1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Josto da man.

Дискусија во форумот 'Добродојдовте!' започната од toshex, 7 Декември 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Oliverbds

  Oliverbds
  Gaining Experience

  267
  194
  26 Април 2012
  Машко
  Додека се тепате тука, народ удри едно сто пет-шеес коментари на латиница.

  Луѓе, остајте модераторите да работат корисна работа, бре!
  Утрото е помудро од вечерта, ќе ви мине на сите :)
   
  На toshex и D им се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,010
  2,766
  2 Септември 2012
  Машко
  Точно е дека сте толерантни, ама зависи кон кого.
  Да бидам искрен јас сум немал проблеми со никого, ама тоа не значи дека не треба да се критикува ако има место за тоа, а има.
   
  На toshex и artweb им се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  994
  413
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Колку огласи во колкав временски интервал не се смета за спам?
  Прашувам за себе, да не ми се случи да спамирам.
   
  moongose, CBB_6 и на toshex им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  20,939
  23,292
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ко што можеш да приметиш нема конкретен лимит, т.е нас како администација се што е умерено е ок, али затоа прашај ги момците што треба да направиш за и на тебе да не ти отворат една ваква тема.

  Поздрав, дискусијата овде од моја страна е завршена на оваа тема.
   
  На The-spiki и toshex им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,444
  9,021
  23 Јануари 2008
  Манга
  @draganamon Зошто ме прозиваш мене? Јас сум само член како и сите останати, т.е. како тебе. Разликата е во тоа што 90% од темите кои си ги отворил и мислењата кои си ги пишал ти се за купување или продавање, а мноштвото мои мислења се за конкретни IT теми. Гледано и релативно и апсолутно имам придонесено далеку повеќе од тебе за заедницава и форумов, па не си баш компетентен да ми зборуваш за социјалните вредности на форумов мене! Мој совет, наместо да делиш памет и да даваш совети кој-што да прави и какви групи да отвори за да не си ТИ разочаран, земи покажи со конкретен пример. Никој нема фајде од тоа што ќе јадеш г*мна.
   
  Последна промена: 10 Декември 2018
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,158
  2,842
  18 Септември 2013
  Машко
  Не бе друже само потенцирам дека ако причината на 50 мислења е да се избегне спам а тоа модераторите не го прават сте ја утнале.

  И мене ме интересира и би сакал јасно правило шо е спам на форумов, и валјда би било добра идеја да се стави минимум delay меѓу отварање теми за да се спречи спам. Саат? Два? 12? Сеедно. Битно да се следи правилото.

  Ако јас со 3 огласи у 3 дена спамирам онда баш тоа и прашувам: колкав прекршок е 7 огласи у 10 минути.

  Пробуваме да сфатиме кои се правилата на форумов, и да чуеме кои се ставовите на админите. Ако јас сум ги прекршил и те како треба опомена и сум бил опоменуван и се трудам свесно да следам правила а и ако утнам да не повторувам работи коа ќе сум опоменат макар и еднаш.

  Ете во конкретно прашање и ме интересира ставот на Д затоа пошо он кажа дека целта било избегнување спам:

  Дали не е спам тоа шо модераторот го направи и кој е ставот по тоа прашање?

  Јасно за беџот убаво си кажа човекот лапсус било и го прифаќаме, дека модератори се бираат по интерни критериуми никогаш не ни било спорно.

  Прости ама не можам да го пингам Д сигурен сум дека нема ни приметено дека го тупам со прашањево а и да има сигурен сум дека е зафатен ама мене ми е битно прашање.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 7. D

  D
  Администратор

  3,183
  1,464
  31 Март 2007
  Ај да појасниме и ова... СПАМ не е само фреквенција на постирање, туку и што се постира. Тој член конкретно имаше објавено прво еден пост со повеќе продукти, после тоа ги има разделено наместо во еден пост истите продукти да бидат во самостојни теми за да се има конкретна дискусија за истите. Ова во случајов не го третираме како СПАМ. Исто како што и друг модератор може некоја тема да раздели за нешто и акцијата ја прави во неколку мин. и ако се појават 5 поврзани теми во фид не значи дека е СПАМ.

  Нема прецизни правила што е СПАМ, зависи од дадената ситуација. Искрено не би се согласил 100% со тоа дека и твоите постови во 3 дена биле СПАМ, ама не би да цепидлачиме повеќе.

  Од причина што ти ја објави темата, и искрено мислам дека се образложивме и од двете страни на широко и долго, имам твоја пермисија да ставам клуч на темава?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. D

  D
  Администратор

  3,183
  1,464
  31 Март 2007
  @toshex лајкот на постот е дозвола за клуч? :)
   
 9. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  534
  482
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Во превод, како и за се во Македонија, џабе се објаснувате, тој што е на позиција прави што сака и тоа е тоа.
  Затоа сме тоа што сме, црна погибија. Толку од мене на темава.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,158
  2,842
  18 Септември 2013
  Машко
  Секако. Мене со ова сите прашања ми се одговорени и реало така коа го образложи има смисла. Уште еднаш од мене а и сигурен сум и другите членови ко и секогаш благодариме на толеранцијата со нас и за транспарентноста, сфаќаме дека е напорно и работите и сте зафатени. Разбирам дека некогаш се дешаваат лапсуси и тука сме да ги посочиме :) Се надеваме и во иднина ќе продолжите во правилна насока, пошо точно е ни давате место каде може да висиме, ама знам дека подобро од сите знаете и дека било кој тука може да му текне да направи друго такво место. Се извинувам на членовите шо одговорив во нивно име ^^

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  smole, cele_x, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. D

  D
  Администратор

  3,183
  1,464
  31 Март 2007
  Супер, драго ми е што до некаде ги расчистивме работите.
  Тераме даље, со попозитивни и убави теми... :)
   
  На toshex и krema им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...