• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Јаху ја одби понудата на Мајкрософт

Статус
Затворена за нови мислења.

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Управниот одбор на Јаху ја одби понудата за купување вредна 44,6 милијарди долари од Мајкрософт, со образложение дека вредноста на фирмата е потценета.

„Вол стрит џурнал“, повикувајќи се на извори во Јаху, објави дека компанијата решила да не го прифати спојувањето со најголемата софтверска компанија во светот и дека формално одлуката ќе биде објавена в понеделник.

Мајкрософт претходно понуди 31 долар по акција, што вкупно изнесува 44,6 милијарди долари.

Јаху е сопственик на вториот по популарност интернет пребарувач и уште неколку други интернет сервиси, вклучувајќи веб електронска пошта.

Извор: А1
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
znaev deka ke odbie...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Игрите само што започнаа... не верувам дека ова е крајно решение... :)

Си стојам на мојот став дека набрзо Мајкрософт ќе го купи Јаху. Ќе видиме. :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Моментално коефициентот е 5,50 дека yahoo ќе биде купен од microsoft, и 2,00 дека тоа нема да се случи. Па навали народе минимален влог е 50 денари
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не е ни прва ни последна понуда на Мајкрософт за купување на Јаху.. Ова беше прва посериозна и Јаху јавно кажаа дека ќе ја разгледаат сериозно..

Ништо не се знае. Лично, се надевам дека тоа нема да се случи
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Полека со обложувањето. :rolleyes:
Според Сomputerworld, познавачите на работите од оваа област велат дека Микрософт ќе ја зголеми понудата и на крај ќе го земе Yahoo. Според нив Микрософт го сака Yahoo за да ја подобри својата позиција во битката со Google. За цело време додека траеја преговорите од Google сториле се што можат за да пропадне зделката на Микрософт. Еве што велат за ова некои од експертите:

Rob Enderle, an analyst at San Jose-based Enderle Group:
"Microsoft will counteroffer," he said. "This is a negotiation. Microsoft's initial offer was lower than Yahoo wanted, and Yahoo wants an offer that's higher than Microsoft is willing to pay. Now they do their dance and we see on whose side it ends up, typically someplace in the middle. But right now it looks like it will happen."
Anthony Sabino, professor of law and business at St. John's University in New York:
"There's no doubt in my mind that Yahoo is in play. There is an interested bidder or bidders for the company, so they're on the auction block," Sabino said. "Yahoo doesn't want to be there, Jerry Yang doesn't want to be there, the rest of the board doesn't want to be there, but being in play isn't something you usually have a voluntary choice about."

Sabino said the board can probably squeeze more money out of Microsoft, but at some point it will have to accept the offer.

David Ferris, president of San Francisco-based Ferris Research, said he didn't think Yahoo was right to turn down Microsoft's offer:
"The thing is, it's a very large amount of money," he said. "I think it was a good offer for stockholders, but maybe Yahoo is just trying to get a better offer. But I'm not so sure they were right to turn it down."

Ејјјј каква битка ќе се бие допрва. Влогот е голем а и големи играчи се во игра. Баш ќе биде интересно да го видиме исходот.
Мое мислење: Наредната повисока понуда од Микрософт и Yahoo ќе се продаде и рака ќе му баци на Микрософт. :LOL:

Повеќе за ова на Сomputerworld.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Незнам што паничите...
Yahoo не би одиграл толку ризично да поради „ниската“ понудена сума го одбие Microsoft во момент кога нивните акции рапидно ја губат вредноста... дека ќе има коалиција помеѓу Yahoo, AOL и Disney ќе има, ова ми е некако најблиску до идеалното...
И време е да се растури монополот на Google...

Go fot it Yahoooo
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Нема шанси сега Јаху да се даде на Мајкрософт едноставно нема ни причина ниту пак повод

Yahoo! скоро да е во големи долгови и има сериозни проблеми со остварување на профит каков што треба една таква компанија да остварува.

Како што кажа DynamicMK Гугл ќе го растури монополот

DynamicMK кажа дека треба да се растури монополот на Гугл, а не Гугл да го растури монополот.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Хмм за долговиве на Јаху прв пат слушам,вака површински ми изгледаа стабилни али очигледно не се.А овоа за гугл набрзинка го прочитав и направив погрешно толкување за самата тема.Мислам дека Гугл нема кој знае колкав огромен монопол сепак гледајќи ја понудата што ја нуди Гугл и Јаху гугул е подобар бидејќи регистрацијата е бесплатна и добиваш многу работи што не е случај за Јаху.За да можеш да користиш одредени опции кај Јаху како што се некој е-маил клиент итн мораш да платиш за да го надградиш акаунтот што според мене е глупаво.Зошто би дал пари кога друга компанија ги нуди истите работи плус нешто повише.Мислам дека Хотмејл држи монопол.Овие мсн адресиве за messenger да не кажам скоро секое второ дете или повоздрасен го има.Колку ги има таквите проценете сами.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Хмм за долговиве на Јаху прв пат слушам,вака површински ми изгледаа стабилни али очигледно не се.А овоа за гугл набрзинка го прочитав и направив погрешно толкување за самата тема.Мислам дека Гугл нема кој знае колкав огромен монопол сепак гледајќи ја понудата што ја нуди Гугл и Јаху гугул е подобар бидејќи регистрацијата е бесплатна и добиваш многу работи што не е случај за Јаху.За да можеш да користиш одредени опции кај Јаху како што се некој е-маил клиент итн мораш да платиш за да го надградиш акаунтот што според мене е глупаво.Зошто би дал пари кога друга компанија ги нуди истите работи плус нешто повише.Мислам дека Хотмејл држи монопол.Овие мсн адресиве за messenger да не кажам скоро секое второ дете или повоздрасен го има.Колку ги има таквите проценете сами.

Пуштете си ги нозете колку ви е долг килимот, не претерувајте.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно