1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

jQuery hover галерија - линк или туторијал

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од Commie, 28 Јануари 2012.

 1. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Здраво екипа, имам потреба од галерија да додадам на една веб страна што ја правам. Е сега сакам галеријата да биде (погледнете слика)... Дали налетал некој на ваква галерија односно jQuery код за ваква галерија? Што всушност барам... Кога ќе помине некој со ховер на сликичките мали долу да се отвора поголема слика горе. Однапред благодарен ја лично. Ако има некој нешто нејасно у врска со моето прашање комотно нека праша :)
   

  Прикачени датотеки:

  • question.png
   Големина:
   179.5 KB
   Прегледи:
   26
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,031
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Нешто слично... Еве ја сликата...
  [​IMG]
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,806
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас имам решено вака (малце друг дизајн) ама логиката е таа

  Код:
  <script type="text/javascript">
  function changeImg(img, newimg) {
  img.src = newimg;
  }
  </script>
  И после една голема слика
  HTML:
  <img src="../images/некоја слика.png" name="golemaslika" id="golemaslika" width="400" height="400"/>
  и малитге слики наштекани како оваа
  Код:
  <img src="../layout/malaslika.jpg" width="15" height="15" onmouseover="changeImg(golemaslika,'../images/drugaslika.png')" /> 
  Еве да речам види овде како сум го напраил и како функционира само работи na onclick само треба да го смениш у onmouseover . еве да речеме ова :)
   
  На Commie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Лепота :) Ќе заврши работа :) Ако заглавам со кодот некаде ќе те барам :)
   

Сподели

Вчитување...