1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

јава код скролање на страна

Дискусија во форумот 'Java' започната од crcic, 28 Април 2018.

 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  341
  180
  2 Април 2014
  Прво да кажам дека програмирам цели 3 дена. Така да тапа сум сега за сега. Не планирам исто така да се занимавам со програмирање, али ми треба некое мало програмче што го правам сега и сакав сам да си го направм, чисто хобистички. Го правам во селениум и јава. Ми треба код кој што ке скрола надоле по веб апликацијата али што е можно по реално. Моментално користам овој код:

  JavascriptExecutor js = (JavascriptExecutor)driver;
  js.executeScript("window.scrollBy(0,1500)","");

  и ок е, ми ја брка работата само што повеке ми доага ова како page down да кликам место да скрола.

  И после тоа ми текна да го направам следново:

  js.executeScript("window.scrollBy(0,50)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,30)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,33)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,42)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,45)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,24)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,19)","");
  js.executeScript("window.scrollBy(0,50)","");

  каде што врши скролање повекје пати на покартки интервали и од прилика го добив саканиот ефект и скролањето баш личи како да скролаш со маус.

  Е сега дали има некој по ефикасен метод наместо да користам 100 линии со истиод код... Што знам, нешто како:

  js.executeScript("window.scrollBy(0,50,45,66,78,43,56,87)","");

  каде што во една линија и повеке променливи ке му кажам да ја врши таа команда а при тоа да ги зема временските интервали и/или пикселите на кој што ке скрола од "0,50,45,66,78,43,56,87"

  Фала.
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,867
  1,405
  10 Август 2010
  Машко
  Прво, Java и JavaScript се потполно различни јазици. Не ги мешај овие работи. Доколку си напишал Јава од мрза, пиши JS. :)

  За да не повторуваш исти линии код, користи for() loop. Потоа наместо вториот аргимент, стави променлива или низа. Со низата ти е подобро решение.

  HTML:
  var array = [10, 20, 30, 40, 50, 60];
  for (var i = 0; i < array.length; i++) {
    js.executeScript("window.scrollBy(0, array[i])","");
  }
  Научи ги првин основите, пред да навлегуваш во такви работи. :)
   
  На Algebra му/ѝ се допаѓа ова.
 3. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  341
  180
  2 Април 2014
  не е од мрза, кажав дека пред само 3 дена почнав да учам. ај ке го пробам кодов сега. фала!
   
 4. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  341
  180
  2 Април 2014
  ради ал се не чуе :) сега добивам грешки:

  xception in thread "main" java.lang.Error: Unresolved compilation problems:
  var cannot be resolved to a type
  Syntax error on token "[", { expected
  Type mismatch: cannot convert from int[] to var
  Syntax error on token "]", } expected
  var cannot be resolved to a type
   
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,867
  1,405
  10 Август 2010
  Машко
  Чекај малце, каде кодираш? JS не се компајлира, не знам кај си ја добил таа грешка.
  Кодот што го пратив, не е баш правилен, ама оној дел што го копирав од кај тебе.

  Вака е правилно.
  HTML:
  var array = [10, 20, 30, 40, 50, 60];
  for (var i = 0; i < array.length; i++) {
    window.scrollBy(0, array[i]);
  }
  Користи Sublime Text 3 за да куцаш код. Од тука мораш да знаеш 85% се што е во сајдбарот од JS Tutorial до JS Forms.

  Не можам да сфатам, или си сакал Јава да научиш и си почнал ЈS или обратно. :annoyed:
   
 6. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,359
  3,049
  4 Септември 2008
  Користи Selenium што е алатка за автоматизација/макроа. Се обидува да напише JS скрипта што ќе скрола по web апликација откако ќе се изврши во Selenium.
   
Слични теми
 1. HijackHacker
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  3,222
 2. Dre
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,424
 3. Dre
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  904
 4. INTEL-fan
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,618
 5. hebocig
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  861
Вчитување...

Сподели

Вчитување...