• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Изработка на Списоци за Смени на работа и најава со админ и усер панел Во Php

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
205
109
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
криптирај лозинки не си играј со стандарди и закони дете
че го средиме,само да го направам комплет,како можам да ставам button за едит и објави?
Java e ногу јака ама комплицирана за мене.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,534
29,585
kalco.ru

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
675
716
Скопје
другар пишано е горе.
И во банките го имаат матичниот број на самиот твој профил
Поздрав.
Имам раб. да го средам после че дискусираме за логин како што.,бидејќи е тешко оваа што сакам да го направам и со баркод да може да креира и налози админот и да може уплоадирање на плати со pdf и pdf проверување и смените кога те сменат во друг погон да ти покажува каде си.
Одови си 3-5000 евра за се што наброја ова. И мислам дека темава треба да иде во канта за тоа што ништо продуктивно не искача од муабетиве. Поштувам упорност, ама со искуството што го имаш само Login Page ќе направиш и можеби и Roles/Permissions. За работиве што си ги набројал како PDF Parsing и читања баркодови / поврзување баркод читачи ќе ти треба многу повеќе време. Исто многу битно е во старт како ќе ја поставиш структурава на базава. Според рандом инфово што го имаш натрупано ќе ти требаат минимум 20-30 табели.

Едит: Дали куцаш plain PHP??
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,244
3,759
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Одови си 3-5000 евра за се што наброја ова. И мислам дека темава треба да иде во канта за тоа што ништо продуктивно не искача од муабетиве. Поштувам упорност, ама со искуството што го имаш само Login Page ќе направиш и можеби и Roles/Permissions. За работиве што си ги набројал како PDF Parsing и читања баркодови / поврзување баркод читачи ќе ти треба многу повеќе време. Исто многу битно е во старт како ќе ја поставиш структурава на базава. Според рандом инфово што го имаш натрупано ќе ти требаат минимум 20-30 табели.

Едит: Дали куцаш plain PHP??
Се сложувам. Под силна импресија сум дека се нафатил, мислејки дека абе, рhp е, лесно е, пет реда код е, а не знај Едит форма да напрај, копче, па ќе обезбедувал вака така онака... Нити па дека знај нешто php. Copy paste е 99% од кодот, сигурен сум за то, и нема смисла да се помага на некој шо наместо прво да научи, фаќа да работи па ќе учи.
 

ljupce

Gaining Experience
8 ноември 2011
168
123
ljupce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4700MQ
Storage
1TB +8GB SSD Hybrid Disk
RAM
8GB DDR3
Video card
AMD Radeon R7 M265 2 GB DDR3
OS
Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
Дечки полека.. ви ја разбирам фрустрацијата слична кога на стар човек треба на компјутер да му покажете како да смени нешто во ворд таман си е.. ама не бидете толку груби бе. Дајте малку подршка на ентузијазмот да научи нешто човекот. Се гледа дека има многу дупки во неговото знаење и дека не е ни свесен што му фали и што треба да гледа за да го постигне тоа што сака, ама во ред е тоа ќе научи.
Имаше и добри предлози што треба и кај да гледа.
Бидејќи и јас бев во слична ситуација ко тебе пред неколку години имав енузијазам ама немав знање, и јас се улетав да правам голема апликација па заглавив на 100 места, ама така се учи. Затоа јас те поджувам и да не се предаваш, коа ќе успееш да ја напраиш функционална апликацијава и да неможеш да ја продадеш (препоставувам тоа ти е планот) не е битно - бидејќи ќе имаш бар искуство.
Инаку бидејќи рипаш многу чекори во делот со бази еве ти 2 туторијали што ги имам во компјутер побарај ги на нет симни ги од торент мислам ќе ти дадат слика од прилика што треба да размислуваш за дизајнот на базата и после ќе ја примениш логиката во твојот случај:
  • Udemy - Relational Database Design
  • [Tutsgalaxy.com] - My-SQL database designing
Исто така бидејќи си почнал со PHP побарај на курс/туторијал како што спомнаа ченовите предходно за CRUD (Create/read/update/delete) со тоа ќе научиш да ги правиш работите кај што сега главиш како да запишеш во база исчиташ едитираш избришеш. После тоа фронтендот е небитен ќе го средиш гледам дека веќе и правиш нешто препоставувам со bootstrap.
Исто така бидејќи никој не куца чист PHP или да видиш некој MVC framework ама тоа е малку по напредно, или пак да видиш Node.js со express.js лесно многу се прават API-ња со него има многу документација и туторијали баш за нив.
И со среќа и немој да ти спласнува ентузијазмот супер си на добар пат си!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,902
1,544
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
И со среќа и немој да ти спласнува ентузијазмот супер си на добар пат си!
генерално се согласувам со сѐ што кажуваш Љупче, само што Мики98 „си го бара“ пошто му се даваат совети на секакви теми, ко прво како да го подобри фокусот на дискутирање, и се чини он тоа скроз го игнорира … и краток е патот до исмевање после тоа, пошто чуството е дека трола.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
205
109
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Како напредуваат работите каже до каде стигна
го креирав админ и усер панелот и покажување известување како блогер,но го зарежав,треба да седнам да учам за тоа java или vb net asap за креирање на вакви работи и врзување со софтвер и менување преку софтверот.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
го креирав админ и усер панелот и покажување известување како блогер,но го зарежав,треба да седнам да учам за тоа java или vb net asap за креирање на вакви работи и врзување со софтвер и менување преку софтверот.
#тоа java
#ЕМБГ
#усер панелот

Абе како да не тролаш после :ROFLMAO:
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
205
109
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
#тоа java
#ЕМБГ
#усер панелот

Абе како да не тролаш после :ROFLMAO:
па нели знаеш колку е јака јавата,во финки учат на ителичидеа,исто и vb net,ембгто кога се најавува корсинскот со број,и го покажува на почената страна името и презиме и профил input email type number.
Не сум доволно стручен за оваа да го направам комплет,треба да имам пракса.
еве страната на карго експер е на vb net asap Карго Експрес | Брза достава


 
Последна промена:

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
па нели знаеш колку е јака јавата,во финки учат на ителичидеа,исто и vb net,ембгто кога се најавува корсинскот со број,и го покажува на почената страна името и презиме и профил input email type number.
Не сум доволно стручен за оваа да го направам комплет,треба да имам пракса.
еве страната на карго експер е на vb net asap Карго Експрес | Брза достава


Добро Мики Ќе го направиш нема проблем. За година две кај и да е ќе го направиш - кога убаво ќе научиш и ќе имаш искуство малку поголемо со „јавата„ и со „усер панелот„ А „карго експер„ не ми го спомнувај - проблеми само со нив ....

ителичидеа.исто.com.мк :ROFLMAO:
 
Последна промена:

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,564
1,216
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Јас би сакал да се направи темава како “дневник“, и да си известува од време на време до кај е процесот и да добива фидбек од луѓе од тука. Зошто одма мора во корен да го пресечете членот.

Совет: тргни тоа гифчињата што е со то анимацијата, ајде малце сериозност ти се молам :КарањеЕмоџи:
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,067
953
Скопје
Јас би сакал да се направи темава како “дневник“, и да си известува од време на време до кај е процесот и да добива фидбек од луѓе од тука. Зошто одма мора во корен да го пресечете членот.

Совет: тргни тоа гифчињата што е со то анимацијата, ајде малце сериозност ти се молам :КарањеЕмоџи:

stop-stop-it.gif

:Карање ;) Емоџи:
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,100
Мислења
877,660
Членови
30,698
Најнов член
Rado
На врв Дно