1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

JOIN на две табели проблем

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Кристијан Про, 23 Јуни 2016.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво дечки
  Ми треба помош околу join на две табели. Накратко за што се работи, во едната табела ќе има 6 примарни клучеви и мислам дали дали да има едно поле (пр. име), или во истата табела да има уште дополнителни информации како адреса телефон и што ти знам друго што доволно би го опишале, а во другата табела би ги имало foreign keys односно слични имиња на но ист тип за да може да се поврзи со другата табела (и дополнителните полина ако ги нема во првата табела.)
  Да напоменам се работи за SQL база (локална) во Visual Studio 2013.
  при потполно креирани 2табели и атрибутите во нив
  ONSTRAINT [FK1] FOREIGN KEY ([Atribut2ID]) REFERENCES [Komponenti]([AtributID])
  Каде што AtributID е примарен клуч а Atribut2ID не е ми јавуа грешка.

  Немам идеја како да ја развијам поинаку освен во 2 табели, и со клучевите бидејќи секоја компонента а ги има 6 мора да има различен ID

  Фала однапред
   
 2. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Ништо не ти е јасно во горенапишаното. Можеш да покажеш цртежи т.е. ЕР-дијаграм или шеми?
   
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Го решив проблемот сепак фала :)
   
 4. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  537
  335
  2 Март 2010
  Машко
  Кога веќе си го решил напиши го решението, може некогаш ќе му затреба на некој друг.
   
 5. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Проблемот беше во структурата ....
  Во првата табела примарен клуч плус уште еден атрибут за распознавање, а во втората табела id уште еден број за препознавање и останати ентитети кои го опишуваат соодветниот атрибут. И врската беше помеѓу ID_PrvaTabela и ID_VtoraTabela
   

Сподели

Вчитување...