• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ЈоК @ IT.mk домен

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во врска со мислењата на ЈоК на тема: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=6344

1) JoK или не ја прочитал статијата или не ја разбрал. Можеби и повеќе сака да претпоставува со својата бујна фантазија и несака да ја прочита вистината.

2) JoK не појасни никакви работи ниту ја допре суштината на темата, туку само претпостави работи кои (најверојатно) се погрешни.

3) Единствениот кој е вообразен во случајов е ЈоК.

4) ЈоК се појавува само кога треба неосновано да ја критикува администрацијата на форумов и најчесто не е во право а воедно е контрадикторен.


Сума сумарум, ЈоК дефинитивно треба да го подобри неговиот однос спрема администраторите/членовите на форумов бидејќи неможе вечно да биде толериран. Ако на ЈоК не му се допаѓа форумов, може слободно да го напушти. Со ваквите постови ЈоК сигурно не придонесува за квалитетот на форумов туку изгледа како да води специјална војна против него која (за среќа) сепак оди на негова штета :)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Види тоа е се ок само што ептен целово последователно дебатирање за кој е а кој не е у право се тотален офф топик исто како и мешањето политика сепак нели it.com.mk место за информатичари кои сакаат да размента мислења во врска со IT случувањата во светот. Сакам да кажам дека на почетокот темата беше ок се додека не почна да се меша политика
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Види тоа е се ок само што ептен целово последователно дебатирање за кој е а кој не е у право се тотален офф топик исто како и мешањето политика сепак нели it.com.mk место за информатичари кои сакаат да размента мислења во врска со IT случувањата во светот. Сакам да кажам дека на почетокот темата беше ок се додека не почна да се меша политика
Посочи ми во кои постови е вмешана политика и ќе ги избришам :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,286
28,589
kalco.ru
Темата си фураше супер се додека нешто не почна да се буни горе наведениот...иначе јас директно мешанње на политика не сретнав...а онака меќу редови можда има али не сум ја заприметил:))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@Drunky ( За тие што не знаат, Andrijeski )

Мислам немаше потреба од темава. Осеќам дека крајно ќе се раздолжи дискусијава. Не дека мене ми смета, чисто претерано е од вакви теми каде што се знае и крајот.

Што е до Jok:
Крајно очигледно e што воопшто му е целта. Од скромни 50-тина поста ни еден нема во некоја тема да придонсе нешто, да помогне на некого и слично, освен стандардните карања.

@jok

Искрено не те разбирам.. Дали секогаш чекаш прилика за дебати? дали тоа ти е толку интересно постојано да се караш и надмудруваш со D? Дали мислиш дека тоа води до некаде?
Незнам..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Знам дека немаше потреба од темава, ама имав желба да го изнесам моето мислење (кое првично беше во истата тема, ама бидејќи беше офф топик го префрлив тука)..

Не планирам да се препукувам, мислам дека се' e јасно.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Човекот си исфрла негативна енергија на форумов, си дебатира на празно и му олеснува... Потребен е ваков вентил во животот, доста стресови имаме :D
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако добро сум прегледал, ова е четврта тема на JoK во која фрла дрвја и камења врз администрацијата, првенствено на D. По се изгледа дека има нешто лично против него. Што е тоа и од што е мотивирано не знам и не сакам да шпекулирам, за да не произлезат непотребни расправии. Сам нека се изјасни.
Претходните теми во кои Јok фрла дрвја и камења се овие:

http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4879

http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4194

http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=4702.

Тука би сакал јавно да те повикам, JoK, на конструктивност. Во една од темиве го исплука и форумов на кој се зачлени сам, своеволно и неприсилен од никого.
Jok, ако форумов не ти се допаѓа, не си должен, обврзан ниту приморан да го посетуваш. Ако сакаш да дискутираш, биди и попристоен и конструктивен - нападите аргументирај ги. Не е начин да побиеш нечие мислење со контрирање и инаетење, како и со безразложно напаѓање.
Ова го велам со цел да се избегнат непријатни ситуации. Ако не се сложуваш со ова излагање, слободно реплицирај. Повеќе нема да се изјаснувам во оваа тема, од горенаведената причина.
Биди поздравен.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Човекот си исфрла негативна енергија на форумов, си дебатира на празно и му олеснува... Потребен е ваков вентил во животот, доста стресови имаме :D
Интересен аспект на гледање Банзаи.. Ми се допаѓа тоа што во се' можеш да најдеш нешто поизитивно :))

Во тој случај, мило ми е што форумов сепак на некого му олеснува, макар и да се работи и за малку необичен начин каков што конкретниов случај.. :bravo:
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Не сме ние тие што треба некому тука да судиме,дали имал нешто лично против некој од админите/модераторите на форумов и слично.
Доколку имаат треба да си го разрешат тоа по приватна порака или на друг соодветен начин.
А доколку прекршува некое правило, си има санкции кои што следат за прекршено правило кои се подеднакви за секого на форумов...
Така да,оставете го ЈоК...има тука кој треба да ги контролира "бељаџиите" :p

п.с. no hard feelings...
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Јас мислам дека JoK е во право. Администрацијата станува препотентна, арогантна и вулгарна. Губите само луѓе со таквото однесување.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Јас мислам дека JoK е во право. Администрацијата станува препотентна, арогантна и вулгарна. Губите само луѓе со таквото однесување.
Можеш да ми посочиш со примери каде некој од администрацијата е арогантен и вулгарен?
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Можеш да ми посочиш со примери каде некој од администрацијата е арогантен и вулгарен?
Има милион примери, ама еве конкрето случајот со JoK. Дечкото си го кажува своето мислење убаво и јасно, а ти без аргументи му викаш нема врска, и нон-стоп ги негираш неговите мислења. Јас би рекол дека ти си тој што ги негира мислењата на JoK а не обратно. Дечкото си пишува и не ги крши правилата, секој си има свој став. Наместо да аргуменитрате како што треба, се почесто се пишуваат празни постови и теми. Ај да неречам дека темава е п****ска. JoK убаво и јасно го изнесе својот став во темата, вие сте тие што не се во ред.

Едит: Зошто само администраторите да ги критикуваат членовите. Зошто членовите да не ги критикуваат администраторите? Можеби тој е вообразен, бидејќи вие не го третирате како што треба. Ако пишете некој пост со кој убаво и умерено ќе му објасните како стојат работите, нема темата да оди во погрешна насока. Ама изгледа вие сте тие што сакаат да провоцираат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Има милион примери, ама еве конкрето случајот со JoK. Дечкото си го кажува своето мислење убаво и јасно, а ти без аргументи му викаш нема врска, и нон-стоп ги негираш неговите мислења. Јас би рекол дека ти си тој што ги негира мислењата на JoK а не обратно. Дечкото си пишува и не ги крши правилата, секој си има свој став. Наместо да аргуменитрате како што треба, се почесто се пишуваат празни постови и теми. Ај да неречам дека темава е п****ска. JoK убаво и јасно го изнесе својот став во темата, вие сте тие што не се во ред.

Едит: Зошто само администраторите да ги критикуваат членовите. Зошто членовите да не ги критикуваат администраторите? Можеби тој е вообразен, бидејќи вие не го третирате како што треба. Ако пишете некој пост со кој убаво и умерено ќе му објасните како стојат работите, нема темата да оди во погрешна насока. Ама изгледа вие сте тие што сакаат да провоцираат.
Prikaznata so JoK goes far back. Bi ti predlozhil da razgledash povekje na forumot okolu temite so JoK pa togash da kritikuvash.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Едно ќе кажам, вие се понижувате што е спротивно од вашите мислења и ставови. Толку од мене.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,670
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно