1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Јазот помеѓу САД и Кина сѐ подлабок, Трамп забрани кинески производители да градат компјутерски мреж

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од prichina, 18 Мај 2019.

 1. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Насловната од статијата од ит ком мк екипец, напишал интересна вест. Сакам да ја продискутираме, што мислите, ќе се одрази ли на глобалниот маркет овој потег на Трамп? Америка ќе стане прва светска економска сила после ова....замислите Асус кога ќе почнат да се произведуваат во нивни фабрики, ќе се случи најпозитивното нешто што може да го замислиме, графички хај енд карти повторно по 300 и под 300 евра....пример, пример давам, замислете цела техника во суштина ќе се намали, нема да има астрономски цени. Ќе може по 100 евра дслр-и со можност да репликува 35мм , лента и милион и пол мали и големи други примери..
   
 2. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  361
  184
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дај Боже да биде така као шо викаш.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  716
  697
  5 Април 2015
  Машко
  И Google му откажува соработка на Huawei, тек сега ќе биде драма, без апдејти, сервиси на google и слични работи.
   
 4. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,010
  1,152
  9 Јуни 2015
  Машко
  ова сеуште не е потврдено. на твое место би го преформулирал одговорот.
   
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,196
  969
  2 Јануари 2012
  Машко
  Моменталните цени се најниските цени што може да ги имаме за се што е произведено во Кина. Од ова може само да се качат цените и ништо добро нема да дојде.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Јас претпоставив тој иронично го напиша дека очекува намалување на цени.
  Кинеска работна рака е поефтина од Американска.

  Инаку, Асус е Тајванска компанија. За нив (дисиденти) како и за тие од Јужна Кореа (LG, Samsung) ќе биде поразличен однос од Кинески mainland компании Huawei, ZTE итн.
   
  На Lokvan и Ragnar им се допаѓа ова.
 7. shifty

  shifty
  Модератор

  974
  1,266
  5 Септември 2009
  Од мерките на актуелниот претседател на САД цените кај нив се веќе зголемени, а и цените на дел од продуктите кои се извезуваат од САД и доаѓаат на нашиот пазар се зголемени.
   

Сподели

Вчитување...