1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

jQuery за Modern Web / ES6 / ES7

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од DareDevil, 3 Април 2018.

 1. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  145
  91
  25 Април 2011
  Во последен период гледам на форумов дека има доста активни програмери / Fron-End програмери, па би сакал да оворам дискусија на оваа тема.
  Зошто не би го користеле и зошто би го користеле jQuery во Modern Web.
  Се разбира дека не зборувам за DOM манипулација, туку за многу други ствари во jQuery кои го олеснуваат програмирањето.
  Јас искрено и ден денес го користам jQuery каде што можам за да избегнам додавање на милион polyfill-и. Ова се однесува кога не се користи framework од типот на React/Vue/Angular туку апликации во VanillaJS со ES6/ES7(Babel) и Webpack.

  Ваши мислења?
   
  На psyman му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyman

  psyman
  Gaining Experience

  37
  67
  30 Март 2018
  Ако не користам некој фрејмворк, за нешо ситно, подобро ќе користам VanillaJS. Глеам веќе додаваат нови features кои се како „копија“ на jQuery во секој нов release, па мислам дека нема потреба за jQuery во нови проекти. Башка, да не праиме муабет дека цела библиотека треба да ја импортираш, и код кој би бил 1кб во Ванила, би бил 100kb во jQuery.

  Пример -- VanillaJS vs jQuery

  ```
  // jQuery
  const item = $('#item')
  item.addClass('new-class');
  item.removeClass('new-class');
  // VanillaJS
  const item = document.getElementById('item');
  item.classList.add('new-class');
  item.classList.remove('new-class');
  ```

  Не дека е нешо полесно да додадеш класа на елемент со jQuery отколку со ВанилаJS. Барем не 100kb полесно.
   
  На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  145
  91
  25 Април 2011
  Абе ова ти држи вода се додека е еден елемент, што правиме во случај кога треба да се додаде класа на повеќе елементи од типот
  Код:
  const items = $('.items')
  items.addClass('new-class');
  items.removeClass('new-class);
  
  Исто и за евент binding

  Код:
  $(document).on('click', '.items', function (e) {
    e.preventDefault();
    alert('.items was clicked!');
  });
  
  Или за AJAX requests
  $.ajax vs fetch каде што за fetch ни треба polyfill.
  Она што е добро во тие 100кб не добиваш само DOM манипулации, туку има и Deffered кој е во превод Promise, и многу други ствари што со Vanilla треба да се убиеш спуштајќи polyfill, па овој работел со Webpack 4, другиот не итн.
   
  На Andrejrulz и psyman им се допаѓа ова.
 4. psyman

  psyman
  Gaining Experience

  37
  67
  30 Март 2018
  Има смисла тоа, не дека не, али веќе ако ми треба динамичен сајт или нешо со малку повеќе функционалност, како AJAX reqs или Асинхроност или чување стејт порадо би зел некој фрејмворк како React или Vue, а ако веќе во план е нешо по големо и од тоа -- би зел Angular.
   
  На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. A^1^T^E^A^M
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,311
 2. e r i c
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,446
 3. alek_te
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,167
 4. Borgski
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,040
 5. Street h4ck3r
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,036
Вчитување...

Сподели

Вчитување...