• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Java задачи

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Имам 3 задачи од испит по јава што незнам да ги решам.Дали некој може да помогне?

1. Da se napise matrica koja vnesuva matrica so dimenzija 3x3, a potoa vrsi zamena na pozicijata na elementite od prvata so elementite od tretata kolona. Da se ispecati matricata pred I posle promenata.

2. Da se ilustrira rabota od klasa Portokal koja e naslednik na klasata Ovosje, implementira interfejs kako_topka (so metodi se_trkala(), skoka()) i ima podatocen clen tezina(float). Klasata Ovosje implementira interfejs kako_ovosje (so metodi se_cedi(), mirisa()) i podatocen clen boja(string). Portokal-ot ima portokalova boja, tezi 200 grama, lesno se cedi, tesko skoka I ubavo mirisa.

3. Napravi animacija na koja e prikazano ispraznuvawe na kruzen bazen so voda. Vodata istekuva niz cevka, taka sto so sekoja istecena kapka se namaluva vodata vo bazenot.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
аааахахахах се изнасмеав ептен слатко... Не поради тоа што имаш поставено прашања, туку разликата од првото и второто до третото... охоо... :))

Не верувам дека некој ќе седне да ти ги напише задачите, ама еве ти помош за да почнеш од некаде:

1. За матрици мислиме double array, кои што ќе си ги дефинираш како int [3][3] и двете (или од друг тип на дата, сеедно, што ти е потребно). Ќе ја инициализираш првата според елементите кои ти требаат, и потоа направи си for loop во кој елементите од [0][0] да се ископираат на [0][2] од втората, од [1][0] на [1][2] и тако даље...

2. Имаш класа public class Ovojshe, со методи, конструктор, и потоа имаш класа public class Portokal extends Ovosje и така натаму...

3. No comment :))
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Имам 3 задачи од испит по јава што незнам да ги решам.Дали некој може да помогне?

1. Da se napise matrica koja vnesuva matrica so dimenzija 3x3, a potoa vrsi zamena na pozicijata na elementite od prvata so elementite od tretata kolona. Da se ispecati matricata pred I posle promenata.

2. Da se ilustrira rabota od klasa Portokal koja e naslednik na klasata Ovosje, implementira interfejs kako_topka (so metodi se_trkala(), skoka()) i ima podatocen clen tezina(float). Klasata Ovosje implementira interfejs kako_ovosje (so metodi se_cedi(), mirisa()) i podatocen clen boja(string). Portokal-ot ima portokalova boja, tezi 200 grama, lesno se cedi, tesko skoka I ubavo mirisa.

3. Napravi animacija na koja e prikazano ispraznuvawe na kruzen bazen so voda. Vodata istekuva niz cevka, taka sto so sekoja istecena kapka se namaluva vodata vo bazenot.
Kade uchish ako ne e tajna?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.240
Членови
32.929
Огласи
1.069
Најнов член
pepe
На врв Дно