• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Joomla pomos

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Незнам колку ке ме разберете, но ако некој знае ве молам помагајте!

Сакам да направам сајтот во Joomla да ми биде по директориуми, пример како кај вас

http://www.it.com/index.php/Vesti/Svet/Imeto-na-statijata/

A ne da bide kako standardnoto:

/index.php?option=com_content&view=article&id=1:welcome-to-joomla&catid=1:latest-news&Itemid=50

ПОМОШ! :ermm:
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
мислам дека сфатив што сакаш али ако не е тоа што јас мислам тогаш можеби постов ке послужи на некој друг

тоа што ке стои во наасловната линија се дефинира во делот каде што пишува Alias. при дефинирање на категорија, секција, банер, артикал секогаш имаш да напишеш дел во alias. Тој дел служи како даден вид на адреса. По моето искуство јас секогаш насловот го пишувам со кирилична подршка а делот alias со латиница, бидејки кога подоцна ке направиш пребарувач и архива на сајтот клучните зборови може да ги пишуваш како сакаш секогаш ке го добиеш бараниот резултат. Доколку не напишеш ништо во alias делот тогаш јоомла си пишуе некој датум или такви стври што подоцна прави стварно многу проблеми.....позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
верувај ми со компонента ти е најлесната и најдобрата опција
има ги неколку побарај ги на extension.joomla.org
земеш прочачкаш по опциите кои ги има подесиш што ти треба и толку натаму си немаш гајле
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
I ako ja ima ako moze da kazes kako se pravi, a ako ne te molam kazi mi kako da napravam na joomla 1.5.6.. fala.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
A malce pomos okolu taa opcija moze? Kako funkcoinira? kako da go napravam toa shto sakam, kade vo Global Configuration da baram?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно