• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Јава ImageIcon Array

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Imam problem koga kreiram ImageIcon array vo Java.
Koga ke go kompajliram sledniov kod mi vika <identifier>expected.
Код:
    ImageIcon[] dices = new ImageIcon[6];
    dices = {"die1.png","die2.png","die3.png","die4.png","die5.png","die6.png"};
Imeno, mi treba array od ImageIcons koe ke ima 6 elementi(slikicki). index od 0-5. I potoa so Math.rand, ke dobivam random sliki od array-ot.

Ajde ako mozes pomos od nekogo?

Fala.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако имаш 6 слики, не би требало:
ImageIcon[] dices = new ImageIcon[6] ?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
При декларација на низа се наведува колку елементи ќе имаш. Ако го оставиш 5 ќе имаш 5 елементи, со индекси од 0 до 4. :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ако не го реши можи да го видиме цел код. Оти колку што знам јас ко ке напрајш array од тип ImageIcon треба во неа да одат објекти ImageIcon.

Moжи е тоа, можи зборам глупости. :D Види.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ај пробај вака:

ImageIcon[] dices = new ImageIcon[5];
dices[0] = new ImageIcon("die1.png");
dices[1] = new ImageIcon("die2.png");
dices[2] = new ImageIcon("die3.png");
dices[3] = new ImageIcon("die4.png");
dices[4] = new ImageIcon("die5.png");
dices[5] = new ImageIcon("die6.png");
Не сум програмирал во JAVA, ама мислам дека ќе работи вака. ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Nope...Obicno bi bilo vaka:

ImageIcon[] dices;
dices[0] = new ImageIcon("die1.png");
......
....
...
..
.

No ni taka nesaka...jbg
Array pravam samo za da si ja olesnam rabotata...
Ja mozam da go resam bez array...ama ke mi treba 200 lines
of code plus :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Eve probav eden drug naci...
Код:
ImageIcon[] dices = new ImageIcon("C:/Documents and Settings/Carnia/My Documents/!Spring Semester 2008/CS106/dices/images").[COLOR="Red"]loadImage()[/COLOR];
Ama posledniot method nesaka da raboti...verojatno go gresam.:lut2:
probav so drugi...ama nece.

P.S
probav i so getImage() method..ama nesaka.. vika incompatible types..
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Бааги заебани грешки правиш :D

Значи прво направи низа:


Код:
ImageIcon[] dices = new ImageIcon[6];

и после ги стави објектите у низата:


Код:
dices[0] = new ImageIcon("slika.jpg");
dices[1] = ...
...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
@dime

Toa mi go pisa i Aleksandar...ne raboti.. Istoto go
pisva i jas vo prviot post...samo skratena verzija.

Sega najdov edno priveremeno resenie:

Код:
String[] files = new File("C:/Documents and Settings/Carnia/My Documents/!Spring Semester 2008/CS106/dices/images").list();
	ImageIcon dices = new ImageIcon([COLOR="Red"]files[5][/COLOR]);
Ova ke bide dinamickiot del....i ke raboti..dodeka ne najdam resenie. :)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Ne proba koga go polnis array-ot da mu davas path do ikonite, primer

dices[0] = new ImageIcon("C://Docs//slika.jpg");

?
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
@dime
Toa mi go pisa i Aleksandar...ne raboti.. Istoto go
pisva i jas vo prviot post...samo skratena verzija.

Не заебавај, мора да работи, ти најверојатно ставаш пат до фолдер а не до слика ;) Еве ти код ако баш сакаш од фолдер сите слики да ги ставиш у низа:

Код:
    ArrayList<ImageIcon> dice = new ArrayList<ImageIcon>();
    for (String img: new File(imagesFolder).list()) {
      if (img.endsWith(".jpg")) {
        dice.add(new ImageIcon(img));
      }
    }
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
@StarBuck
Pa ne probav...ama mislam deka nema veze.
Koga stavam path do eden fajl..raboti. Posto se
vo ist folder.

@dime
Aj ke probam druze. Ono mene sega mi raboti..
ama e pokomplicirano.
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
Mozi ova da ti pomozi.....

private List<Sliki> sliki=new LinkedList<Sliki>();
public void DinaImages() {
File myDir = new File("C:\\Documents and Settings\\All Users\\Documents\\My Pictures\\Sample Pictures");
File[] content=myDir.listFiles();

for (int i = 0; i < content.length; i++) {
if(content.toString().endsWith(".jpg")){
sliki.add(new Sliki(content.getPath()));
}

}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно