
  4 ноември 2013
  Машко
  Може... лан кабелот има 8 жици, подели ги на 2 дела, 4 - 4... и спој ги со коаксијалниот кабел, само запамти како ти се поврзани на едниот крај така да биде и на другиот.
  Ке завршиш работа.
   
  Boldozer, Daniel86 и на Sukhoi им се допаѓа ова.
 5. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,693
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Баш ме интересира дали ова би функционирало. Некако делува неизводливо.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,141
  4,361
  4 ноември 2013
  Машко
  изводливо е 100%
   
  На goran_oh и bxxxn им се допаѓа ова.
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,455
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Тачно тоа што имав и ја замислено :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  8,986
  8,744
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да нема само губиток на сигналот, инаку изводливо е.
   
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  изводливо е до 1 метар али со загуби
   
 10. yasho

  yasho
  On your way to fame

  439
  507
  11 Јануари 2014
  Машко
  Збориме најверојатно за структурно каблирање, ракови, печкорди, десетици метри... По мене тоа на ништо нема да личи.
  Сигналот низ кабелската е слаб, толкаво слабеење, погрешна импенданса, интермодулации, ништо нема да излезе на другиот крај...
  Едино мооожда ако растијанието е навистина кратко (неколку м) , и кабелот е ширмуван (стп), некако еден проводник да биде централниот, ширмот на ширм можда би имало шанси, мада е вагинална манипулација. Никогаш нема да бидеш сигурен дека нема да променат канал од кабловската и да престане да работи некој канал, било да има шум или да имаш "коцкасти" дигитални канали
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Изводливо е имам пробано. Но ти треба балун за да се напрај инпедансата од 75 во 300 или незнам колку точно е лан кабелот и послем пак на 75. И не би требало да има проблем. И секако земи кабел со подобра заштита со подобар shield. И ќе има доста загуби.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  8,986
  8,744
  24 Јуни 2009
  Машко
  LAN кабелот е веќе поставен, дали е со добар шилд ќе си види на лице место.
   
 13. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  не мешај баби и жаби, видео сигнал може преку мрежен кабел, тој е до 5mhz, модулиран rf сигнал од 500Mhz нема шанси, сигналот од кабловска нема ни 1 метар да помине.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,589
  6,455
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Фактички, би требало кабел од Cat6e па нагоре, како пример да ја земеме кабловската од Близу, која емитува некаде од 426MHz па нагоре.

  Screenshot_2016-05-20-00-54-28.png
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  немам пробано со кат6 али , импеданса има друга, не е симетричен, итерференција и хармоници ќе има многу. Пробајте со парче од 10 м, мислам дека ќе има некој канали со лош квалитет од аналогната тв а од дигиталната нема да има ни 1.
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,693
  1,140
  16 Јуни 2010
  Машко
  Последните канали на близу се над 500Mhz, па ни cat6 не би го опфатил целиот спектар.
   
  На AndrejFerdzo и Daniel86 им се допаѓа ова.
 17. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Имам пробано со аналогни програми на кат6 кабел и имаше многу загуби. Последните многу малку се гледаја.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...