• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„Јаху“ ја одби понудата на „Микрософт“

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Американската интернет компанија „Јаху“ вчера ја одби заедничката понуда на „Микрософт“ и Карл Икана, пренесув Ројтерс„Јаху“ во денешниот извештај наведува дека дел од понудата на „Микрософт“ се однесува на пребарувачко работење на познатиот интернет пребарувач, додека косопственикот на Јаху, Карл Икан во случај на прифаќање на најновата понуда би добил контрола над остатокот од компанијата.

Претставниците на „Јаху“ исто така нагласија дека понудата ја добиле во петокот навечер и дека им бил доставен рок од 24 часови за да ја прифатат.

„Јаху“ не ги наведе финансиските детали на новата понуда, но изјави дека има подобрување во однос на понудата од 47,5 милијарди долари или 33 долари за акција. Но и понатаму не е голема и носи повеќе ризик отколку добивка, велат од „Јаху“.

Извор: КИРИЛИЦА
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,030
Мислења
854,804
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно