1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Јапанорама 10 – Анимиран хорор и реална комедија

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Andrijeski, 17 ноември 2008.

 1. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  Вторник, 18 ноември 2008, Точка, 20:30

  Овој вторник ја имаме десетта јубилејна и шаренолика Јапанорама.

  Сладок јапонски микс на хорор аниме, саркастична комедија и „afterparty" музика и дружба.  Прво ќе го гледаме краткиот анимиран филм Kakurenbo (Криенка) – приказна за една опасна игра, која децата по потрага за авантура, сепак ја играат под улиците на Токио. Филмот е комбинација на уникатна анимација, источна мистика и хорор акција. Најинтересното за ова аниме е тоа што е направен целосно со 3D технологија, а е постигнат ефект на многу добро изведена 2D анимација.  Во вториот половина час ќе погледнеме неколку скечеви од познатото комичарско дуо во Јапонија Rahmens (на една претходна Јапанорама го гледавме нивниот краток филм armchair theory). Овој пат ќе прикажеме дел од нивната серија пародични видеа (The Japanese tradition) за традиционалните елементи на јапонската култура, видени низ визурата на белиот човек (т.н. white man concept). Нивниот суптилен приод, кој ја трансцендира пародијата на своето, пародизирајќи го оној кој ја гледа таа пародија, ни ги подотвора вратите кон вистинско разбирање на јапонскиот хумор што неретко ни изгледа луд и несфатлив.  Третиот дел од ова наше 10-то дружење ќе го посветиме на запознавање, дискутирање, делење искуства и слушање јапонска музика.

  Ве чекаме во поголем број.  Овозможено од [email protected] ( http://japan.mk ) и К.Ц.Точка


  [​IMG]

  [​IMG]

  Poi
   
  1 person likes this.
 2. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  А таман мислев на 29ти да те купам :LOL::LOL:
   
 3. Vavo

  Vavo
  Intern

  269
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Епааа.. се гледаме :isplashen::))
   
 4. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
 5. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  64
  1 Март 2007
  На 30ти сум пак available :))


  Vavo, ти беше ли на Јапанорама? :)
   

Сподели

Вчитување...