1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Изработка на лемна станица

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Master_Boy, 11 ноември 2014.

 1. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Дечки дали има некој на форумов, кој изработуваа плочки ?!
  Се работи за мала плочка мислам дека беше 10х10 ако не се лажам на неа ке се наоѓаат 10-15 делчиња.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,685
  2,662
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Триста тракатанци правевме во „времето“ кога во нашава кутра мала земјичка немаше опција нешто да купиш или беше прескапо за наш стандард па дури и да го нарачаш од некој што е во странство.
  Ако немаш мерак сам да го правиш, подобро купи го. Сега барем можеш online да си купиш такви тракатанци за ситен долар.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Не е финтата, само да купиш, иам 2 такви купечки кинески :D
  Туку финтата е сам да ја направиш, од твои раце и да знаеш што користиш.
  Т.е ке знам што користам, а не да си играм со некое кинеско ѓубре со некој си трансформатор, што можеш да го користиш како рингла за шпорет.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Донеси плочка и може во хаклаб некој ден да си ја изработиш.
   
 5. Master_Boy

  Master_Boy
  Баниран/a

  427
  216
  28 Април 2013
  Машко
  Компјутерски сервисер, гтафички дизајнер.
  Би ја донесол!
  Но јас сум од Крушево, така да....
  Ама планирам Велес за 1 недела да одам, па еве кај е Скопје, би навратил.
  Ако не завршам работа до тогаш.
   
 6. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Испрати нацрт 1:1 во пдф или корел, ќе ти ја изработам, само да проверам дали имам некој пертинакс 10х10.
   
 7. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  222
  144
  5 Март 2008
  Машко
  Со која постапка, ги изработувате, односно како го штампате пертинаксот?
  Прашувам чисто информативно, да не има некоја нова техника?
  Најдобар резултат што сум добил е пресликување со пегла од ласерски принтан лист.
  Немав правено плочки повеќе од 10 години и лани ми требаше една, и ја правев со ласерски принт и пегла, за аматерски услови излезе доста солидно.
   
 8. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  502
  350
  2 Јануари 2014
  Машко
  Ако сакаш сам да правиш еве ти еден лесен начин.Ние во школо вака правевме, земи бакарна плочка во твојот случај 10x10 , и нацртај ја шемата врз неа со маркер(за цд): Купи хидроген 12%, и солна киселина.. Мерката е 2:1. Измешај во еден пластичен сад, стави ја плочката и мешај 3/4 мин..(пак си гледај ти да не го разјаде и маркерот дека си цртал,т.е зависи колку киселина си ставил.) А ако сакаш со принтер kako што кажа членот gligor, ја имам програма за шеми ќе ти ја пратам ако сакаш.. :)
   
 9. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Со сито печат или со ласерски трансфер.
   
  На Triology му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...