Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Joomla, Word Press...(предложете друг бесплатен софтвер)

Статус
Затворена за нови мислења.

Игорче

Intern
12 април 2007
3
1
Ок , дечки прво честито за форумов. Секоја чест, апосолутно има потреба од овој вид на форум кај што ќе можеме да си помогнеме едни на други во работата.

Оваа тема ја поставувам будејќи овие алатки, посебно
Јумла, се почесто се користи од страна на македонските веб девелопери, дизајнери, кодери, блогери и т.н. А, бога ми, и го олеснува креирањето и одржувањето на веб страните.

Арно ама не на сите ни е јасно како се користат овие алатки, еве јас неам појма од ПХП или АСП ( а колку што ми е познато не е непоходно да се знаат овие јазици за да се користи Јумла или Ворд прес). Во секој случај никако да седнам и да го разберам софтверов.

Па, доколку може еден мал туторијал за тоа како се користат?
( Во смисла дали морам да го инсталирам на сервер па потоа да го креирам сајтот и сите други вовдени нешта за почетници)

Фала однапред и кип ап д гуд ворк. Чи-чинг...
http://it.com.mk/forum/images/smilies/biggrin.gif
:D
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Ако би сакал само да седнеш да учиш на овој линк би требало да најдеш претежно се потребно за почеток, I hope it helps http://www.siteground.com/tutorials/joomla/

btw:tamu ima i link za joomla download ako ja nemas
а според линкот мислам дека има туториали за други алатки
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Ти благодарам за подршката Игорче се надевам дека со заеднички сили ќе го направиме овој форум тоа за што е и наменет, за споделување знаења и забава :D
На следниов линк имаш буквално се за Јооmla, уживај ;)
http://www.joomlatutorials.com/
 

Katerina

Intern
5 јуни 2007
9
0
На листава можам да ги додадам Drupal, PHP Nuke.

Сепак како најдобар Open Source CMS е Joomla пред се поради доста проширениот community.

а за сите "проблеми" што ќе ги имаш со Joomla , најдобро е да си ѕирнеш во некој од форумите:

https://www.joomlart.com/forums/
http://www.joomlashack.com/component/option,com_smf/Itemid,183/

Уживај :rolleyes:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ок , дечки прво честито за форумов. Секоја чест, апосолутно има потреба од овој вид на форум кај што ќе можеме да си помогнеме едни на други во работата.

Оваа тема ја поставувам будејќи овие алатки, посебно
Јумла, се почесто се користи од страна на македонските веб девелопери, дизајнери, кодери, блогери и т.н. А, бога ми, и го олеснува креирањето и одржувањето на веб страните.

Арно ама не на сите ни е јасно како се користат овие алатки, еве јас неам појма од ПХП или АСП ( а колку што ми е познато не е непоходно да се знаат овие јазици за да се користи Јумла или Ворд прес). Во секој случај никако да седнам и да го разберам софтверов.

Па, доколку може еден мал туторијал за тоа како се користат?
( Во смисла дали морам да го инсталирам на сервер па потоа да го креирам сајтот и сите други вовдени нешта за почетници)

Фала однапред и кип ап д гуд ворк. Чи-чинг...
http://it.com.mk/forum/images/smilies/biggrin.gif
:D

Fala za pofalnite zborovi, i milo mi e shto te gledam na forumot :)

Vo vrska so tvoeto prashanje za kako i dali ke mozhesh da setirash wordpress/joomla veruvam deka nema da imash nikakvi poteshkotii. Ima dokumentacija i tutoriali za se na nivnite sajtovi [kako i naokolu :p ]

na primer:
Код:
 http://codex.wordpress.org/Main_Page

Eventaulno mozesh da imash problemi dokolku sakash da izmenish neshto pogolemo vo izgledot, da dodadesh tvoi addoni i sl. za shto ke treba da pochepkash vo kodotovite.

Kako i da e, ako zaglavish bilo kade slobodno pishi.


Pozdrav,
Stefan.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Еј одлично! треба да има на форумов тема за Јумла. Барем јас има што да прашувам. Бравос Игорче.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.442
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно