1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Joomla 3.x admin panel problem

Дискусија во форумот 'Joomla' започната од ljubo, 28 Јануари 2020.

 1. ljubo

  ljubo
  Intern

  3
  1
  27 Јануари 2020
  Машко
  Sajtot mi e izraboten vo Joomla 3.x posleden pat na Admin panel se logirav vo Dekemvri pred nova godina i se bese vo red - mozev da pristapam kon sodrzinite na veb sajtot. Od vcera koga ce se logiram na Admin panelot, mi go dava potpolno bel bez menija i ostanatite sodrzini. Probav povece pati no sekogas se otvara "bel".

  Kako bi mozel da go resam problemot?

  Voedno bi sakal da prasam vo slucaj da Hosting kompanijata implementirala nova verzija na PHP, dali toa moze da go pravi mojot problem so admin panelot?
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,213
  1,264
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Генерално да, PHP и MySQL имаат драстични промени во сурсот.
  Поради тој апдејт морав итно да интервенирам на 3-4 веќе постоечки проекти.
  Влези во цпанелот(ако го има) и барај во самиот фолдер од админ панелот дели има error_log фајл.
  Внатре би требало да ти пишува што се грешките, па ќе бараш по гугл како да се поправат.
   
  На DrMTR и null_ptr им се допаѓа ова.
 3. ljubo

  ljubo
  Intern

  3
  1
  27 Јануари 2020
  Машко
  Zdravo, bi sakal da se zablagodaram sto mi pisavte.
  Proveriv so hosting kompanijata PHP verzijata ne e promeneta.

  Postapiv kako sto me upativte, da vlezam vo (error_log) fajlot i eve sto mi dava:
  [28-Jan-2020 13:38:18 Europe/Skopje] PHP Notice: Undefined variable: recommendedVersion in /home/musicand/public_html/plugins/quickicon/phpversioncheck/phpversioncheck.php on line 173
  [28-Jan-2020 13:38:18 Europe/Skopje] PHP Notice: Undefined variable: recommendedVersionEndOfSupport in /home/musicand/public_html/plugins/quickicon/phpversioncheck/phpversioncheck.php on line 174
  [28-Jan-2020 13:38:18 Europe/Skopje] PHP Fatal error: Call to a member function format() on null in /home/musicand/public_html/plugins/quickicon/phpversioncheck/phpversioncheck.php on line 174

  na samiot fajl od error_logot go pisuvaslednoto:

  172: PHP_VERSION,
  173: $recommendedversion,
  174: $recommendedversionEndOfSupport ->format( JText:: _
  (DATA_FORMAT_LC4 ' ))

  sto bi trebalo ponataka da se pravi sekako ako mozete da mi pomognete.

  Da vi napomenam deka sega ima Joomla 3.9 a kaj mene e 3.4
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ќе си го ангажираш @Pulse и ќе ти помогне.
   
 5. ljubo

  ljubo
  Intern

  3
  1
  27 Јануари 2020
  Машко
  I so prviot post mnogu mi pomogna, vecerva otidov na google i preku forumot koj go najdov uspeav da go resam problemot.

  Preku forumot:
  Undefined variables: recommendedVersion and recommendedVersionEndOfSupport

  najdov ist problem i imase od eden clen postaveno kako bi mozelo da se resi problemot. Prepoprakata bese da se promeni datumot do koga e dostapna PHP verzijata, taka postapiv ja promeniv godinata (staviv do 2022 godina) i go resiv zasega problemot.
  Toa se naodja vo posoceniot fajl od error_log (phpversionchek.php) vo liniite od 108 do 130 postoi EOS (end of support) kade se staveni PHP Verziite i datite do koga se dostapni. So promena na godinata se resava problemot. Podobro ce bide da ja postavam novata PHP verzija 7.1 kaj mene e verovatno uste PHP 5.6

  Uste ednas blagodaram na PULSE, sekako i na tebe Zippo sto se vkluci vo diskusijata za sovetot.
  Pozdrav
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Blagojce
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,228
 2. Forumko
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  505
 3. sime_simovski
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  709
 4. Forumko
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  610
 5. NERD.
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,144
Вчитување...

Сподели

Вчитување...