1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Јавување преку лажен број

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Vavo, 22 Мај 2009.

 1. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Ова го најдов на Википедиа и ме интересира како стои состојбата кај нас. Дали може да завртиш на друг мобилен телефон и наместо твојот вистински број да искористиш (да му се покаже) произволен *туѓ* број? дали операторите спречуваат вакви појави, и не е возможно крадење на идентитетот, дали постои гаранција дека бројот е тој вистинскиот?

  http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_id

   
 2. ExPoseD

  ExPoseD
  Баниран/a

  111
  6
  22 Април 2009
  Jас знам со #31# друг на4ин немам појма:bravo:
   
 3. TheDarkHacker

  TheDarkHacker
  Баниран/a

  285
  17
  16 Мај 2009
  И јас знам така,ама така некогаш ме зафркава,па затоа на телефонот имам опција да се скрие бројот.Кој знае што се е измислено?Замисли си некој ти ѕвони а глеаш бројот е исти како твојот!
   
 4. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007

  Тогаш што ке помислиш....дека се наоѓаш во некој ептен заебан хорор попут
  "скери муви"...:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:
   
 5. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  На времето работев со VoIP. Има уреди (PAP, Sipura...) каде што може да наместиш кој број да се прикаже (нормално треба да подржува VoIP операторот) и зависи како „терминира“.

  Си „игравме“ и имаше успешни и неуспешни „прикажувања на лажен број“.

  Значи... теоретски и практично е можно... само зависи...
   
 6. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  По се изгледа е вожно, па и легално, а кај нас никој не се ни замара сигурно, така да ако најдеш начин можеш мајтап да си играш.

  Заклучокот е дека авторизација преку мобилен број не е 100% сигурна (ниту е создадена за тоа) и многу пати е на запад злоупотребувана...особено кога е употребено за авторизирање влез во е-банки и слични акаунти. Идентификација ДА, авторизација НЕ
   
 7. iMan

  iMan
  Intern

  41
  1
  1 Септември 2009
  Машко
  ми имаа ѕвонето 2 пути преку друг број.
  не е нешто посебно..
  само сакам да прашам
  на пример ако ѕвонам од друг број
  дали кај него у Calls ке го пишува ѕвонењето ?
   
 8. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  915
  68
  18 Јуни 2009
  најде некој начин како?
   
 9. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Дали ќе работи тоа кај нас зависи дали нашите мобилни оператори имаат некаква заштита од тоа. Мене ме интересираше само дали може воопшто технички да се изеде и одговорот е ДА
   
 10. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  абе глупости се тоа :LOL::LOL::LOL::LOL:
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Јас со TrixBox PBX сум пробал и Voip линија.
  Имаш Outgoing Caller ID: и таму си пишуваш што сакаш.

  Незнам како се викаше клипот , али пред некој месец баш знам на google videos гелдав клипови од Kevin Mitnik, и на некоја конфернеција баш претставуваше како треба да се конфигурира Asterisk PBX, за и кога некој врти од скриен број, да ти го покaже неговото ID. Нормално не работи со сите оператори, али со некои работеше трикот. И после од публика му вртеа со скриен број, и камера го покажување зумиран неговиот моб дека бројот не е скриен.
   
 12. l33tz

  l33tz
  Intern

  15
  0
  23 oктомври 2007
  Бесплатно овие денови треба многу знаење да имате за да го постигнете ова, најнапред за нашите оператори. А за ефтини пари има сервиси кај што се купуваат импулси/минути и си бираш кој број сакаш можеш со неговиот кај него. Што ќе беше ова google све има на него :) .
   

Сподели

Вчитување...