• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Joomla CMS ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Сакам да знам како работи Контент Менаџмент Системот на Џомла, и дали може да го имплементирам на мој веќе направен сајт ?
Значи сајтот да биде составен од мене, а сите содржини/новости да се додаваат преку ЦМС на Џомла....
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Eve zemi it.com.mk kako primer ... izgraden e na joomla normalno so soodvetnite promeni. Taka da kje si instalirash joomla i dizjantot direktno kje go vrshish so editiranje na joomlata, verojatno pomosh kje ti dojdat i mnogute template-i koi kje gi najdesh naokolu ... Za dodavanje sodrzhini kje ti stane jasno koga kje instalirash :)

Se nadevam deka toa ti beshe prashanjeto :)
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
хм не е баш добро дефинирано прашањето па затоа ќе дадам алтернативни одговори:
- доколку сакаш само да ги искористиш само админ панелот и делот во кој се листат внесените контенти тоа е малку потешко бидејки јоомлата се генерира од 1000 и нешто фајлови :)
- доколку сакаш да направеш темплејт за јоомлата тоа е многу лесно исто како обичен темплејт само што овде работиш по веќе зададени класи а и како што кажа S добро ќе ти дојде големата понуда на темплејти што можеш да ги најдеш

овие два поста би требало да ти ги разјаснат работите
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Океј ова веќе го знаев ... Мислев на користење само на ЦМС админ панелот поврзан со мој готов сајт, но секако е потешко, бидејќи мора да биде изработен на Џумла платформа...
Во секој случај, фала ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно