1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Java помош од поискусните

Дискусија во форумот 'Java' започната од aleksfort, 18 Април 2018.

 1. aleksfort

  aleksfort
  Intern

  2
  0
  17 Април 2018
  Машко
  Поздрав дечки. Нов сум на форумов и би сакал мислење од поискусните програмери кои го користат Java. Имам основно познавање од јазикот но би сакал да започнам да го користам поинтензивно. Би сакал да прашам кој софтвер би ми го препорачале да го користам ( Android Studio или NetBeans )? Колку во денешно време се користи Java како програмски јазик и дали би било правилна одлука да почнам подлабоко да го изучувам? Се наоѓам како на некоја крстосница и што повеќе навлегувам во "светот на програмирањето" се повеќе сум збунет. ( кој јазик да го користам, дали ќе биде одлуката правилна итн ) Секој совет од вас е добродојден. Се извинувам доколку темата се повторува.
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,867
  1,405
  10 Август 2010
  Машко
  Што планираш да примарно да кодираш, Android апликации?
   
 3. aleksfort

  aleksfort
  Intern

  2
  0
  17 Април 2018
  Машко
  Да, сакам повеќе да се фокусирам на Android апликации.
   
 4. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,867
  1,405
  10 Август 2010
  Машко
  Немам баш некое искуство со Java и програмирање под Андроид или некоја друга мобилна платформа, но генерална "формула" за програмер од каде треба да тргне е:
  1. Добро познавање на концептите на ООП
  2. Датабази, структура на податоци
  3. Длабоко изучување на програмскиот јазик, во кој сакаш да работиш. Во твојот случај Java, бидејќи сакаш Андроид апликации да правиш.
  4. Работа со алатки за контрола на верзии (Git, ...)​

  Потоа, за Андроид ќе ти биде потребно (дополнително на тоа погоре):
  1. Како функционира самиот Андриод
  2. Програмирање на таа платформа, framework
  3. XML/JSON
  4. Сам ќе сфатиш, што ќе ти треба. :)
  На нет можеш да најдеш огромно количество на материјал.
  Можеш да пробаш да направиш некоја сопствена апликација, почни со некоја едноставна, така многу подобро се учи.

  За работна средина ништо не можам да ти кажам, некој што работи во ова поле може попрецизно да ти објасни. Првите 4 чекори се необходни за било кој девелопер.
   
 5. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Овој е најдобар курс за андроид, најубаво објаснува The Complete Android N Developer Course | Udemy

  Најдобро е со примери како што е во курсот, набрзо се учи така.
  Чиирс
   
  Последна промена: 19 Април 2018
 6. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd
  Intern

  14
  17
  14 oктомври 2007
  Битно е да се почне од негде. Не се оптеретувај толку со кој јазик ќе го користиш. Концептот и начинот на размислување е битен. Кога ќе се уходаш после лесно ќе биде да се свичнеш. Не е крај на свет ако смениш јазик. Знаењето останува
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Napoli

  Napoli
  Intern

  16
  9
  31 Јули 2018
  Машко
  За да не отварам нова тема. Се надевам дека нема има никаков проблем, да поставам прашање.
  Дали некој знае JAVA?? Ми треба помош во врска со импортирање на - Button Graphics and Application Graphics во Intellij.
  Благодарам однапред.
   
 8. ceo45

  ceo45
  Intern

  4
  0
  11 Јули 2019
  Машко
  Здраво, да не отварам нова тема, сакам да прашам некој поискусен од јава девелоперите за помош. Работам на апликација на која ми треба табела која ке ми прикажува податоци од база и да биде едитабилна за запишување податоци во база, па бидејќи немам многу искуство со table layout ( не најдов некоја друга опција за креирање табела), дали table layout e добро да се користи или постои некоја друга опција?
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со помош на JTable еве ти видео подолу како е тоа изведено

  View: https://www.youtube.com/watch?v=22MBsRYuM4Q
   
  На ceo45 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ceo45

  ceo45
  Intern

  4
  0
  11 Јули 2019
  Машко
  Се работи за мобилна апликација, дали JTable може да се искористи таму? Бидејќи како што гледам ова е windows form app. Ти благодарам на одговорот.
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За андриод ова focusable row inside table android
   
  На ceo45 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. JackDanielsHere
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  785
 2. gevgelicanec
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,302
 3. tazeclence
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  2,535
 4. skandi005
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  3,513
 5. Martin1992
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  1,716
Вчитување...

Сподели

Вчитување...