• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Јава за мобилни телефони

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TheDarkHacker

Баниран/a
16 мај 2009
285
17
Освен моите познавања во HTML,PHP,ActionScript би сакал да научам нешто за Јава-та и како би можел да создавам апликации за мобилните телефони.Нај просто кажано:))
Како прво би сакал да дознаам нешто,дали би ми требали посебни познавања и дали секој обичен човек може да ја научи.На прв поглед бидејќи Java се користи за мн. работи би сакал да прашам дали е толку многу тешка и дали има нешто визуелно или се е во програмирање,пр. дали го местиш textbox-oт со стрелката или преку јава со дадени координати...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

TheDarkHacker

Баниран/a
16 мај 2009
285
17
Ајде де,никој не ми кажува?
Кај сте бе Јава програмери,објаснете ми!
Само јас во форумот Програмирање сум активен:plachko2:?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@TheDarkHacker
Не барај BUMP доколку не поминале бар 24 саати од времето на поставување на прашањето.
бтњ, полно луѓе се на викенд отидени неgde, затоа никој не ти пишува брзо.
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
mozis da ucis J2ME, a mozis i da ucis da prajs aplikaci za Android (so spored mene e podobro a mozi i poizplatlivo).. kako i da e, pred so bilo od ovie da pocnis ti treba dobro da poznavas J2SE
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
би сакал да прашам дали е толку многу тешка и дали има нешто визуелно или се е во програмирање,пр. дали го местиш textbox-oт со стрелката или преку јава со дадени координати...
Не е воопшто тешка, ај да не речам, ама е приличо едноставно за учење.

А што се тиче за drag&drop на готови компоненти... таква опција имаат и NetBeans и Еclipse има плагин (Jigloo мислам дека се вика). Но тие не пишат добар код и ако немаш нешто рачно сработено нема воопшто да се снајдиш.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

TheDarkHacker

Баниран/a
16 мај 2009
285
17
mozis da ucis J2ME, a mozis i da ucis da prajs aplikaci za Android (so spored mene e podobro a mozi i poizplatlivo).. kako i da e, pred so bilo od ovie da pocnis ti treba dobro da poznavas J2SE
Фала за линкот за Андроид,знаев за Андроид али мислев се купува...Следен месец ќе го симнам,сега ми е 0 интернетот:)
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
dobri knigi za android :
Hello Android - Ed Burnette
Pro Android - Sayed Y. Hashimi and Satya Komatineni - Apress
Unlocking Android - Frank Ableson ,Charlie Collins
Google Android - A Comprehensive Introduction - grupa avtori : DAI-Labor der Technischen Universität Berlin
Android Application Development, 1st Edition - Rick Rogers, John Lombardo
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,208
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно