• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Joomla admin panel

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Инсталирав Joomla и кога ги бришев линковите и менијата од joomla по грешка сум го избришал и линкот кој ме водеше до администрациониот панел. Како би можел да го додадам пак?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
пробај копирај го од инсталацијата фолдерот
доколку не ти отвара копирај го и инсталацискиот фолдер и поново инсталирај

edit

погрешно го сватив

едноставно е во кое мени сакаш да ти биде линкот до админнистраторскиот панел
иди во менито па add иди external link и напиши /administrator/
и толку го имаш линкот поново

а и тој линк не ти е ни потребен
едноставно си идеш www.sajt.com/administrator и толку
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Прво ке треба да влезеш во администрациониот панел.
Во Modules - Site Modules, ќе ги активираш Other menu, тоа го содржи менито со Administrator, joomla...
а ако ти е исклучена ќе ја активираш и логин формата. Т.е. таму ти се сите модули кои би сакал да ги активираш.
Е сега ако не ја знаеш патеката до администраторскиот панел обиди се со ова:
http://localhost/joomla/administrator
Кај мене е така патеката, за кај тебе промени дел од патеката, во зависност каде ја имаш ставено јоомлата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Во ред завршив работа.
Благодарност до сите!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,777
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно