1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Josto da man.

Дискусија во форумот 'Добродојдовте!' започната од toshex, 7 Декември 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. crash

  crash
  Gaining Experience

  100
  152
  6 Декември 2013
  Машко
  Админ, нервозен си оти револтирана заедница пушта глас, и само ти си од другата страна, ама со слоган "ако не ти ваља оди си" не се води (гради) заедница.
   
  На DaVoRkNe, moongose, Zippo и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  Toa e momentot @crash samo nemozam da go delete-nam profilov od mobilen, ne mi e pregledno.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,500
  6,781
  21 Јануари 2009
  Нема потреба од дилитнување профил. Тоа е само твојата моментална нервоза (повеќе батхртизам во случајов) која те спречува да бидеш рационален.
   
  На Astro, artweb, omegaRED и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Огласите се наменети за членовите и нивна интерна размена. Затоа се и правилата за да се заштитат членовите ама и да се спречи наезда од огласувачи кои не се заинтересирани за форумот туку само да огласат. За нив има пазар3 реклама5 итн.

  Човекот Јосто како дел на развојниот тим на ИТ.МК е дел од заедицата. Тој веќе придонесувал за развојот на сајтот и заедницава на друг начин.

  Јас барем вака гледам на работите.
   
  На Astro, Nikola Sone, Dinamit и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1. Не сум нервозен само го прашав кое право му е ускратено. Се сложил да биде дел од заедница во која сите правила се јавни и пред да се регистрираш... кај е проблемот.
  2. Со тој слоган и те како се гради. Поготово кога некој нема респект, не ти треба таков.

  Пс @jovankaramac не можеш да си го избришеш профилот сам.
  Ако сакаш ја ќе го сторам тоа за тебе.
   
  На Astro и smole им се допаѓа ова.
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  И мене не ми се свиѓа оваа "неправедност", ама уште помалце ми се свиѓа цмиздрењево од мажиштава овде.
  Или сте деца сите штом се лигавите или животот уште не ве удрил по нос што ваква ситница ве ремети (блазе си ви).
   
  krema, Astro, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  Админите овде не знаат како да бидат админи, односно членовите како @toshex се подобри админи отколку оние на функција.

  Доказ е што место да те брише, @Fatal1ty_ твоите навреди ги лајкнал.
   
  xCorbe, Zippo и на Вајкинг им се допаѓа ова.
 9. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  Josto претпоставувам бил платен за тоа што придонесувал, да сакал да биде дел од 'заедницава' одамна ќе го направел акаунтот, сега прави чистка на делови, а администрацијата му го олеснува истото.
  Ова е факт а вие може да бистрите политики до сабајле.
  Прашање на време е кога ќе се затвори темава и членовите ќе добијат едно големо 'f*ck you'.

  извини вака што ќе те реплицирам..
  1. пред да се регистрираш, никаде не пишува дека познаниците на админите стануваат модератори и имаат право на огласување со самата регистрација. ете тоа правило не е напишано.
  2. со ваквото однесување, администрацијата е таа што нема респект спрема членовите, а членовите се тие што го прават форумот да биде тоа што е.
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Can4sta, Astro, Borsa и уште 11 други им се допаѓа ова.
 10. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @Gaston dovolni se real-life udari po nos. nemora i tuka. se zivee i bez forumot, se zivee i bez nas.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јосто барем здраво да кажеше. Еве јас ќе му го лајкнев здравото.
   
  На Zippo, JasSum, zipi123 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пред да ти биде избришан профилот само сакам да ти кажам нешто, па можеш и да се предомислиш доколку сакаш.

  1. За тоа што ти немаш право да огласуваш не е крива администрацијата туку токму друштвото кое го поздравуваш, пошто на твојата „помош“ не ставала лајкови, значи не си им помогнал.

  2. Невкусно е уз твојата „помош“ да си обидеш да си ги продадеш деловите што сакаш... значи твојата намера за помош не е добронамерна туку од корист.

  3. За некој да те почитува во одредена опшество или заедница како сакаш треба да им го почитуваш кодексот. Ти чат пат пшташ по некој пост на кирилца...

  Со таков став сеа да ти пуштам пермисии за огласување, ти повеќе нема да помагаш на никој туку само ќе си огласуваш.

  уште еднаш те прашувам, зошто Ит.мк е виновен за тоа што не можеш да огласуваш?
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, Astro, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Јас пак ќе речам не гледам што е спорно. Некој кој работел на развој/промоција на проектот ИТ.мк а не бил член на форумот, да не може да се чувствува како дел од заедницата. Плус тој сеуште е во фирмата. Од секој аспект за мене е доверлиив зашто изгубена доверба тука за него може да значи и многу повеќе од другите.
   
 14. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  Тој може да се чувствувакако дел од заедницата, меѓутоа треба да ја заслужи титулата во заедницата. Позицијата овде на форумот му е доделена исто како на 90% од државната администрација, а како што можеш да забележиш, тоа предизвикува револт.
   
  D, Zippo, draganamon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. crash

  crash
  Gaining Experience

  100
  152
  6 Декември 2013
  Машко
  Админ, ваков муабет можеш мене и никому ништо нема да биде, ама на toshex, кој е меѓу најкреатвните членови, со, може да кажам, најмногу ентузијазам на форумов, не бива. И токму заради тоа губи заедницата, кога такви членови ќе си отидат.
  А другарот што го направивте админ, та за иљадарче повеќе или помалку не си огласува на огласниците, па тука мораше да си продаде играчките?

  Мај бед админ, заради претходниот пост, таков впечаток добив. Сори.
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Astro, moongose, Zippo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кој го спомна toshex? Ај види кого цитирав!
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,500
  6,781
  21 Јануари 2009
  дај стајте ги сите тие од таа фирма што стои позади ит.мк да бидат модератори и уз пат дур шиткаат ствари нека зачистат малце од постови теми оф топик итн пошо би требало и тие работи да ги разбираат пошо се дел од заедницата одамна не сум пишал пост без интерпункција ми недостасуваше
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, Zippo, Enigma и уште 10 други им се допаѓа ова.
 18. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  Баш ме интересира како ќе одговори на ова
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Јас не знам за која заедница зборуваш. Во редицата на твоите теми и мислења има само огласи, бампови на огласи, коментари за цени и коментари во вакви теми. Ако си имате пазарџиите ваша заедица тоа е друго. За мене заедницата на форумов се членовите кои придонесуваат конструктивно.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  За истата онаа заедница во која пријателите на администрацијата уживаат во можности кои ги нема обичен човек. Немој со вакви ниски удари те молам. И патем, јас си поработев дур да дојдам до позиција да огласувам.
  #едит
  И само не сфаќам зошто упорно и упорно замижувате пред факти и аргументи.
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  Zippo, zipi123 и на artweb им се допаѓа ова.
 21. emet_

  emet_
  Гостин

  o_O
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  :D
   
  На alek99 и jovankaramac им се допаѓа ова.
 22. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @Fatal1ty_ Sega i da gi imam pravata za oglasuvanje nema da oglasuvam. Ocigledno kako sto vcera beshe kazano, nepotizam i tuka ima. Iskreno mi beshe interesno da sledam novini, komentari, mislenja, davav i moi mislenja, i ne mi e problem da spodeluvam ona sto go znam, vprocem to mi e i profesija. Moeto znaenje go spodeluvam bez nikakov problem. Dali sum pishal na kirilica ili na latinica e prekrsuvanje na kodeksot, i za toa mozam da dobijam kazna i da bidam opomenet ili bilo kako. no za nepotizam, nemozam da ve kaznam vas, edinstveno samo so toa sto nema da ucestvuvam vo vashata zaednica ke e dovolna kazna od mene za vas. Tolku mozam da napravam. Toa sto moite mislenja ne im se dopadnale na clenovite ne me obeshrabruva, bidejki po princip sum uporen (koga se igra po pravilata). Toa sto go imam za prodavanje ke go davav po cena kolku da ne e bez ic za da na nekoj nacin pomognam na IT zaednicata. Sega slobodno mozis da go izbrisis mojot profil. Fala na vnimanieto.
   
  На moongose и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 23. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Во случајот @Fatal1ty_ е најмалку виновен според мене за оваа ситуација и упорно пробва Ви објасни дека нема никаква врска со ова и на крајот пак е тој најмногу виновен, а членот што се жали за огласите е доста добар, кој те спречва да собериш 50 мислења и допаѓања и не разбирам што сте толку изреволтирани оти некој добил пермисија да постира огласи ама .. мора да се најди влакно во јајцето.
   
  На The-spiki, Astro, steelseries и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  @gokica брат, модератор е океј да биде и ко програмер разбирам што сакаш да кажеш за колку и како допринел за форумот. Твоето мислење го разбирам и го почитувам, но еве зошто многумина не се согласуваат:

  Тоа е бидејќи за заедницата нема допринесено, нема мислења, нема коментари, нема пишувано, нема ништо направено. Има за софтверот врз кој е изградена заедницата, и кој ја олеснил комуникацијата но не и за самата комуникација.

  Тоа е ко јас да изградам страница за помош од некоја си зависност или некоја болест, но нема одма да бидам почесен член на таа заедница. Тоа шо немам директно искуство со членови во тие кругови ме прави подалечен од нив, аутсајдер.

  Пример, може да работиш на веб сајт за спортска ама тоа нема да те направи добар у конверзација за фудбал. Или еве авто ентузијаст страна, не значи дека одма се разбираш од коли.

  Има разлика меѓу технички пермисии и репутација. Технички пермисии колку сака нека има, валјда може и податоците у база да ни ги гледа.

  Ама репутација моментално има нула, и тоа е тоа шо се спори тука. Реално тоа шо он работи у некоја фирма ниту го прави по дифолт добар човек ниту го прави доверлив за трговија. Можда е најдобар хоштаплер ама да е добар у PHP. Сите сигурно имате колеги од работа со кои ви иде дружба ама не би им позајмиле пари ни под разно. Или може знаете дека ич не ги чуваат своите предмети па никад не би купиле ништо од нив.

  Ова последното е доверливост, а првото допадливост. И третото ако добри у тоа шо го работат може и да не се ни интересни, ни допадливи, ниту пак доверливи (не би им позајмиле пари ниту би купиле нешто од нив), ама би ги прашале за совет коа ќе програмирате.

  Треба дистинкција. Не е океј значката одма, и не е океј да не важат правилата. Иначе не сум напнат толку колку шо го дискутирам ова.

  Но секако, твоето мислење е поинакво и тоа е сосема океј, пак ќе кажам разбирам која гледна точка сакаш да ја презентираш, го почитувам тоа, но не се согласувам со такво гледиште а и мнозинството не се согласуваат отприлика ради истите причини кои ги илустрирав погоре.

  @Fatal1ty_ одлично го разбира се ова и не знам зошто го напаѓаат членовите. Убаво си кажа он у друг пост.
   
  На Justice for All, Astro, moongose и уште 16 други им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Guru

  4,500
  6,781
  21 Јануари 2009
  Не бе, еве ја сеа ќе ја свртам топката и ќе кажам дека тој @D што не можам ни да го тагнам епски ник има и страшен аватар, тој е најмногу виновен.
  Ама он се појавува еднаш месечно на форумов, у меѓувреме треба да веруваме дека он у бекендот има многу работа и нема време да посветува толку внимание колку што посветуваат @gokica и @Fatal1ty_ на ваков неважен протестен бунт од нас, членовите. Ние тука сме ко оние пред собрание.
  Мада не знам што повеќе би ни објаснил @D си кажа он кратко и јасно.
  Сега темава се сведува на тоа ние да кукаме колку е ова неправедно а @gokica да пробуе sugarcoating се додека не се случи ова:
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Speedster, highflyer, moongose и уште 9 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...