• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Известување кога нов корисник е регистриран

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
407
428
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Сакам кога нов корисник се регистрира на сајтот, на одреден емаил да ми стигни нотификација дека тоа се случило. Има чаре за ова?


Барам на гугл и читам по форуми, никако да се снајдам. Се прави ли воопшто,? Треба плагин или јас сум слеп за некоја проста опција?

Сајтот е на wordpress
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,983
3,418
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Сакам кога нов корисник се регистрира на сајтот, на одреден емаил да ми стигни нотификација дека тоа се случило. Има чаре за ова?


Барам на гугл и читам по форуми, никако да се снајдам. Се прави ли воопшто,? Треба плагин или јас сум слеп за некоја проста опција?

Сајтот е на wordpress
Најди го кодот кај шо ти е регистрацијата, после внесување во база, со SwiftMailer е прелесно да пратиш мејл. За swiftMailer на самиот нивни сајт имаш преедноставен пример.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Сакам кога нов корисник се регистрира на сајтот, на одреден емаил да ми стигни нотификација дека тоа се случило. Има чаре за ова?


Барам на гугл и читам по форуми, никако да се снајдам. Се прави ли воопшто,? Треба плагин или јас сум слеп за некоја проста опција?

Сајтот е на wordpress
Колку јас знам, и колку ми стигнуваат секојдневно, тоа по дефолт стигнуваат нотификации на админ мејлот што ти е наместен во сетингс.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
407
428
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Колку јас знам, и колку ми стигнуваат секојдневно, тоа по дефолт стигнуваат нотификации на админ мејлот што ти е наместен во сетингс.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Нема воопшто кај мене, ни во junk. Некој да не има идеја зошто? Не сум исклучил ништо.

Најди го кодот кај шо ти е регистрацијата, после внесување во база, со SwiftMailer е прелесно да пратиш мејл. За swiftMailer на самиот нивни сајт имаш преедноставен пример.
Ќе го оставам ова за last resort, би требало да има едноставно решение за ова, си викам...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,882
2,292
Нема воопшто кај мене, ни во junk. Некој да не има идеја зошто? Не сум исклучил ништо.Ќе го оставам ова за last resort, би требало да има едноставно решение за ова, си викам...
Провери кој меил ти е ставен.
Добиваш ли воопшто пораки администраторски разноразни?
Што користиш за регистрација? Некој плагин или дефолтот од ВП.
Да не блокира хостингот оутгоинг мејлови. Провери.

Може стварно да се мал милион работи, многу тешко или на среќа да погодиме шо му е.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

teokitan

Intern
11 октомври 2017
96
36
а на што ти е хостиран мејлот? со хост-от, на друг хост, gmail?
Теоретски, тоа не би требало да прави никаква разлика. Исто така, сум се обидел и на двата начини, секако работи.

Случајно да не е outlook/hotmail? Тие си имаат некогаш проблеми со вакви работи
 

VerGer

On your way to fame
9 ноември 2016
975
911
Скопје
Теоретски, тоа не би требало да прави никаква разлика. Исто така, сум се обидел и на двата начини, секако работи.

Случајно да не е outlook/hotmail? Тие си имаат некогаш проблеми со вакви работи
теоретски едно .. со 100 различни хостови, и нивни конфигурации друго, најчесто што сум имал проблеми биле со хостирани мејлови ради x причини со хостот.

а овде ако воошто не му праќа на членот, може му треба нешто ко обичен SMTP плугин да го смени начинот на праќање, ако хостот блокира wp-mail да работи како што треба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
417
333
Skopje
Сакам кога нов корисник се регистрира на сајтот, на одреден емаил да ми стигни нотификација дека тоа се случило. Има чаре за ова?
А пример, кога корисник ќе се регистрира, му доаѓа на него маил за конфирмација? И преку која опција се регистрираат корисниците? Преку дополнителен плагин или?
 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
Теоретски, тоа не би требало да прави никаква разлика. Исто така, сум се обидел и на двата начини, секако работи.

Случајно да не е outlook/hotmail? Тие си имаат некогаш проблеми со вакви работи
Теоретски... Ако е хостиран во некоја дупка од хостинг ќе видиш дали е возможно.

Shared адресите често го блокираат така да ако не превземе ништо хостинг компанијата, моме да дојде до степен некои провајдери 100% да го одбиваат мејловите (ич да не стигне).

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно