1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

JAVA курсеви на македонски

Дискусија во форумот 'Java' започната од 100JKO, 6 Февруари 2019.

 1. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  27
  85
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  Дечки, некој да ми каже дали има (и каде) онлајн курсеви за ЈАВА на македонски ?
  Доаѓа во предвид и литература во електронски облик. Благодарам однапред.:)
   
  На ChauleB и Banjifiko им се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Онлајн не сум видел, ама можеш да се пријавиш во Семос или Сивус, али ќе те кошта.
  Искрено, ако не знаеш англиски, ти препорачувам прво од тоа да почнеш.
   
  DonFrozex, Psycore и на VerGer им се допаѓа ова.
 3. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  27
  85
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  За Сивус не знам какви се условите, но за Семос (каде што веќе посетувам курсеви) тој тип на настава се одвива неколку пати неделно, што мене ми претставува проблем како средношколец. Инаку англискиот не е проблем, пишав "на македонски" поради терминологијата.
   
  На ChauleB и Banjifiko им се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Начекај нешто ако стват на Brainster, освен Brainster, јас не сум сретнал друг македонски сајт за онлајн курсеви.
   
  На ChauleB и 100JKO им се допаѓа ова.
 5. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Како студент програмер, мој совет јутуб туториали и слични сајтови, има премногу, исто литератури книги што не се толку на помош колку вежби задачи :)
   
  DonFrozex, ChauleB и на 100JKO им се допаѓа ова.
 6. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  166
  169
  12 Август 2014
  Машко
  Каква терминологија? Бафер, стринг, кеш, поинтер итн?
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  620
  292
  12 Април 2017
  Машко
  Ова и на македонски исто било а ? :D
   
  DonFrozex, Вајкинг и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Поубаво на англиски да си знаеш, кај нас сите фирми на англиски користат терминиве... никој некористи некој македонски збор.
   
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,326
  3,983
  23 Јуни 2015
  Машко
  По торентиве имаш еден куп книги и видеа, туторијали за почетници и слично. Кажи му на поголемиот Стојко да ти помогне, ќе најдете. Ако треба инвајт за IPT пиши ми ПП со твој email.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  27
  85
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  207
  159
  29 Март 2012
  Имаш книги за Јава преведени на македонски јазик.
   
 12. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  38
  6
  16 oктомври 2014
  Машко
  Има вебстрана за туторијали,Udemy,имаш курсови за секоја насока од ИТ,бесплатни и со плаќање но далеку поевтино од кај нас.
   

Сподели

Вчитување...