• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Java developer

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
385
561
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Здраво дечки.

Барам искусен Java девелопер со познавање на Red Hat Single Sign-On - Red Hat Customer Portal.

Не би можел да споделам повеќе информации на овој пост бидејќи станува збор за вработување во влада на странска држава и секако, одлична компензација.

За повеќе инфо испратете ми приватна порака.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Чисто ако му е од помош на некој,
RedHat SSO производот е мање више истиот Keycloak
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
385
561
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Bump
 

Вангел Ајановски

Gaining Experience
16 март 2013
41
79
ajanovski.info
Не сум го користел конкретниов SSO на RedHat, но колку што си пишува на линкот користи отворени стандарди за автентикација и авторизација (OpenID Connect, OAuth 2.0). Мини презентација и демонстрација на мала апликација за ова имам држено дури и на часови на факултет. Spring Security (претпоставувам е во игра бидејќи скоро сите го користат) има готова поддршка и е потребно многу малку работа да се имплементира основна функционалност. Има библиотеки и за било која друга Java рамка за развој и е прилично лесно да се имплементира основа функционалност.

Се разбира, за сѐ што е посложено, со оглед дека е дел од безбедносни механизми и е за владин корисник како нарачател, моја препорака е да се отстапи кодот, да се се обучат систем инженери на страна на нарачателот, и тие да го одржуваат и надоградуваат решението, а да се ангажира безбедносен експерт како надворешен консултант преку јавен оглас.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
746
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Здраво дечки.

Барам искусен Java девелопер со познавање на Red Hat Single Sign-On - Red Hat Customer Portal.

Не би можел да споделам повеќе информации на овој пост бидејќи станува збор за вработување во влада на странска држава и секако, одлична компензација.

За повеќе инфо испратете ми приватна порака.
Да се вработиш во влада на странска држава е невозможно доколку не си граѓанин на истата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
385
561
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Да се вработиш во влада на странска држава е невозможно доколку не си граѓанин на истата.
Еве јас работам, како тоа не е можно. Немам ни пасош ниту живеам таму. Да тврдиш нешто, и тоа онака да си сигурен во тоа, е типично ... фиромски.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
746
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Хаха, ти не си вработен во влада на странска држава, само си контрактор, т.е. компанија земала тендер и те ангажирала тебе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,442
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно