• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

JavaScript Project совет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

braobrao

Intern
23 декември 2015
6
1
Здраво на сите, добив тема за final project која гласи:

Detection and prevention of the fake information, which spreads in electronic networks that requires reputable decision-making mechanisms for detecting users or groups spreading malicious contents.
Focus will be given to the social network, where interacting users request new services and create a new communites. Research and develop trust-based algorithms using game theoretic and machine learning approaches to combat misinformation such as fake news.

Значи треба да се направи веб страна/мобилна апликација која ќе покажува податоци за бројот на фејк нјуз кои ги отркиле. Па би сакал да ве прашам кои се можностите оваа програма да се направи со користење на JavaScript, Reactjs, дали некој има работено ваков проект или сличен? Немам некоја идеја како ова би функционирало па секој совет е добредојден. Ви Благодарам.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
219
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ако добро разбирам, повеќе задачата е да развиеш алгоритми за машинско учење или податочно рударење кои ќе откријат лажни вести во просторот на социјалните мрежи?

Хмм, да видиш дали самите социјални мрежи имаат некои свои механизми(Програмски посредник(API Interface)) развиено за барање лажни вести и собраните податоци ги даваат јавно, па да треба само да употребиш нешто?

Јаваскрипт ти е програмски јазик, а Реакт е некаква си рамка за развој на софтвер во Јаваскрипт.

Башка за мобилни апликации ти се Јава(Андроид) и Свифт(претходно Обџектив Це) за Ајфоните.

Дали и што ќе користиш мислам не е битно. Битни ти се алгоритмите што ќе ги развиеш?

Мислам Питон го користат за вакви работи, машинско учење, интелигенти системи, податочно рударење.
Нешто вака: PyBrain

Сега во шемата се невронските мрежи и „длабокото учење“. „Длабоко учење“ е само убав збор за нешто што постои 30-40 години, односно невронски мрежи. Не биле толку моќни порано. Сега со појакиве компјутери, повеќе РАМ, повеќејадрени процесори, помоќни се невронските мрежи.

Мислам имаше некој сајт кај што даваат да користиш готова невронска мрежа за да пресметаш нешто.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
173
162
Како што спомна Jensen, за ML па ако не се лажам и за web scraping најмногу (најчесто?) се користи Python. Во JavaScript има можности за ML со користење на Brain.js или TensorFlow (ама немам воопшто искуство со тоа, да напоменам :D) и не знам баш колку и дали можат да ти помогнат тие во ова што треба да го направиш. React не би ти придонело никако во ова, затоа што се користи само за рендерирање на DOM-от (ако се изразив добро).
 

merimerii

Intern
10 јануари 2021
3
0
Ај ако сака некој доброволец да се пријави ,ми треба навистина мала помош јQuery....
Услов: "cross your heart you not gonna laugh "... :D :D :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно