1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Јавување преку лажен број

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од Vavo, 22 Мај 2009.

1. Vavo

Vavo
    Intern

262
    4
    20 oктомври 2007
    Ова го најдов на Википедиа и ме интересира како стои состојбата кај нас. Дали може да завртиш на друг мобилен телефон и наместо твојот вистински број да искористиш (да му се покаже) произволен *туѓ* број? дали операторите спречуваат вакви појави, и не е возможно крадење на идентитетот, дали постои гаранција дека бројот е тој вистинскиот?

http://en.wikipedia.org/wiki/Caller_id

2. ExPoseD

ExPoseD
    Баниран/a

111
    6
    22 Април 2009
    Jас знам со #31# друг на4ин немам појма:bravo:

3. TheDarkHacker

TheDarkHacker
    Баниран/a

285
    17
    16 Мај 2009
    И јас знам така,ама така некогаш ме зафркава,па затоа на телефонот имам опција да се скрие бројот.Кој знае што се е измислено?Замисли си некој ти ѕвони а глеаш бројот е исти како твојот!

4. zlatkogv

zlatkogv
    Intern

206
    6
    5 Декември 2007

Тогаш што ке помислиш....дека се наоѓаш во некој ептен заебан хорор попут
    "скери муви"...:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:

5. sojic

sojic
    Intern

435
    23
    29 Април 2007
    На времето работев со VoIP. Има уреди (PAP, Sipura...) каде што може да наместиш кој број да се прикаже (нормално треба да подржува VoIP операторот) и зависи како „терминира“.

Си „игравме“ и имаше успешни и неуспешни „прикажувања на лажен број“.

Значи... теоретски и практично е можно... само зависи...

6. Vavo

Vavo
    Intern

262
    4
    20 oктомври 2007
    По се изгледа е вожно, па и легално, а кај нас никој не се ни замара сигурно, така да ако најдеш начин можеш мајтап да си играш.

Заклучокот е дека авторизација преку мобилен број не е 100% сигурна (ниту е создадена за тоа) и многу пати е на запад злоупотребувана...особено кога е употребено за авторизирање влез во е-банки и слични акаунти. Идентификација ДА, авторизација НЕ

7. iMan

iMan
    Intern

41
    1
    1 Септември 2009
    Машко
    ми имаа ѕвонето 2 пути преку друг број.
    не е нешто посебно..
    само сакам да прашам
    на пример ако ѕвонам од друг број
    дали кај него у Calls ке го пишува ѕвонењето ?

8. MusicFreak

MusicFreak
    Gaining Experience

911
    62
    18 Јуни 2009
    најде некој начин како?

9. Vavo

Vavo
    Intern

262
    4
    20 oктомври 2007
    Дали ќе работи тоа кај нас зависи дали нашите мобилни оператори имаат некаква заштита од тоа. Мене ме интересираше само дали може воопшто технички да се изеде и одговорот е ДА

10. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,876
    1,429
    10 Август 2010
    Машко
    абе глупости се тоа :LOL::LOL::LOL::LOL:

11. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    Јас со TrixBox PBX сум пробал и Voip линија.
    Имаш Outgoing Caller ID: и таму си пишуваш што сакаш.

Незнам како се викаше клипот , али пред некој месец баш знам на google videos гелдав клипови од Kevin Mitnik, и на некоја конфернеција баш претставуваше како треба да се конфигурира Asterisk PBX, за и кога некој врти од скриен број, да ти го покaже неговото ID. Нормално не работи со сите оператори, али со некои работеше трикот. И после од публика му вртеа со скриен број, и камера го покажување зумиран неговиот моб дека бројот не е скриен.

12. l33tz

l33tz
    Intern

15
    0
    23 oктомври 2007
    Бесплатно овие денови треба многу знаење да имате за да го постигнете ова, најнапред за нашите оператори. А за ефтини пари има сервиси кај што се купуваат импулси/минути и си бираш кој број сакаш можеш со неговиот кај него. Што ќе беше ова google све има на него :) .

Сподели

Вчитување...