1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Josto da man.

Дискусија во форумот 'Добродојдовте!' започната од toshex, 7 Декември 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Ајде пошо членот гледам ставен е модератор, а за да привлечам внимание на проблемот почнувам јас тема во негово име тука, пошо место да се претстави он одма спамира 10 огласи. Се надевам мислењево нема да биде избришано ко другото кај шо спомнав дека постира по еден оглас 2-3 пати.

  Мои проблеми со ова се:

  - непочитување на правилото на форумот дека треба минимум 50 мислења, 50 допаѓања и повеќе од 6 месеци на форумот да си за да се стане огласувач
  oglasi.PNG

  - пристрасност на админите кон членови кои тие ги знаат и доделување привилегии на истите

  - фактот дека е ставен како проверен огласувач од прв ден
  (значката се доделува на огласувачи проверени од заедницата, а заедницава како таква врска нема кој е членот)

  - спамот од огласи (коа сме кај ова сигурно има правило или ако нема треба да има за колку мислења смее некој да постира, знам имаше опомени за вакво однесување од админите порано)

  ЕДИТ: го најдов правилото, иронично правило број 1 е, зар не треба модераторите најдобро да ги знаат правилата?
  спам.PNG


  Ова за мене крајно лошо се отсликува на останатите модератори и тотално ми пречи дека не важат правилата на форумот за сите подеднакво. Сакам да го свртам вниманието кон оваа тема и да чујам мислење од повеќето членови, и се осеќам ко да некој должи објаснување.

  Capture.PNG Capture2.PNG

  П.С нека се претстави членот тука и нека стави сликичка барем на профилот
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Can4sta, -={K-O-R-U-N}=-, goran_oh и уште 32 други им се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,066
  4,355
  28 oктомври 2008
  Колку што се сеќавам, сите овие работи веќе беа објавени како оглас пред два дена...

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  Avid, Oktar и на toshex им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Wow! The plot thickens! Зимам пуканки :3 Едвај чекам да видам разврска на ова! :D
   
  На D и pacerMK им се допаѓа ова.
 4. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  - Македонија
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, despotovikj, smole и уште 9 други им се допаѓа ова.
 5. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,336
  639
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ова е класичен пример дека непотизмот е присутен во секоја пора во општеството, па дури и на форуми.
   
  На Futurelakimens, smole, Zippo и уште 13 други им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,583
  4,038
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Секако форумов е претворен во огласник ако не тоа тогај само за некои кога ке имаат проблеми отвораат теми. Или пак за тоа каква конфигурација да склопаат за да се пофалаат самите тие а не од што не знаат ( многу добро знаат ) али на крај пак ке се одлучаат по нивно а останатите членови како телиња ке се чуствуваат. Патем и не знам зашто да се бунеме тоа е ИТ форум. АКо не сте приметиле искусните членови , сервисери , туторијали се сведени на 0 или пак не се најавени одамна.
   
  На Speedster, moongose, DonFrozex и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Ping @Fatal1ty_ пошо ги најдов правилата кои се прекршени во најмала рака и го апдејтирав првиот пост. Членот уште се нема претставено за жал.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Не е само он, во темата Самсунг еден член упорно си постира од два акаунти. Од еден се жали нешто, некој му реплицира на тоа, а он му враќа од сосем друг...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,066
  4,355
  28 oктомври 2008
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Темата е дупла. Има објаснување во линкот над мене.
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Абе ајде, објаснувањето во таа тема е шо да ти кажам. На крај излезе дека не е битно шо мисли заедницата како ќе ни свират така ќе играме. Труди се ти 50 мислења да добиеш, некому му се гратис.

  Ајде ете член бил на тимот подолго време, пак нема мислења и допаѓања. Тоа објаснува зошто е веднаш модератор но не зошто не се следат правилата на форумот.

  Бар ставете правило во правилата на форумот - ништо од ова не важи за админи и модератори и истите може сите привилегии да ги уживаат по потреба и како ќе ни текне.

  Темата не е дупла, туку е актуелна, и темата е за тоа како сопствениците на форумов ги третираат правилата.

  И поправете ме ако сум грешка, ама модератор и админ треба да се чувари на ред и да и служат на заедницата коа ќе има проблеми, шо значи нешо ко работа е. А не рандом доделување на привилегија само за некој да си става огласи. Членот Josto значи тука е само за да си ги продаде работиве.

  Бар да се потрудел малце, да пише некој пост, да си се претстави, да се потруди да почне некоја дискусија, да реплицира некаде да помогне во некоја тема...

  Со вакви фарси не знам колку заедницава ќе му верува да тргува со него.

  -Едитирано-
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Speedster, Borsa, xCorbe и уште 21 други им се допаѓа ова.
 12. zipi123

  zipi123
  On your way to fame

  531
  506
  14 Јануари 2016
  Машко
  Можеше ликот во еден пост се да напише што продава ...од влада да не е?
   
  На artweb и toshex им се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Ко шо е тргнато он може и бамп на секои 15 минути место на неколку дена да им прави на постовите, остај.
   
  philldm, Enigma, zipi123 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  со оглед на цените кои ги има, никој нема да тргува.
   
  На TylerMkD, Speedster, smole и уште 5 други им се допаѓа ова.
 15. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  380
  492
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Се согласувам со @toshex , темата е актуелна. Го прочитав објаснувањето од другата тема за забелешка и како член на кој му избришаа пост 'Подарувам 2гб ДДР3 рам плочка' пред неколку години заради истите правила, сметам дека едноставно не е фер да се дозволи на пријателче да си спамира огласи по желба.
  Исто така, темата за забелешката е затворена, но огласот си е активен.
  Етика...
  Претпоставувам треба да се заблагодариме што не се избришани темиве со забелешкиве.

  Јосто, додека ни го имаш вниманието, имаш нешто бела техника по дома за продавање ?
  Дрва, или стари гуми од кола. Што и да е друже, тука сме за тебе :)
   
  На Astro, smole, Zippo и уште 7 други им се допаѓа ова.
 16. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Среќа не продава дилдоа, ќе беше - купете или гитла од форумов :D
   
  На DonFrozex и toshex им се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @toshex јас не можам ништо да ти кажам од она што сакаш ти, и сите членови да го слушнете.

  како први и прво ит.мк не е мој, и за некои одлуки не одлучувам јас.

  како второ и второ ја извршувам наредби кои ги добивам како што ги извшуваш и ти кога идеш на работа и кога газдат/шефот ти кажува што да правиш.

  како трето и трето и јас не се сложувам со сите идеи за/околу форумот.

  како четврто и четврто често пати имаме состанок и си споделуваме идеи и мислења околу целиот проект.

  како петто и петто јас многу од дамна сакав да ги одвојам (сепарирам во посебен таб, но во склоб на форумот) огласите, но тоа не се случи.

  како шесто и шесто (ова како прво) за случајот со конкретниот члени ниту јас немав поима, и мене ми беше WOW исто како што ви е и вам. Не бев информиран за ништо... всушност и нема потрба тие да ме известуваат мене.

  За се останато нека се изјасни @D ако има нешто да каже, од мене е тоа.

  Ps моментот со тоа што е модератор не ме загришува, тоа го добиваат сите што се вработени во компанијата која стои зад проектот по службена должност... то што не се воопшто активни е нивно право...
   
  Последна промена: 7 Декември 2018
  На Speedster, smole, D и уште 7 други им се допаѓа ова.
 18. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Нема правда нема мир, црн бумбар за администрацијата.
  Напред членовите. :)
   
  На highflyer, goce03, Вајкинг и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  @Fatal1ty_ извини ако се осети повикан, те пингнав прееска пошо само ти освен Josto беше онлајн во листа на модератори. Како и да е, лично ми е мило што се согласуваме на многу од точкиве и ова со посебно да бидат огласите колку што е засегнато моето мислење - мене ми се допаѓа. Но пак тоа е нешто шо би кажал е на крај на ден одлука на менаџмент.

  Но правилата треба СИТЕ да ги следат а не само дел, во спротивно шо ги спречува модераторите да си прават како сакат, и да бришат мислења кои се критика кон нив или кон начинот на водење на ворумот.

  Фала шо одговараш брзо, и што оставаш простор да се изјасни заедницата.
   
  smole, Вајкинг, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не се осетив повикан, се осетив должен да дадам објаснување како некој кој најчесто е тука и се гриши за форумот.
  Се сложувам дека правилата теба да важат за сите!
  Јас не можам, не сакам и не смеам да плукам по некој/нешто што ми помогнал во животот многу, тука должем сум да се оддолжам за тоа на било кој начин.

  Што се однесува до бришење на мислења/ставови тоа се прави само тогаш кога е тоа потребно и истиот е неоснован, кога има разумна дискусија не се брише ништо.

  Секако дека имате простор да си го кажете вашето мислење и дека вашето мислење се цени, да не беше така немаше да водиме форум, ќе си водевме блог и ќе си пишувавме што сакаме....
   
  На Astro, smole, gokica и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,500
  6,784
  21 Јануари 2009
  Pretty much sums it up.
  На Кајгана имаше тема за Ина Многуфина, 50 страни исмејување за нејзини глупави постови, нелогичности итн.
  Наеднаш темата ја снема.
  После неколку дена, на Фејсбук, Ина Многуфина постира нешто у стилот на „ејјј дечки ја неам видено боље фотографија, алал да му е на [главниот админ на Кајгана]“.
  И што сакаме поќе?
   
  На -={K-O-R-U-N}=-, martin17, Enigma и уште 5 други им се допаѓа ова.
 22. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  Se trudam da pridonesam na bilo koj nacin, so mislenja i so iskustva za da gi stignam tie 50 chuda. Imav nekoi raboti za prodavanje si rekov ke uspeam, ke mozam da gi prodadam, mozebi nekoj ke saka neshto. Ama ok e. Fala ti IT forum i cao.
   
  На Costigan_Jr, artweb, StefAngel и уште 4 други им се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Avid споредбата не ти е на место ама ај. Овде никој не се крие. Се кажа јавно кој е и зошто е нема врски и остали македонштини.
  Она што можеби е прекршено е правилото за огласување и за проверени огласувачи. Се друго е чисто и јасно!
   
  На Astro, smole, bxxxn и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,472
  4,797
  18 Септември 2013
  Машко
  Токму тоа и е замерено, модератори и админи се ставаат според интерни критериуми, ама фаворизам посебно од тоа проверен огласувач у ситуација коа ни една продажба нема направено на форумот е бизарно.

  Ете лично иам сигурно над дваесетина трансакции со форумџии и пак не знам шо е тоа проверен огласувач, но не ми текнало да се сметам себе си за еден пошо знам дека членовите шо стварно се проверени прават толку зделки во рамки на еден месец и сите се задоволни од искуството со нив.

  Вакви работи прават значката проверен огласувач да биде бизарна.

  А да не збориме за како се осеќаат членовите ко ете @jovankaramac кои мака ќе помачат дури да може да огласуваат.

  А сепак се слагам со правилото на форумот дека пак не е океј да може секој да постира пошо така ќе има тон членови ко членот @Josto кои нема да бидат тука за ништо друго освен да си продадат некои ствари. Ќе гледаме тон огласи од членови со 0 - 0 мислења и допаѓања и без профилна слика.

  Под тоа мислам со реченицата доделување привилегии на членови во првиот пост во темава - привилегија за постирање на форум каде не треба да ја има, и значка која не треба да ја има. Исто така изземање од правилата за спам и неопоменување/бришење на постови кои ги повредуваат сиве правила.
   
  На Astro, moongose, smole и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,068
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  И зошто го сподели ова во оваа тема?
  Ит.мк ти ускратило некое право па сеа нешто како си револтиран и си одиш?
  Твоето регистрирање на форумов е на твоја воља, исто така и твоето одење од него.
  Заедницата не е крива поради твоето заминување.
   
  The-spiki, Astro и на smole им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...