• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[JS] „Додај во Favourites“

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Доколку не сте знаеле како да направите посетителите на вашиот сајт со еден клик да ве додадат во фаворити, еве еден код:

HTML:
<script type="text/javascript">
function ie-ns-ff-bookmark(title, url){
if (document.all)
window.external.AddFavorite(url, title);
else if (window.sidebar)
window.sidebar.addPanel(title, url, "")
}
</script>
А исто така, додадете го и овој код некаде помеѓу <body> </body> таговите, поточно на местото каде што сакате да стои текстот:
Код:
<a href="javascript:ie-ns-ff-bookmark('IT Makedonija', 'http://www.it.com.mk')">Додадете во Фаворити!!</a>
Напомена:
Кодот работи во IE и Firefox. А не работи во Опера. (На овие имам испробано)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,882
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно